У перших класах більше не вчитимуть табличку множення

У перших класах більше не вчитимуть табличку множення

Дітей у школі не перевірятимуть на швидкість читання і не лякатимуть червоною пастою. У першому класі їм не будуть розповідати про молекулярний склад води та властивості ґрунту. Вчити табличку множення напам’ять теж не доведеться.

Це лише кілька з сотень оновлень у програмі для початкової школи. Їх запровадять уже з 1 вересня по всій Україні, в тому числі і в Ямполі.

Трохи згодом зміни торкнуться і старшої школи — до 2018 року Міністерство освіти має представити концепцію нової української школи.

Почати реформу вирішили з найменших. Для цього в інтернеті створили сайт EducationalEra, де всі охочі могли обговорювати нововведення в навчальних програмах і пропонувати власні. Коментували вчителі, батьки, експерти та активісти. Розглядали кожну пропозицію: їх вносили в спеціальну табличку, приймали або відкидали, обов’язково пояснивши причину. Все це було доступно онлайн. Так у публічному обговоренні взяли участь близько 2,5 тисячі людей, які залишили п’ять тисяч коментарів. Найпопулярнішими були математика та українська мова. Саме вони і зазнали найбільших змін.

Множити з підказками

Ямпільські вчителі тільки-но вийшли з відпусток, а збори з приводу нововведень відбуватимуться у школах лише наприкінці серпня. Попри це ми встигли проаналізувати навчальні програми. Поговорили також із ямпільськими освітянами — і про деякі неоднозначні зміни, і про ті, які суттєво спростять дітям життя.

Вчителька початкових класів школи №2 Олена Максименко активно брала участь в інтернет-обговоренні. Каже, програма справді була занадто складна для діток, і її нарешті спростили. Наприклад, прибрали дублювання тем у предметах «Я у світі», «Основи здоров’я», «Природознавство». А ще відмовилися від тем, які першокласники сприймали дуже важко: поняття властивостей ґрунту, молекулярний склад води. Вивчення однорічних і дворічних рослин з другого класу перенесли в третій.

Врахували не всі побажання. Приміром, деякі вчителі просили забрати з першого класу додавання й віднімання в межах ста, але залишити — в межах двадцяти. Цей елемент залишився незмінним.

Програма з української мови була переобтяжена теоретичним матеріалом, хоча її основне завдання — навчити дитину висловлюватися. Тому з цього року діти не вивчатимуть схеми речення, а складатимуть речення з необмеженої кількості слів. У третьому класі забрали вимогу писати текст-роздум, текст-міркування, текст-розповідь. Мовляв, ці жанри ставлять на перше місце форму, а не зміст. Натомість ввели есе, яке не має чітко визначеної структури, тож найбільше підходить для дітей.

Крім Тараса Шевченка та інших класиків у програму з літератури ввели сучасних авторів: Мар’яну Савку, Тараса Прохаська, Ірен Роздобудько, Олеся Ільченка, Сашка Дерманського, Катерину Бабкіну. Віднині діти йтимуть у ногу з часом.

Не треба буде зубрити табличку множення. Нова програма пропонує дитині множити так, як їй зручно.

Або навіть замінювати множення додаванням чи заглядати у таблицю. Таким чином дитина вивчить табличку, постійно застосовуючи її на практиці, а не завчаючи.

Писати олівцями замість ручок

Найбільш скандальним у програмі стало наступне нововведення: діти писатимуть олівцями, а не ручками. Мовляв, так вони менше нервують і не бояться помилитися. Відтак — ніякого стресу і переживань. Навколо цього програмного пункту виникли суперечки: не всі погоджувалися з доцільністю експерименту. Насправді ж нічого скандального в цій зміні немає. Це не заборона, а рекомендація. Тобто кожен вчитель сам обирає, чим писатимуть у його класі.

— Ми вдячні, що писати олівцем — це лише пропозиція, — говорить Олена Максименко. — Тому що люди, які це ввели, мабуть, не працюють з дітьми. Олівець дуже ненадійний: тісніше натиснув — олівець зламався, довше пописав — олівець почав писати товсто. Десь неправильно — і дітки починають протирати папір до дірок.

Крім того, зі своїх спостережень учителька зробила висновок, що олівець діти не сприймають серйозно. А те, що пишуть олівцем, вважають розмальовкою. Каже, коли беруть ручку, відчувають більше відповідальності.

Разом з тим ніхто не забороняє експериментувати.

— У нас є зошит добукварного періоду, де діти пишуть лише палички, рисочки, петельки. Думаю, ми якраз там писатимемо олівцем. Спробуємо і подивимося на реакцію дітей. Може, дійсно буде краще, — розмірковує вчителька.

Натомість ямпільський психолог Тетяна Шинкарук бачить у зміні ручки на олівець лише плюси.

Мовляв, у шестирічних дітей, які йдуть до школи, погано розвинена моторика руки. Рука швидко втомлюється, а ручку завжди треба тримати в певному положенні, щоб писала.

— Олівцем писати простіше. І дитина робитиме це впевненіше, бо може в будь-який момент витерти, і нічого страшного не станеться. Олівцями діти малюють ще до школи — вони до них звикли. А ручка — це щось нове, незрозуміле, не витирається, та ще й сварять, як щось не так.

Вчителі без червоної пасти

Засоби для письма змінять не тільки для учнів. Вчителям пропонують не користуватися червоною пастою. З цією зміною погоджуються і освітяни, і психологи.

— Є дитина, для якої помилка — це особиста трагедія, — пояснює Олена Максименко. — Тому на червоний колір вона реагує дуже сильно. Це стрес.

Вчителька говорить, що хоче залишити червону пасту, але не для того, щоб виправляти нею помилки:

— Я в зошиті червоним пишу дитині зразок, щоб вона бачила орієнтир. А для перевірки ми вже давно використовуємо зелену пасту. Те, що написано в зошиті найкраще, я підкреслюю, щоб дитина брала приклад сама з себе.

З вересня вчителі більше не перевірятимуть, скільки слів за хвилину дитина встигає прочитати. Тепер будуть перевіряти розуміння прочитаного, вміння відповідати на запитання, вміння думати та виконувати логічні завдання по тексту.

— Дитина має розуміти, що вона читає. Зі своєї практики знаю, що є діти, які читають повільно, але вдумливо. Є і навпаки: дитина пробігла оком все швидко, але нічого не запам’ятала, — каже вчителька.

Психолог додає, що швидкість читання залежить від темпераменту. Холерик читатиме швидко, меланхолік — повільно. Це індивідуальні процеси, які не можна оцінювати однаково.

До того ж дитина починає хвилюватися і збиватися. Додається страх бути наодинці з учителем-авторитетом.

Крім змін у навчальних програмах, вчителів ще чекають нові вимоги до оцінювання. Їх обіцяють затвердити до початку навчального року. Поки що відомо те, що оцінюватимуть лише математику, мову, читання, природознавство, трудове навчання, англійську мову і «Я у світі». З малювання, праці, фізкультури та основ здоров’я оцінок не ставитимуть.

Детально з оновленими програмами можна ознайомитися на сайті міністерства.


Сім головних змін, що чекають на початкову школу

— на уроках малювання, праці, фізкультури та основ здоров’я оцінок ставити не будуть;

— вчитель сам вирішує, яку тему скільки часу вивчати з дітьми;

— дітям рекомендують писати олівцем замість ручки;

— відмовилися від контролю швидкості читання, натомість розвиватимуть усвідомлене читання;

— зменшили кількість теоретичного матеріалу;

— на уроках фізкультури — більше безпечних ігор, ритмічної та дихальної гімнастики;

— з трудового навчання вилучили теми, які вимагали додаткових витрат від батьків (плетіння з дроту, бісероплетіння), вчитель зможе узгоджувати теми з батьками;

— на уроках музики вчитель може вибирати 50% творів, які вивчаються (раніше було лише 10%).

Автор публикации

не в сети 1 год

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля