Поліція шукає тих, хто скинув Леніна у Довжку

Поліція шукає тих, хто скинув Леніна у Довжку

У Ямпільському районі було 14 пам’ятників Леніну. Тепер не лишилося жодного. Останніми впали погруддя біля приладобудівного заводу в Ямполі і скульптура Ілліча у повний зріст у Довжку.

Біля приладобудівного проблем не було: скинули і забули. Хоча ще влітку ситуація з цим погруддям була непевна: від нього відхрещувалась і міська влада, і адміністрація заводу. Але за Леніним доглядали. Коли хтось відбив Іллічу вуха і ніс, працівники заводу зробили йому «протези» зі шпаклівки і побілили скульптуру.

Скинули погруддя 20 жовтня. Керував процесом начальник відділу культури і туризму райадміністрації Віктор Замишляєв. Наступного дня він же поїхав у Довжок скидати останнього Леніна Ямпільщини. Допомагали йому ще п’ятеро людей. Їхні імена Замишляєв не називає. Мовляв, багато жителів Довжка категорично проти повалення пам’ятника, тому не треба підставляти робітників під удар.

У Довжку пам’ятник Леніну стояв на стадіоні. Повалили його швидко. Скульптуру обв’язали металевими тросами, прикріпили їх до вантажівки «Урал» і потягнули. Бетонний Ілліч упав, розділившись на дві частини.

Ленін, Декомунізація, Довжок
Ленін, Декомунізація, Довжок
Ленін, Декомунізація, Довжок
Ленін, Декомунізація, Довжок

 

Сільський голова Іван Бажура про те, що відбувається, дізнався від односельчан. Ніхто не попереджав його, що у Довжку будуть скидати Леніна.

— Що ви тут робите? Чому приїхали вночі? Вдень що, страшно було? — питав Бажура, приїхавши на місце розбиратися.

Віктор Замишляєв відповів, що сільський голова мав би сам організувати повалення пам’ятника. Мовляв, районна влада не раз йому про це нагадувала. Розмова тривала хвилини три, після чого Бажура сів у машину і поїхав.

— Івану Бажурі було направлено два офіційних попередження про те, що він повинен зняти Леніна самостійно. За невиконання настає кримінальна відповідальність. Оскільки попередження були проігноровані, я виконую цю роботу за нього, — пояснив Замишляєв.

Через кілька днів у кабінет начальника відділу культури прийшов слідчий поліції.

— Уявляєте, Бажура написав на мене заяву. Про те, що я незаконно скинув пам’ятник Леніну, — повідомив Замишляєв, зателефонувавши в редакцію Дирижабля.

Сільський голова Довжка підтвердив, що звернувся у поліцію. Каже, що заяви не писав, а просто зателефонував їм.

— Я подзвонив не через те, що Леніна скинули, а через те, як це зробили. Демонтаж — це коли забирають усе і залишають чисте місце. А вони приїхали, перерізали колодку на воротах стадіону, скинули і поїхали. Пам’ятник досі там лежить. Це ж має цивілізовано робитися, — пояснює Бажура.

Він не заперечує, що в сільську раду приходили листи від обласної та районної влади з вимогою виконати закон про декомунізацію.

Сільський голова та депутати вирішували, що робити з пам’ятником. Але до конкретного рішення так і не дійшли.

— «А шо він тобі мішає?», «Що, нам легше стане, якщо ми його заберемо?» — так у нас каже більшість людей, коли мова заходить про пам’ятник Леніну, — пояснює Іван Бажура. І додає, що Ілліча вони б обов’язково скинули, але не мали необхідної техніки.

У поліції повідомили, що нині триває перевірка факту незаконного повалення пам’ятника групою невідомих осіб у Довжку. Про її результати говорити зарано.

Віктор Замишляєв каже, що відмовився називати правоохоронцям імена тих, хто разом із ним скидав пам’ятник у Довжку. Свою ж причетність до цього аж ніяк не заперечує.

— На мене поклали відповідальність за виконання закону про декомунізацію. Я маю проконтролювати знесення усіх пам’ятників комуністичного періоду в районі.

Ця робота, за його словами, вже майже виконана. Лишилося у кількох селах на пам’ятниках загиблим у Другій світовій змінити рік початку війни: з 1941 року на 1939-й. Адже 1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу, і саме ця дата вважається початком війни. Натомість Радянський Союз починав її відлік з 22 червня 1941 року, коли Німеччина розірвала з СРСР пакт про ненапад і оголосила своєму колишньому союзнику війну.

Фото Влада Савицького

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля