Як працюватиме ямпільський центр Work and Study

Як працюватиме ямпільський центр Work and Study

28 лютого в Ямполі відкрили центр Work and Study («Ворк енд Стаді»). Там допомагатимуть вивчити польську мову, вступити у польські виші, влаштуватися на роботу. 

Заснувала центр 56-річна Світлана Катрук із Великої Кісниці. У Польщі живуть дві її доньки з сім’ями. Перебиратися туди — спершу на навчання, потім на роботу, їм допомагала сама Світлана. Тому увесь процес вона знає зсередини.

 

Власний досвід

Старший брат Світлани переїхав у Польщу давно. А 1996-го року він пропонував допомогти її доньці вступити у польський вуз, вона саме закінчувала школу.

— Для мене це було дивно, дуже страшно і нездійсненно. І я не ризикнула. Донька поступила в Полтаву в стоматологічну академію, — згадує Світлана. — Але на другий рік брат таки переконав молодшу доньку Оксану віддати навчатись до Польщі. Тоді ніхто не знав, як готуватися, на яких засадах приймають студентів, чи здають вступні іспити. Мови ми не знали.

З’ясувалося, що для навчання у будь-якому вузі знання польської мови потрібне. Тому Світлана знайшла вчительку польської, і цілий рік та займалася з її дитиною. Спершу за навчання платили, а згодом перейшли на бартер: Оксана дуже добре знала математику, тому почала давати уроки сину вчительки. Натомість її безкоштовно вчили польської.

Врешті дівчина вступила до вузу у Кракові і закінчила його за спеціалізацією «Міжнародна торгівля і управління персоналом».

— Ми пройшли всі етапи по вступу, мові, оформленню всіх потрібних документів і на навчання, і на проживання. Спочатку ми мали візи, потім вид на тимчасове жительство. Почали відшукувати своє польське коріння. Моя мама тернопільчанка, і по її лінії в костьольних книгах ми знайшли, що її бабуся та дідусь були поляками.

Завдяки цьому Оксані вдалося отримати вид на постійне жительство. А згодом і її старша сестра вирішила переїхати із сім’єю до Польщі. Її дитина саме мала йти до школи.

— Вони здали квартиру і переїхали. І знову: винаймання житла, пошуки роботи, виготовлення документів. І плюс — додалася нострифікація диплому лікаря. У Польщі визнають усі дипломи, крім лікарів, ветеринарів, юристів та архітекторів.  

Нині обидві доньки благополучно працюють у Польщі.  Старша Леся — науковий редактор медичного видавництва. А молодша Оксана — директор відділу експорту у будівельній компанії.

Допомога сусідам

Односельчани та друзі знали, що діти Світлани за кордоном. Тому часто зверталися з проханнями допомогти. З часом подібних прохань ставало все більше, тож жінка вирішила займатися цим професійно. Тепер її компанія буде підбирати вакансії та шукати виші для навчання, допомагати з документами та їх перекладом, готувати до співбесіди з консулом для отримання карти поляка — документа, який підтверджує приналежність до польської нації.

— Я сама проходила співбесіду і знаю, які питання будуть ставити. Наприклад, мене питали, як польською буде Великдень – це Вєльканоц. Які традиційні страви готують на це свято. Хто із відомих поляків отримував Нобелівську премію.

Аби пройти цю співбесіду, потрібно знати польську. Сама Світлана гарно знає мову, закінчила курси і навіть має офіційне право на викладання. У Великій Кісниці займається польською з групою дітей. Вестиме курси і в Ямполі — для дітей та дорослих.  

Школярі з України вчаться у польських школах безкоштовно. Цьогоріч із Кісниці туди їде четверо дітей

— Зараз Унія Європейська [Європейський Союз] дає дотації, і всі приватні школи приймають і поляків, і дітей з інших країн на безкоштовне навчання. Діти тільки сплачують за проживання у гуртожитку 280 злотих на місяць, тобто 1800 гривень. І потрібні кошти на особисті витрати. У гуртожитку гарна кухня, пральня та кімнати. Студентський обід коштує 7 злотих або 46 гривень. Я сама була в цій школі і все бачила на свої очі. Із Кісниці туди їде навчатись четверо дітей, і ще двоє — у виші.

Що треба знати абітурієнтам

У польські навчальні заклади приймають за шкільним атестатом після дев’ятого чи одинадцятого класу. Результати ЗНО ні на що не впливають. Вступні іспити складають лише ті, хто мають карту поляка і претендують на безкоштовне навчання. Ті ж, хто збираються вчитися платно, проходять лише співбесіду. Мають показати, що знають мову, є достатньо комунікабельним та ерудованим.

 

Вартість навчання залежить від навчального закладу. Для дев’ятикласників навчання безкоштовне, у вишах беруть від 700-1200 доларів за рік. Проживання у гуртожитку обходиться в 200-400 злотих на місяць.

Знижки на навчання дають дітям з багатодітних або малозабезпечених родин. Відповідну довідку дають у сільській раді або в соціальній службі. А ще можна отримати стипендію за гарне навчання, але в різних закладах різні правила щодо цього.

— Вінницькі студенти у Кельцах навчаються безкоштовно. Тому що Вінниця і Кельци —  міста-побратими. Але нажаль, районів Вінниччини це не стосується.

Власне, технікум у Кельцах — це одне з місць, куди може допомогти потрапити Світлана. Там можна навчатися на менеджера готельного бізнесу, перукаря-модельєра, кухаря, механіка, ландшафтного дизайнера, будівельника, фахівця з логістики. Там же можна скласти на водійські права та пройти курси зі ще однієї спеціальності на вибір.

Кожна неповнолітня дитина отримує офіційного юридичного опікуна. В будь-який час доби дитина або батьки можуть подзвонити йому з приводу будь-який питань.

У травні Світлана планує поїздку навчальними закладами Польщі для батьків і майбутніх студентів. Така поїздка коштуватиме 170 євро з людини. У цю суму включено відвідування вишів у трьох містах, екскурсійна програма, переїзд в обидві сторони, проживання і харчування. Поїздка триватиме 4-5 днів.

А якщо на роботу

9 березня Світлана їде до Польщі, щоб підписати договір із агентством по працевлаштуванню та отримати ліцензію.  

— Ми будемо працювати так: в Ямполі допомагаємо людям отримати запрошення на роботу, оформити документи, ставимо на облік до Польського консульства. А по приїзді в Польщу їх зустрічатимуть наші колеги із агентства.

Якщо набереться група з Ямполя 3-4 людей, то їх до Польщі за окрему плату може супроводжувати працівник Work and Study. Він допоможе з підписанням трудового договору: прочитає і перекладе його, щоб людина знала, що підписує.  

— Наприклад, у договорі повинні бути прописані всі нюанси щодо оплати понаднормових та нічних змін. Хочемо максимально допомогти ямпільчанам влаштуватися, аби вони уникли непорозумінь чи неочікуваних ситуацій.

Роботу ямпільчанам підбиратимуть залежно від їхніх побажань на можливостей. Скласти резюме теж допоможуть.  

— В резюме потрібно написати, якою спеціальністю володієте і чим хочете займатися у Польщі. Вказати, чи можете довго виконувати стоячу роботу (наприклад, на конвеєрі), чи зможете працювати при температурі не більше плюс 14 (у ковбасних цехах).

Зараз багато вакансій по догляду за старими чи немічними людьми. Хочуть саме наших жінок, бо вони терплячі, чемні, турботливі.

 

 

 

 

Автор публикации

не в сети 2 года

Катя Кравченко

Комментарии: 0Публикации: 117Регистрация: 11-06-2016
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля