Сади й городи на дахах: як у світі озеленюють будинки
Дерева, газони і навіть ставки на даху — це те, що вже кілька років на законодавчому рівні впроваджується у Європі, Скандинавії та США. Уряд зобов’язує зводити нові будинки із зеленими дахами. А торговельні та офісні центри саджають на дахах парки та організовують там зони відпочинку. Переважно таке відбувається у мегаполісах, де зелені дахи — альтернатива паркам і садам, місця для яких на землі бракне. А ще це красивий та екологічний спосіб організації громадського простору, економія енергії, захист від повеней і можливість вирощувати на даху овочі-фрукти. Парки саджають на закинутих мостах, автомобільних паркінгах, промзонах, приватних будинках, бібліотеках і школах.
Словом, у багатьох країнах уже давно керуються принципом «У будь-якій незрозумілій ситуації саджай дерево». Цікаво, як би виглядав літній кінотеатр на даху в центрі Ямполя?
Ми розповімо про кілька будинків у різних куточках світу, де замість нудних сірих дахів — сади зі ставками, парки та галявини для кінопереглядів. І пояснимо, чому люди витрачають на це гроші, а трава на висоті кількадесят метрів стає об’єктом туристичних каталогів.
Навіщо і хто це робить
Торік у Франції вже прийняли закон, який зобов’язує компанії саджати на дахах своїх офісів газони та парки. Там же фірми мають встановлювати сонячні батареї. Ідея була не просто естетичною, а й прагматичною — завдяки покрівлі з рослин будівля краще зберігає тепло, а для охолодження треба менше енергії. До того ж рослини поглинають дощову воду. Словом, це щось на кшталт живого кондиціонера, який взимку захищає від холоду, а влітку береже від спеки. Є і переваги для самої будівлі: покрівля захищена від ультрафіолетових променів і механічних пошкоджень.
Щоб звести новобудову в Німеччині, потрібно подати і проект зеленого даху. Без нього будівництво не дозволять. Чверть міських дахів у Швейцарії вже відведено під сади та газони, а в Японії діє постанова вирощувати дерева, газони та квіти на всіх пласких дахах площею понад 100 квадратних метрів. Схожа ситуація і в Данії — всі нові будинки мають зводитися одразу із зеленою покрівлею. А в Мехіко люди, які вирішують долучитися до такої екологічної ініціативи, отримують 10 % знижки при сплаті податку на нерухомість.
В Україні масово саджати дерева над головою ще не почали. Одна з причин — фінансова.
Технологія досить дорога і складна. Потрібно зробити гідроізоляцію, термічну ізоляцію, дренажну систему, фільтрацію, коренезахисний шар та автополив газону. Словом, система багатошарова — від того, чи правильно встановлено кожен шар, залежить, чи не доведеться розбирати весь дах уже за місяць. Тож попри те, що інтернет рясніє детальними інструкціями про влаштування саду на даху своїми руками, краще все ж звернутися до спеціалістів.
Якщо все вдалося, то такий дах дозволяє економити на електроенергії, опаленні, охолодженні приміщень і фактично унеможливлює проблеми з гідроізоляцією — рослини можуть утримувати до 80% дощової води.
Все почалося зі Скандинавії та Ісландії, які нині вважають батьківщиною екологічних технологій. Саме там протягом сторіч дахи були вкриті газонами.
Парк на даху парковки
Монреаль, Канада
Громадський простір на даху парковки облаштували в Канаді — у Монреалі. Ландшафтні архітектори створили парк на околиці Китайського кварталу та Старого Монреалю. Вхід у парк вільний для всіх охочих. Переважно там відпочивають і влаштовують кава-брейки працівники найближчих офісів.
Город в офісі
Амстердам, Нідерланди
Точніше, не в офісі, а на його даху. Побудований півстоліття тому офісний центр кілька років тому модернізували. І разом зі станціями для заряджання електромобілів створили на даху город, де вирощують зелень, трави, фрукти та овочі для всього центру. Площа озелененої території — три квадратних кілометри, тож вистачає місця і для проведення корпоративів.
Город на даху поділений на дві частини. Однією опікуються працівники офісу. Там вони можуть вирощувати абсолютно все. Головне — фантазія і бажання експериментувати. Інша частина належить їдальні, якій не до експериментів.
Озеленення будинків у Нідерландах частково оплачує міська влада. Ще п’ять років тому вона вирішила покривати половину витрат, які необхідні для створення парків і садів на дахах.
Парк на даху метро
Лондон, Великобританія
Його ще називають ювілейним, бо його будівництво закінчили якраз до п’ятдесятиріччя правління британської королеви Єлизавети ІІ. Парк звели між двома скляними куполами — входами до підземки. А опитування кількарічної давності показало, що лондонці вважають це місце одним із найкращих для відпочинку.
Кількарівневий дитячий садок на висоті
Донгнае, В’єтнам
У ньому вчаться півтисячі дітей працівників взуттєвої фабрики, яка знаходиться неподалік. Крім ігрових майданчиків та газонів тут є справжні городи, де діти вирощують овочі для кухні. Зрештою, це було однією з ідей такого дитячого садка — щоб діти не втрачали зв’язку з природою і ніяка урбанізація їм не була страшна.
Грядки на автобусах
Нью-Йорк, США
Як то кажуть, не нерухомістю єдиною. Все почалось із теми дисертації аспіранта Нью-Йоркського університету мистецтв, який розробив концепцію мобільних садів на дахах міських автобусів. Ідея полягала в тому, щоб показати, як можна використовувати непридатний, здавалося б, вільний простір — дахи громадського транспорту.
Перший із садів установили на даху пересувної наукової біологічної лабораторії. Це спеціальний автобус для школярів, де вони проводять мікроскопічні аналізи. Автобус повністю працює на біопаливі та використовує сонячну і вітрову енергії.
Чи здатні вижити пересувні сади в таких умовах, перевіряли протягом п’яти місяців. Автор ідеї Марко Кастро Косіо вважає, що в майбутньому люди зможуть вирощувати на дахах своїх автомобілів овочі та зелень. Ну і їсти їх у дальніх поїздках.
Простий підрахунок показує, що зелені дахи на транспортних засобах усього автобусного парку Нью-Йорка (а це близько 4 500 автобусів) збільшать площу зелених насаджень у місті аж на 35 гектарів.
Парк на вокзальному даху
Берн, Швейцарія
Історія була така: коли розширювали залізничний вокзал, довелося знести частину парку площею більше гектара. Перед дизайнерами постало завдання відшкодувати збитки місту. Спорудження зеленого даху було основною умовою, за якої подальше будівництво могли дозволити. Парк збудували, екологічні збитки відшкодували, вокзал не постраждав. Навіть навпаки — завдяки парку з’явилися додаткові приміщення, закриті автостоянки, кафе та своєрідні зали очікування серед дерев.
Сад над бібліотекою
Варшава, Польща
Сад відкрили у 2002 році — через три роки після того, як звели сучасну бібліотеку Варшавського університету. І з того часу цю зелену бібліотеку не забувають вносити у туристичні путівники як одне з найкрасивіших місць для обов’язкового відвідування у Варшаві. Вхід туди вільний для всіх — не тільки для студентів.
Крізь скляний дах можна згори дивитися, як студенти читають книжки і сидять над конспектами. Сад складається з двох частин: верхньої та нижньої, поєднаних водним каскадом. На даху — дерева, квіти, ставки, сонячні батареї, фонтани, мости, оглядові майданчики, містки і газони. Площа саду — понад один гектар. І фактично вся ця територія засаджена рідкісними рослинами, переважно польськими та європейськими.
І лежати на газоні ніхто не забороняє. У сонячні теплі дні студенти тільки цим і займаються. Працівники бібліотеки не проти — зрештою, книжки і відпочинок мають іти поруч.
Коментарі