Молдова вибирає між Росією і Європою

Молдова вибирає між Росією і Європою

У Молдові завершився перший тур президентських виборів. У ньому з результатом 48 % голосів переміг проросійський кандидат, лідер соцпартії Ігор Додон. Нещодавно він заявив, що Крим належить Росії.

Другий тур виборів відбудеться 13 листопада. Змагатися з Додоном буде Майя Санду, яка у першому турі набрала 38 % голосів. На відміну від лідера перегонів, вона дотримується євроінтеграційного напрямку.

 

У сусідньому з Ямпільщиною Сороцькому районі у першому турі переміг також Ігор Додон. Причому він набрав там 60 % голосів, тобто більше, ніж у середньому по країні. За Санду проголосували 28 % виборців. Середня явка по району — 47%.

Нині у Молдові вперше з 1996 року президента обирає народ. Раніше його призначав парламент, але цьогоріч таку процедуру виборів визнали незаконною і внесли відповідні поправки у конституцію. Це стало однією з поступок влади молдовському «Майдану».

Демонстранти заповнили вулиці Кишинева у 2015 році, коли вибухнув скандал із «крадіжкою століття» — так назвали зникнення з бюджету Молдови внаслідок банківських махінацій мільярда доларів.

Протестувальники звинувачували у всьому Влада Плахотнюка — головного молдовського олігарха, який фактично контролює владу в країні.

Фаворит виборчої кампанії Ігор Додон став популярним саме на хвилі цих протестів, очоливши демонстрантів. Повалення влади олігархів — одна з головних обіцянок його програми. Друга обіцянка — дружба з Росією та відновлення економічних відносин із нею у повному обсязі. Є навіть рекламні постери, де Додон сидить поряд із Путіним. У планах кандидата також федералізація Молдови і скасування угоди про асоціацію з Євросоюзом.

Натомість лідер опозиційної «Партії дії і солідарності» Майя Санду бачить майбутнє Молдови у продовженні зближення з Європою. І також обіцяє скинути владу «сірого кардинала» Влада Плахотнюка.

За тиждень до першого туру виборів, який відбувся 30 жовтня, Ігор Додон став героєм новин усіх головних сайтів України і Росії — через заяву, яку він зробив під час теледебатів.

— Кому належить Крим? — запитали його.

— Російській Федерації, — відповів політик.

Ці слова розлетілися соцмережами. В Україні вони викликали хвилю обурення. Відомий український журналіст Віталій Портніков написав: «Якщо людина, яка вже через кілька тижнів може виграти президентські вибори в Молдові, так не дружить ні з міжнародним правом, ні з головою, то якими ж будуть наші стосунки з сусідньою державою? І як може політик країни, частина території якої фактично окупована Росією й постійно говорить про своє бажання до неї приєднатися, так нерозважливо розкидатися словами?».

Врешті за слова Додона вибачився міністр закордонних справ Молдови. А посол України в Кишиневі, якого через скандал викликали на консультацію у Київ, закликав більше не спекулювати на темі Криму. Сам Додон згодом в інтерв’ю виданню «Комерсант» пояснив, що лише мав на увазі те, під чиєю владою півострів знаходиться фактично. «Нам треба бути в хороших відносинах з нашими сусідами, тому це питання слід дуже ретельно обдумати», — сказав Додон, відповідаючи на питання про можливість ініціювання процедури визнання Криму російським у разі обрання його президентом.


Оазу НАНТОЯ, директор програм молдовського Інституту громадської політики (для видання dalibude.com.ua, екс-головреда Дирижабля Антона Семиженка):

«Сімдесят відсотків етнічних українців Молдови вважають, що Крим увійшов до складу Росії легітимно. І це я про тих, хто на правому березі Дністра: із придністровськими результат взагалі очевидний. Загалом українці завжди були більш прорадянськими, більш прокомуністичними з-поміж усіх. Ще 2003 року, невдовзі після перемоги на президентських виборах комуніста Володимира Вороніна, наш інститут провів соціологічне опитування щодо політичних уподобань. Одна з журналістських статей за підсумками називалася: «Вороніна люблять старі бідні неосвічені українські жінки».

Фото з сайтів Publika.md та Politland.com

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля