У Ямполі впроваджують роздільний збір сміття
Пластик в одну урну, папір — в іншу, рештки їжі й органіка — теж окремо. З січня 2018 року подібні правила сортування сміття стануть реальністю для всіх українців. Саме тоді набуде чинності норма закону «Про відходи», яка дозволить штрафувати і громадян, і компанії за несортоване сміття.
Тому великі та малі міста помалу готуються до впровадження закону. Влітку Вінницька ОДА повідомила, що у 18 населених пунктах області вже сортують сміття. Тепер до них додався і Ямпіль. Щоправда, ідею тут поки що лише тестують: сміттєві баки для пластику поставили тільки на подвір’ях школи №1 і гімназії. Вони потроху наповнюються — здебільшого тим, чим потрібно, хоча трапляються і металеві баночки з-під напоїв.
Такі ж сміттєві баки планують встановити і в кількох інших районах міста.
Чия це ініціатива
— Поставити бак — не проблема, — каже підприємець Володимир Хижняк. — Проблема в тому, щоб потім він не був завалений звичайним сміттям. Я не сподіваюся на швидкі зміни, але починати з чогось потрібно.
Саме Володимиру Хижняку належить ініціатива впровадження роздільного збору сміття в Ямполі. Спершу він хотів поставити баки поряд із житловими будинками, але мер Анатолій Юрченко запропонував почати зі шкіл.
— Для мене це не стільки бізнес, скільки можливість принести користь рідному місту, — запевняє підприємець.
Нині він живе у Вінниці, але народився в Ямполі. Приїздить сюди часто, має будинок на вулиці Вишневій. Каже, нещодавно назбирав на своїй вулиці близько двох десятків пластикових пляшок.
— Якось із кумом пішли в магазин, — розповідає Володимир. — Бачимо, виходить сусідка з пакетом сміття і викидає його в урну на зупинці. А я йду і розмірковую вголос, що не можна так робити, що, навпаки, треба дітям своїм приклад показувати. Вона зробила вигляд, що нічого не почула.
У кожній школі пообіцяли поговорити з дітьми і пояснити, яке саме сміття потрібно кидати у баки. Школи матимуть з цього невеликий зиск: пластик з баків будуть не просто забирати, а купувати — по дві гривні за кілограм. Стільки заважать приблизно десять півторалітрових пляшок.
Такі ж ціни у пункті прийому вторсировини, адреса якого написана на кожному баку для збору пластику: вулиця Гоголя, 60 (біля консервного заводу). Там скуповують макулатуру, пластик, скляні пляшки і бите скло.
Подібні пункти Володимир має у кількох містах Вінницької області.
Як будуть сортувати сміття на звалищах
Невдовзі Володимир планує сортувати сміття безпосередньо на звалищах. Уже має про це домовленості з керівництвом кількох райцентрів області. Починати буде з ямпільського полігону.
— Мер виділяє нам кілька приміщень під склади на території комунгоспу. Туди будемо звозити відсортоване сміття. Куплю прес, щоб зменшувати сміття в об’ємі і продавати підприємствам, які закуповують вторсировину.
Місто матиме з цього зиск. По-перше, це розвантажить звалище. По-друге, підприємець буде ділитися прибутками з комунгоспом і допомагати матеріально: наприклад, подарує відра.
— У Вінниці є підприємство, яке робить відра зі вторсировини. Приміром, з каністр з-під хімікатів, які викидають наші недобросовісні аграрії. Собівартість виходить досить невелика. І в мене є домовленість із ними про бартер.
На ямпільському звалищі спершу сміття будуть розбирати вручну. На цю роботу вже зголосилися п’ятеро жителів найближчих до полігону сіл, але потрібно більше працівників. Охочі можуть дзвонити за номером (067)700-83-51. Зарплата має бути дві тисячі гривень.
Як нині працює полігон
На полігоні під селом Біла уже давно працює з десяток людей, які вибирають серед сміття все, що можна здати за гроші. «Старатєлями» називає їх Валентин Алєксєєв, директор комунального підприємства «Ямпільський райсільгоспкомунгосп», яке займається звалищем.
Про ідею налагодити на полігоні постійне сортування сміття він чув.
— Вже час це робити, бо з 2018 року викидати на звалище можна лише органіку. А скло, пластик, метал та інше потрібно буде відправляти на переробку, — говорить директор райсільгоспкомунгоспу.
За його словами, з нинішніми об’ємами сміття ямпільське звалище можна використовувати ще років 20-30. Полігон сертифікований. Там є один штатний працівник, двічі на тиждень сміття перегортають трактором.
Будують другу сміттєсортувальну лінію в області
Про впровадження сортування сміття нині вимушені думати адміністрації усіх міст і районів України. У Вінниці вже два роки замість звичайних сміттєвих баків стоять баки з написами «Вологе сміття» і «Сухе сміття». Перші призначенні для органіки. Другі — для скла, пластику та паперу. Але на практиці їх вміст не дуже відрізняється. Сортують сміття у Вінниці лише 40% родин. Експерти пояснювали це слабкою інформаційною кампанією.
Сміття, яке збирають у Вінниці, потрапляє на сміттєсортувальну лінію, котра знаходиться прямо на полігоні. Це такий конвеєр, на якому розділяють різні види відходів, які можна використовувати повторно.
Поки що така лінія в області одна. Невдовзі планують збудувати другу — в Мурованокуриловецькому районі. На це виділили 4,5 мільйона гривень з обласного Фонду екологічних інновацій та інвестицій. Усе обладнання для лінії виготовлять на машзаводі у Барі. Запрацювати лінія має у 2017 році. Планують, що за добу там будуть сортувати 20 тонн сміття.
Фото Влада Савицького
Коментарі