Чому в текстах «Дирижабля» є суржик
Лєра Лауда,
керівник сайту та газети «Дирижабль»
Вихідними ми поширили містом другий номер «Дирижабля», а потім було кілька дзвінків у редакцію. Різних і про різне. Один з них особливо важливий, і ми за нього вдячні.
Нам сказали, що люди — і звичайні читачі, і працівники мерії та інших офіційних установ — ображаються, обурюються, не розуміють, чому ми публікуємо пряму мову людей такою, як вона є. Тобто зберігаючи колорит, її специфіку, лишаючи суржик чи питому місцеву говірку. Мовляв, невже ви хочете образити героїв своїх матеріалів, показати, що вони не освічені? В жодному разі.
Навпаки, ми робили це, аби бути ближчими до людей. Показувати дійсність такою, якою вона є.
Зображувати справжнє життя і справжніх людей, а не стерильну, штучну їхню версію. Ямпіль говорить саме так: вдома, на вулицях, на роботі. В тому є своя краса, не варто її соромитися. Так здається нам.
Що ж, надалі в новинах, офіційних коментарях чи серйозних аналітичних текстах ми будемо давати цитати, написані літературною українською. Але лишатимемо живу мову в репортажах — як от з виставки голубів, обговорення майбутнього ринку чи перейменування вулиць. Адже головне завдання таких текстів — перенести читача на місце події, свідком якої був журналіст. Стати його очима і вухами. Дозволити побачити все те, що там відбувалося.
Без розмовної мови репортажі стануть прісними. Менш цікавими будуть й тексти рубрики «Людина тижня».
Найкращі наші інтерв’ю — з Леонідом Маценко, Галиною Посунько — написані саме живою мовою. «Читали, і як ніби з нею розмовляли», — сказала нам якось родичка пані Галини, і це було найвищою оцінкою. Хотілося б, аби таке відчуття виникало після прочитання кожного матеріалу «Людини тижня». Враження, що ви щойно поговорили з героєм, послухали його, побачили, відчули.
Чи вам так не здається? Ми хочемо почути думку й інших читачів. Будь ласка, проголосуйте в опитуванні у «Вконтакті» чи «Однокласниках». Або просто дзвоніть в редакцію — 096-118-10-61.
Говоріть, якщо вам щось не подобається. Критикуйте та радьте. Підказуйте. Іноді хваліть, якщо заслужимо. Нам дуже важливий зворотній зв’язок.
Коментарі