Від смороду біля ставка у Качківці пекло очі
Сморід навколо ставка у Качківці стояв такий, що різало ніс та пекло очі. На поверхні каламутної, коричневого кольору води плавала мертва риба. А трохи вище, у відстійнику звідки нечистоти потрапили у водойму, лежать мертві свині. Ось як виглядає те, що місцевий житель Михайло Девдера назвав «Еколихом в Качківці».
Так він підписав відеоролик викладений в інтернеті. Чоловік пояснює, що увесь цей бруд після ставка йде далі — у річку Яланку, а потім в Дністер. Нечистоти протікатимуть через чотири села — Довжок, Підлісівку, Придністрянське, Кісницю.
Лихо сталося в ніч з 18 на 19 червня, коли Ямпільським районом пройшовся ураган. Дощова вода з полів у Качківці залила відстійник місцевої свиноферми. Звідси бруд потрапив в ставок, який місцеві називають Охотнічим.
— Ми пасли худобу і бачили як стікало зі схилу, — розповідає місцевий житель Віктор Прокопчук, показуючи на слід, який залишив після себе потік нечистот. Місцями він завширшки у чотири-п’ять метрів. — Такий тут сморід стояв, що неможливо було дихати. А з обіду почала вспливати риба. Надвечір її на воді було вже море. І велика, і мала. Коропи, товстолоби, білі амури. Були навіть такі, що б 8-10 кілограмів заважили.
За словам місцевих рибу побільше швидко позбирали люди. Інша залишилась плавати доверху животом.
Відстійник, з якого витікали нечистоти, знаходиться десь за півкілометра від ставка і на підвищенні по відношенню до нього. Яма неправильної форми, розміром десь 20 на 20 метрів. Нічим не огороджена. Ніяк не укріплена. Колись це був піщаний кар’єр. У відстійник звозять відходи з місцевої свиноферми, яка знаходиться десь за три кілометри. Сюди зливають гній, викидають поліетиленові пакети з-під преміксу, скляні банки від ветеринарних препаратів і туші мертвих свиней. Величезні тварини розкладаються просто сонця, на спеці.
Власник свиноферми і відстійника — 50-річний ямпільчанин В’ячеслав Пацьора, який балотувався у мери міста у 2015 році.
Немає де поїти тварин
З Охотнічого ставка жителі Качківки напували свою худобу. Сюди на водопій щодня приводили десь 150 корів. Зараз тварин навіть близько до коричневої води не пускають.
Голова села Мирослава Бежнар каже, що в перший же день після забруднення зібрала селян та повідомила їм, що напувати худобу зі ставка не можна.
— Ми зобов’язали власника відстійника облаштувати та вирішити питання з напуванням худоби, — каже вона. — Зараз виділяємо нове місце під відстійник, на рівнині, аби не повторювалась в майбутньому така ситуація.
Мирослава Бежнар не змогла одразу пригадати скільки відстійнику років і не змогла відповісти, чи відповідає він санітарним нормам.
Питання про те, як має виглядати відстійник для тваринної ферми, «Дирижабль» задав начальнику обласної екоінспекції Юрію Дубовому.
— Відстійник повинен бути ізольований, захищений від перетікання, знаходитись далеко від населеного пункту та відкритих водоймищ. Дно треба встелити бетонними плитами, — пояснив чиновник-еколог.
Про те, що сталося у Качківці він дізнався від наших журналістів. На третій день. Пообіцяв персонально з’їздити на місце і дізнатися, що там відбулось. Ось як Юрій Дубовий прокоментував ситуацію після поїздки:
— На даний час запаху у води немає, вона постійно очищається джерелами. Загрози для людей немає.
Реакція місцевої влади
Наступного дня після забруднення у Качківці побували працівники районної санітарно-епідеміологічної служби. Вони взяли воду на дослідження. Результатів бактеріологічного аналізу і досі не має. А хімічний, за словами заввідділу санітарних досліджень Олега Антосієва, показав лише незначне перевищення рівня аміаку.
— На 90 % впевнений, що на погіршення стану води вплинув не гній, а азотовмісні або нітратовмісні добрива з полів, що вище нього, — казав Олег Антосієв на другий день після того, як поспливала риба.
У вівторок 21 червня ситуацію зі ставком обговорювали на засіданні в райдержадміністрації. На місце направили комісію, склали акт.
— Розбираємося з питанням про те, чи був даний відстійник законним, чи відповідає він нормам, — каже голова ямпільського району Михайло Вдовцов. — Взяли рибу на аналіз. Будемо вирішувати як чистити водойму. Замовили для цього гашене вапно.
Хто винен у ситуації, голова району не називає. Але відомо, що в комісію включили представників агрофірми «Поділля», якій належать поля вище відстійника.
Ситуацією займаються також люди з Держпродспоживслужби:
— Іде мова про те, щоб злити воду із ставка, провести дезінфекцію, щоб потім набрати чистої води, — розповів її начальник Анатолій Шарко.
Що каже власник відстійника
Власник свиноферми на півтисячі голів В’ячеслав Пацьора підтвердив, що відстійник належить йому. Він підписував договір оренди на колишній піщаний кар’єр на десять років, використовує його як відстійник уже вісім.
— Сховище було виділено сільською радою та погоджено усіма відповідними службами, — каже підприємець. — Зараз цей відстійник ми законсервували та обвалували — через те, що його залила вода з полів. Шукаємо місце під новий, подалі від села і водойми, облаштуємо його за всіма санітарними нормами.
В’ячеслав Пацьора каже, що уже вирішив питання з напуванням худоби.
— Я пустив бульдозер, щоб зробити три колодязі з чистою питною водою, — каже він. — Плануємо на кінець літа провести глобальну чистку ставка. Будемо спускати воду, вичищати його повністю, проводити дезінфекцію, укріплювати береги, робити дамбу.
Коментарі