Замість випускного балу можна поїхати всім класом у Європу

Замість випускного балу можна поїхати всім класом у Європу

«Це буває раз у житті. Така традиція. Випускний — це святе».

З такими думками батьки і школярі натхненно замовляють ресторан, вибирають сукні, збирають гроші, складають меню, записуються на манікюр-макіяж, міряють туфлі й вирішують: своє спиртне приносити чи все-таки замовити в кафе. Залежно від школи та ентузіазму батьківського комітету на випускний витрачають від п’яти до кількох десятків тисяч гривень, які часом треба заробляти роками, брати в кредит чи економити на елементарному. І все — заради одного дня, з якого залишаться кількадесят професійних (чи не дуже) фотографій, жирна пляма на сукні, спогади про київські котлети і трохи п’яних однокласників.

Все можна влаштувати інакше. Спогади про перший день дорослого життя можуть бути не про їжу і наряди.

Ми підібрали кілька прикладів з досвіду українських та іноземних випускників, які взяли цей день у свої руки. І запам’ятали його назавжди. І, зрештою, увійшли в історію локальними реформаторами.

Випускний – це традиція. А традиції можна змінювати

Так кілька років тому вирішили у львівській гімназії Блаженного Климентія Шептицького. Все почалося з ідеї, яку підкинув хтось із школярів: поїхати в подорож замість того, щоб просто купити дороге вбрання і проїсти гроші в ресторані. Ініціативу підтримав директор. Так з’явилася традиція після вручення атестатів усім класом рушати в мандрівку. Без суконь, зате за враженнями і приємними спогадами. А головне — разом.

Торік їздили в Італію. Дев’ятиденна подорож обійшлася кожному в 270 євро. В цю суму входило абсолютно все: дорога, проживання, харчування, пляж, музеї, прокат катамаранів. І, як каже тодішня випускниця Настя Бучко, діти взагалі ні в чому собі не відмовляли. Додаткові 15 євро пішли хіба на що сувеніри, без яких можна було спокійно обійтися.

— Чому саме так? Бо це кльово. Це не просто напитись і забутись на один вечір. Це цілий тиждень розваг, пісень під гітару, сонця, моря і часу, який ми проводили разом. Ми насолоджувалися абсолютно кожним моментом один з одним, — згадує Настя.

Так один святковий вечір клас розтягнув на півтора тижня. Причому вийшло навіть дешевше — дівчина каже, що на стандартний випускний витратили б більше.

Підхоплювати традицію було значно легше, ніж ставати першопрохідцями. Зокрема через те, що ніхто не був проти. Хіба що хлопці були не в захваті та хотіли уникнути деяких організаційних труднощів. Але щойно вималювався чіткий план, як усі сумніви одразу ж відпали. Причому не тільки в однокласників. Настя розповідає:

Батьки повністю нас підтримали і навіть не здивувалися, бо в школі вже таке практикували. На щастя, вони не ображалися, що фактично не були запрошені на наш випускний. Все-таки побувати в новій країні, посмакувати культурою та звичаями зсередини набагато кльовіше і корисніше.

Дев’ятикласники зі Сміли вирішили не їхати так далеко

Зрештою, дев’ятий клас — це ще не одинадцятий. Вони відправилися підкоряти Карпати. Чотири дні жили в Яремчі Івано-Франківської області, побували біля водоспаду, в музеях, заповідниках, підкорили дві гори. Першою була тренувальна гора Ковпачка заввишки 1080 метрів. А згодом підкорили удвічі вищу Говерлу — найвищу гору України.

— Ми одразу вирішили з батьками, що після випускного поїдемо на екскурсію, — розповідає випускниця Марія Карпенко. – Тоді ми ще навіть не знали, куди поїдемо — в Карпати чи у Львів.

Від самого початку дев’ятикласники хотіли отримати від випускного незабутні враження. А поїздка, яка відкриває нові місця і приносить нові емоції, здалася непоганим варіантом.

— Можна сказати, що ми справді замінили випускний поїздкою. Бо ми не замовляли ресторан. Тільки після урочистої частини в школі разом зібралися, дуже просто відсвяткували. Головною подією була поїздка, яку ми з нетерпінням чекали і яка запам’яталася назавжди, — каже дівчина.

Про рішення проміняти ресторан на мандрівку ніхто так і не пошкодував. Чи вийде організувати щось подібне наступного року, майбутні випускники не знають — клас розформували, і вони перейшли в іншу школу.

А в Харкові замість блискучих суконь і шампанського порятунок дитячих життів

Вже три роки поспіль випускники відмовляються від пишних дорогих святкувань, посиденьок у ресторанах і дорогих нарядів. Гроші, які мали б витратити на все це, передають до дитячого кардіоцентру. Торік назбирали понад 150 тисяч від 36 одинадцятикласників. Самі ж випускники після ЗНО влаштували собі скромне свято в повсякденному одязі.

— У нас буде ще багато свят. Коли ми дивилися на хворих діток, було дуже їх шкода. Думки про сукні вже не приходили. Врятувати життя — це вчинок гідний, — казала тодішня випускниця Маша Титченко в інтерв’ю ТСН.

Тоді випускники всім класом прийшли до операційної кардіоцентру, де за гроші, які вони могли спустити за один день, рятували життя семимісячної дитини з вродженою вадою серця.

«Твої п’ять хвилин блиску – чиєсь ціле життя»

Під таким девізом пройшов випускний і в сербських гімназистів у місті Пірот кілька років тому. Після урочистостей, на яких їм видали атестати, випускники вдягли футболки з таким написом і пішли гуляти центром міста.

Вони відмовилися від дорогих суконь і костюмів, влаштували благодійну акцію спільно з викладачами, зібрали 310 тисяч динарів (нині це 71 тисяча гривень) і передали їх трьох сім’ям з тяжко хворими дітьми. Тоді вдалося допомогти 12-річному хлопчику, який хворіє на дитячий церебральний параліч, 11-річному хлопчику, котрий уже переніс сім операцій, і п’ятирічному малюку з ДЦП, який після нещодавньої операції почав ходити.

— Ці гроші, які я віддав би за дорогий одяг, який хтозна-коли б ще вдягнув, я можу віддати тому, кому це дійсно необхідно, — розказав тоді один із благодійників Брана Костич сербському виданню.

Однією з ідей такої акції було зробити щось дійсно пам’ятне і показати приклад наступним випускникам. Це вдалося — вже за рік у юних благодійників з’явилися послідовники. У північній частині Косівської Мітровіці частина гімназистів відмовилася від пафосного випускного заради допомоги. Щоправда, так вирішила лише частина з 60 випускників. Інша віддала перевагу ресторану та дорогим сукням. А ті, хто наважився на оригінальний і вартий поваги вчинок, одягли футболки з написом: «Без п’яти хвилин гламуру випускний не пропаде». І, зрештою, мали рацію.

 

Автор публикации

не в сети 1 год

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля