650 гривень за кілограм звичайних садових равликів
Нещодавно у групі Дирижабля Вконтакті ямпільчанам запропонували підробіток: збирати і здавати равликів, точніше — звичайних садових слимаків. Пропозиція дивна, тож ми вирішили з’ясувати, навіщо комусь равлики, де їх шукати і скільки можна заробити.
Чоловік, який розмістив оголошення, в соцмережах підписаний як Андрій Равлик. Телефоном розповідає, що сам він із Львівської області, а заготівлею слимаків займається вже 17 років. Має команди збирачів у десяти областях України, у Вінницькій теж.
Ці люди шукають равликів у парках, лісах, на галявинах, біля річок, в каналах, ярах — тобто всюди, де є затінок, волога і рослинність. Сезон збору починається у квітні й завершується у липні — тоді равлики починають відкладати яйця, тому їх не збирають. А з першими холодами вони ховаються в землю і впадають у сплячку. Зимують на глибині 40 сантиметрів і здатні витримати морози до 120 градусів.
— Одна людина з ранку до обіду збирає від 40 до 100 кілограмів равликів [в одному кілограмі близько 45 равликів — Дирижабль]. Звісно, якщо знає місця, — пояснює Андрій.
Підходять равлики, які близько трьох сантиметрів у діаметрі. Щоб швидко перевіряти їхні розміри, вигадали простий спосіб: беруть дріт, обмотують його навколо кришки від пластикової пляшки з-під води. Виходить дротяне коло. Якщо равлик пролазить у нього, він ідеального розміру.
Збирати треба лише живих равликів, без стороннього запаху, з цілими мушлями. Під час зберігання, їх не можна мити, годувати або поливати водою. Тримати краще у тіні або прохолодному приміщенні — при температурі від 5 до 15 градусів. Інакше слимаки можуть загинути.
— Заготівельники транспортують равликів у мішках. Їх має бути до 15 кілограмів в одному мішку, і не потрібно нічим пересипати і поливати. Усіх равликів передивляємося на наявність мертвих та маленьких. Маленькі також не підходять, їх краще залишати, аби підростали, — каже Андрій.
А можна вирощувати равликів вдома
Тоді не доведеться вештатися лісами і парками. Достатньо буде піти «на ферму», яку можна облаштувати у себе ж біля дому. Місця це займає небагато, витрати на створення й утримання теж прийнятні. Єдиний мінус — доведеться чекати два роки, допоки равлики виростуть до товарного розміру.
Для початку потрібно закупити, так зване, маточне стадо. Тобто равликів, які будуть розмножуватися. Тримати їх можна у приміщенні, теплицях або й на вулиці — на спеціально відгородженій для цього території. Вона має бути захищеною від сонця і гарно зволожуватися. Варіант з приміщенням кращий, адже так можна створювати комфортну для утримання равликів температуру та вологість.
— Равлики вирощуються в умовах, близьких до природних. Вони харчуються листям салату і капусти, яблуками, морквою. Кропива — антибіотик для равликів, — розповідав виданню Depo.Вінниця Дмитро Бутенко, власник великої равликової ферми під Козятином на Вінниччині.
Зараз там на 4 гектарах живе 10 тонн равликів. А 2009 року все починалася із двох невеликих ящиків равликів, яких чоловік придбав заради цікавості. З них за перші три роки виросло 700 кілограмів молюсків.
Ціна питання
У 2016-му Дмитро продавав 250-300 кілограмів равликів на місяць. Постачає їх ресторанам у більшості великих міст України. Щоправда, аби отримати дозволи на це, довелося пройти понад тридцять перевірок якості, отримати усі необхідні сертифікати. Це обійшлося у 30 тисяч гривень, писало видання Agro Times.
Один кілограм з мушлями коштує 650 гривень, в ньому приблизно 50-60 равликів. Без мушлі — 900-1000 (це десь 200 молюсків). Продають навіть ікру равликів — за 1850 гривень за 50 грамів.
— За смаковими та поживними якостями ікра равликів не поступається чорній ікрі осетрових риб. Українці до цього делікатесу лише звикають. За європейськими мірками ікра равликів в Україні коштує недорого. У Європі кілограм ікри коштує 3 тисячі євро, — розповідав Дмитро сайту Агро Портал.
А ось Андрій, який розмістив оголошення про купівлю равликів у ямпільській групі, продає равликів в Європу оптом. У збирачів купує їх за 10-12 гривень за кілограм. За скільки їх продає далі, він не розголошує. Розповідає лиш, що постачає равликів в Сербію на завод, де їх переробляють. Має й інші точки збуту в Європі.
На сайті Weiku — це велика міжнародна платформа для оптових продажів — знаходимо чимало продавців равликів. Приміром, одеська компанія Korlin Productions продає там равликів за 2-4 євро за кілограм (тобто 55-110 гривень) при мінімальному замовленні на 100 кілограмів. А болгарська компанія продає заморожене м’ясо за 12 євро (228 гривень), але замовляти треба щонайменше тонну. Живі ж слимаки обійдуться у 85 центів (24,5 гривні) за кілограм при купівлі 20 тонн.
У таких масштабах равликів можуть закуповувати заводи, які виготовляють з них консерви. У Європі вони достатньо популярні. Баночку можна придбати в магазинах за 8-30 євро (230-870 гривень) залежно від ємності. А ціни на страви з равликів у європейських ресторанах стартують від 16 євро (465 гривень) за порцію з шести равликів, в київських — 150-300 гривень.
Ну а в Ямполі равликів повно, але ніхто їх не їсть. Кажуть, що на смак вони схожі на смажені гриби. Саме м’ясо містить багато білків — у шести равликах його стільки ж, як і у ста грамах свинини.
Фото:
sommelier-vins.com, grazia.fr, pretarecevoir.com, cotedor-tourisme.com, blog.ekipazh-service.com.ua, sommelier-vins.com, bigpicture.ru
https://www.olx.ua/uk/obyavlenie/vinogradniy-ravlik-ulitka-ulitki-IDuq6iG.html