Виноробам дали зелене світло

Виноробам дали зелене світло

Раніше кожен виробник вина мав щороку купувати ліцензію на оптову торгівлю. Вона обходилася у 500 тисяч гривень. Але на початку жовтня цю вимогу скасували, і це стало важливою подією для українських виноробів.

Звичайно, підприємствам з великими обсягами виробництва і налагодженим збутом платити півмільйона гривень було не важко. Але в Україні таких заводів мало, їх можна перелічити на пальцях. Натомість приватним підприємцям, які хотіли запустити винний бізнес з нуля, дорога ліцензія не давала розвиватися.

Лише порівняйте: доля цієї ліцензії в собівартості однієї пляшки вина миколаївського заводу «Коблево» у 2013 році складала 30 копійок, а невеликого підприємства «Зелений гай» тієї ж області — 24,9 гривні. Саме тому про необхідність скасування ліцензії говорили давно. Проект рішення подали на розгляд Кабміну ще півтора року тому, а ухвалили тільки зараз.

Тепер, аби заробляти на вині, достатньо буде сплатити лише вартість ліцензії на виробництво алкогольних напоїв. Це 780 гривень на рік. І, звісно, обладнати лінію виробництва — на це знадобиться як мінімум 600-700 тисяч гривень. А ще буде мороки з узгодженням технічних стандартів.

Як було раніше

Виноробними регіонами в Україні вважаються Одеська, Херсонська, Миколаївська, Закарпатська й Запорізька області. І, звісно, анексований нині Крим.

На картах, де позначені регіони виноградарства, південь Вінницької області не зафарбований. Хоча і в Ямпільському, і в Могилів-Подільському районі ледь не в кожному другому домашньому господарстві вирощують виноград і роблять домашнє вино.

В управлінні агропромислового розвитку райдержадміністрації повідомили, що не мають даних стосовно площі виноградників на Ямпільщині, бо всі вони знаходяться на присадибних ділянках.

Великих виноградників у районі точно немає.

Але так було не завжди. Старші ямпільчани пам’ятають, що колись виноградники були у кожному колгоспі. Вчитель біології і краєзнавець Михайло Гервазюк згадує великі насадження у Качківці та Михайлівці.

— У Михайлівці робили вино у колгоспі. Коли Горбачов оголосив антиалкогольну кампанію, продавали його під виглядом виноградного соку.

Житель Гальжбіївки Анатолій Шиндер, який займається розведенням сортового винограду, стверджує, що у Ямполі навіть будували винний завод. Було це в 1960-70 роках. Звели кілька корпусів і закинули. Потім вони стали частиною приладобудівного заводу.

А винороб із Цекинівки Анатолій Рачковський згадує, що у них у колгоспі виготовляли до 200 тонн вина.

Була ємність на 1,5 тонни, яку називали «мама». Це вино заливали в цистерни, і по три-чотири машини везли в різні міста. Зокрема, постачали у місто Орел в Росії.

— Бувало, приїжджали у село машини з винних заводів і закупляли у людей вино — в того тонну, в того півтори тонни, — розповідає Анатолій Рачковський. — Потім вони робили з цього кріплені вина чи ще щось.

У 1980-90 роках виноградники на Ямпільщині зникли. Дехто це пов’язує з сухим законом 1985-87 років. Тоді по всьому СРСР винищили багато виноградників. У Молдові, приміром, вирубали 40 % усіх насаджень. Але люди, з якими ми спілкувалися, не пам’ятають вирубок. Кажуть, що господарства просто занедбали свої виноградники.

Ростуть майже всі сорти

Анатолій Шиндер стверджує, що Ямпільський район гарно підходить для вирощування виноградної лози:

— Тут ґрунт піщаний, а це добре для винограду. Південні схили Дністра гарно підходять для посадки, і клімат у нашій місцевості теплий.

Вирощувати на Ямпільщині можна практично всі сорти винограду, окрім дуже пізніх. Але варто враховувати, що Ямпільщина — це зона прикопного виноградарства. Тобто на зиму лозу потрібно очищати від листя, класти на землю і засипати зверху ґрунтом. Якщо цього не зробити, рослини можуть померзнути взимку. Це звична практика для багатьох виноробних регіонів — приміром, для північної частини Молдови чи півночі Грузії. Нижче Кишинева можна вже не прикопувати.

Виноградар, Винороб, Цекинівка
Виноградар, Винороб, Цекинівка
Виноград, Винороб, Цекинівка
Виноградар, Виноград, Гальжбіївка
Виноград, Виноградар, Гальжбіївка
Виноград, Виноградар, Гальжбіївка

 

— Виноград — це трудомістка культура, — каже Анатолій. — З ним треба працювати більше, ніж із садками. Те, що лозу потрібно прикопувати, одна з причин, чому у нас не дуже хочуть вирощувати виноград на великих площах. Хоча прикопку можна механізувати.

Винороб Анатолій Рачковський також запевняє, що в Ямпільському районі можна вирощувати виноград у промислових масштабах. І, відповідно, робити вино. Зі свого досвіду знає, що з двох тонн винограду виходить близько тонни напою.

Повернуть гроші за саджанці

Те, наскільки перспективним може бути виноробний бізнес, ілюструє приклад, який наводить сайт «Європейська правда». Там розповідають про регіони Пріорат і Ріас Байас в Іспанії. Ще років 30 тому їх взагалі не було на карті виноробства, але згодом там з’явилися сотні винних господарств. За рахунок цього бізнесу регіони з депресивних перетворилися на економічно розвинуті.

Чи зможе Ямпільщина повторити цей успіх, покаже час. Наразі в районі окрім потенціалу немає взагалі нічого.

Ті, хто вирішить цим займатися, зможуть скористатися можливостями, які дає районна програма розвитку садівництва та виноградарства на 2016-2020 роки. Її ухвалили весною цього року. Депутат райради Григорій Мельник, один із її розробників, каже, що програма компенсує фермерам близько половини вартості саджанців. Але тільки у разі, якщо вони були придбані у ліцензованих розплідниках. Є також обмеження по площі. Компенсують лише вартість саджанців, що ростуть на території до двох гектарів. Для фруктових дерев і горіхів площа більша.

— Але поки що до нас ніхто не звернувся, — зізнається Григорій.

Щоб стати учасником програми, потрібно подати заявку в управління агропромислового розвитку районної адміністрації. Остаточне рішення у кожному випадку приймає районна рада.

Фото Влада Савицького

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля