Ямпіль: у пошуках дня народження

Події

Ямпіль: у пошуках дня народження

Якби містам видавали свідоцтво про народження, Ямпіль замість дня мав би прочерк. В останні 10 років дата свята співпала лише двічі. Чому з кожним новим мером Ямпіль святкує день народження по-новому, розбирався «Дирижабль».

Як запевняє краєзнавець Віталій Петровський, Ямпіль засновано 1580 року. Цей рік вказано в його статті у газеті «Ямпільські вісті» за 1995 рік, коли Ямпіль відзначив 415-ту річницю. Точніша ж дата заснування міста невідома, тому тоді свято призначили на 24 серпня.

Більше деталей знає Наталія Значківська, бібліограф-краєзнавець Ямпільської районної центральної бібліотеки для дорослих. — Ми з сім’єю переїхали до Ямполя у 1988 році, — розповідає вона.

А День міста почали святкувати 1985 року, щойно Ямпіль отримав цей статус.

До того він вважався селищем міського типу. Святкували в парку над Дністром. Це завжди були масові гуляння з виставками, делегаціями з інших міст і районів. Для містян будували шалаші, де варили рибну юшку та кашу. Пригадую ще, тоді робили конкурс на найкращу вулицю. А 1994 року на святкування запросили дельтапланериста з Северинівки, який ширяв над парком і розкидав цукерки. Дітям страшенно подобалося, адже вони не розуміли, чому і як цукерки падають з неба. Та й дорослим подобалось теж.

Статус міста Ямпіль отримав за каденції Василя Титаренка, який і запропонував відзначати день міста 24 серпня. А його наступник, Олександр Работинський (керував із 2002 по 2005 роки), наполіг, аби день міста святкували у храмове свято Вознесіння Господнього, 22 травня. Кожна зміна дати святкування погоджувалась на сесії міської ради:

— У 2004 році на сесії депутати міськвиконкому проголосували за те, щоб розмежувати святкування Дня міста та Дня незалежності України. Тоді містяни святкували річницю Ямполя 19 вересня.

Рік потому я запропонував святкувати день міста у храмове свято — 22 травня. Інколи святкування зміщувалось, але це точно було або в середині, або в останню неділю травня.

За каденції Лідії Петровської, у 2005—2010 роках, святкування Дня міста «переїхало» на першу неділю червня.

— Ми започаткували багато конкурсів: на найкращу людину, найкращий двір, велоконкурс і парад дитячих візочків, — розповідає вона. — Вітали пари золотого весілля, немовлят, що народились у день святкування.

Та за чинного мера час святкування Дня міста знов перемістився, цього разу на осінь. Чому, розповідає сам Олександр Кульбаба:

— За новим бюджетним кодексом мерія може використовувати кошти на святкування, тобто на оренду сцени, на подарунки чи грамоти, лише після звіту про виконання бюджету за 6 місяців. Тому святкувати в першому півріччі було б складно.

Цьогоріч ми поєднаємо святкування з днем фізичної культури та спорту, адже в нас спортивне місто.

Тому на засіданні постійної комісії та президії було вирішено, що наше місто відзначатиме свій день народження у другу неділю вересня.

Торік ми, як і більшість міст України, скасували усі урочистості й святкування у зв’язку із загостренням ситуації на Сході. Зараз свято відбудеться, але у скромній та простій атмосфері.

Наостанок пропонуємо святковий календар з датами усіх днів міста, від найпершого — і до ювілейного, тридцятого.

1985—2003 роки — 24 серпня
2004 — 19 вересня
2005 — 8 травня
2006 — 4 червня
2007 — 3 червня
2008 — 5 червня
2009 — 8 червня
2010 — 6 червня
2011 — 5 червня
2012 — 3 червня
2013 — 14 вересня
2014 — не святкували
2015 — 12 вересня

Автор публикации

не в сети 8 лет

Світлана Созанська

Комментарии: 0Публикации: 38Регистрация: 26-09-2015
Знайти схожі статті:,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля