Скільки років Ямполю

Скільки років Ямполю

В українській Вікіпедії написано: «Місто засноване великим коронним гетьманом Яном Замойським (1541–1605) i назване за його іменем». Але це лише одна з версій. Прийнято вважати, що Ямпіль з’явився на карті у 16 столітті. Насправді ж місто може бути значно старшим.

Покійний нині краєзнавець Віталій Петровський у 1990-х роках писав, що перша офіційна згадка про Ямпіль датована 1580 роком. Від цієї дати іноді відраховують вік міста.

Але ямпільський історик Сергій Борсуковський, який зараз працює головою села Ратуш, каже:

— Ямпіль вперше згадується в зв’язку з наданням привелегії проведення ярмарків у 1508 році. Але є питання чи мався на увазі Ямпіль на Дністрі чи Ямпіль Хмельницької області. Швидше перший.

Це означає, що на той час населений пункт уже існував і був достатньо розвинутим, адже ярмарки не проводили будь-де. Сергій Борсуковський вважає, що місту тоді було щонайменше сто років, а може, і набагато більше.

— До цього місто могло носити іншу назву. Є польські старовинні карти, де населений пункт на місці Ямполя називається Кременчук [пишеться Krzcmienczuk]. А поряд із ним позначені Гальжбіївка, Біла і Сороки.

Сергій Борсуковський показав Дирижаблю фрагмент польської історичної карти кінця 19 століття. Населений пункт на місці Ямполя називається Кременчук. Історик пояснює, що для створення цієї карти використовувались джерела карти 15 і 16 століть, а там могли вказати вже застарілий на той час топонім.

Історія Ямполя, Ямпіль

 

Загалом є кілька версій про першу згадку Ямполя — фігурує або перша або друга половина 15 століття.

Так польський король Сигізмунд II Август у середині XV століття хотів використовувати Дністер як транспортну артерію. Він вислав комісію в район Ямполя, аби визначити, чи зможуть тут ходити великі торгові кораблі. Відповідь була негативною, але сам факт експедиції сюди означає, що в районі нашого міста вже тоді, ймовірно, була пристань.

— Судна по Дністру сплавлялися здавна. Вночі такою бурхливою річкою не попливеш. Потрібні були стоянки — укріплені, захищені від нападу. Район Ямполя ідеально підходить для цього: це зручне місце, адже тут річка утворює дугу.

Тому не виключено, що на місці Ямполя місто чи бодай поселення, але з іншою назвою, існувало уже в 15 чи навіть 14 столітті. Стати саме Ямполем населений пункт міг уже в другій половині 16 століття, коли ним володів Ян Замойський. Є розповсюджена версія походження назви від слів «Ян» і «поліс», хоча вона не обов’язково правдива.

Сергій Борсуковський припускає, що поселення могло існувати навіть за часів татарської навали. Але точно він упевнений в тому, що люди жили на території Ямполя ще кілька тисячоліть тому.

Тут знаходили залишки трипільської (6000-3000 роки до нашої ери) і ямної культури (3500-2300 роки до нашої ери).

Ось що думає про вік міста директор історичного заповідника у Буші, краєзнавець Олександр Пірняк:

— Те, що на місці Ямполя були древні поселення, однозначно. Про це свідчать артефакти. Я впевнений, що люди жили тут ще в епоху енеоліту [4-3 тисячоліття до нашої ери]. І в середньовіччі жили. Такі містечка на Дністрі, як Ямпіль та Лядово, були просто приречені існувати. Місця дуже зручні.

Власне, все доводить археологія. Серед яскравих знахідок — могила сарматського правителя Інесмея, яку відкопали у Порогах у 1984 році. Головою села тоді був 29-річний Михайло Гервазюк, який тепер працює вчителем біології у школі №2 Ямполя. Він також захоплюється історією. Пригадує, як стеріг тоді вночі разом з міліціонерами відкопане археологами золото.

— Це був справжній скарб: прикраси, зброя, витончені вироби. Зовсім неподалік від могили Інесмея знайшли ще поховання жінки. Сармати не могли спорудити такі поховання у диких землях. Тут або було їхнє велике поселення — може, столиця, — або проходив шлях. Дуже важко сказати, скільки років нашому місту, але відлік його віку точно не слід вести з XVI століття. Воно старше.

Ямпіль на карті ІІ століття

Історія Ямполя, Ямпіль

 

Є ще одна версія. Малоймовірна, але гарна. Давньогрецький географ Клавдій Птолемей у 2 столітті н.е. позначив на мапі на лівому березі Дністра місто, яке назвав Клепідава. Це було поселення даків, народу, що жив тоді на території сучасної Румунії і Молдови. Карта Птолемея і координати, які він наводить, не дозволяють точно визначити, де саме знаходилося місто. Є версія, що Клепідава — першоназва Кам’янця-Подільського. Але з тим же успіхом це міг бути і Ямпіль. Так, приміром, стверджують у статті про історію Ямпільщини на офіційному сайті Вінницької державної адміністрації. Істориків, які б упевнено захищали цю версію, немає. Але всі троє краєзнавців, з якими спілкувався «Дирижабль», згадували у розмові Клепідаву. Казали: хоч і малоймовірно, але можливо, що це був Ямпіль.

 

Автор публикации

не в сети 10 месяцев

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля