«Кожен підліток до 16 років на скутері — порушник»
Не всі закони працюють у Ямполі. Приміром, той, який забороняє підліткам керувати транспортними засобами: у нас діти ганяють по місту на скутерах і мопедах, куплених їхніми ж батьками. Поліція з цим особливо не бореться, кажуть: якщо дітей наздоганяти, то можуть трапитися ДТП. Евакуювати скутери немає чим, а якщо робити рейди, виловлюючи порушників — велика частина містян розізлиться. Втім, здається, що така ситуація влаштовує майже всіх. Окрім батьків маленьких дітей.
— Як тут можна спокійно ходити, якщо вони ганяють зі швидкістю кілометрів 40-60, — обурюється 30-річна Наталя Ярошинська-Мельничук, мати трьох дітей. — Управи на скутеристів немає. Знаків ніяких заборонних не встановили, та й на них ніхто б не зважав. Лише тумби поставили, але й ті об’їжджають. Поліція не звертає на це уваги.
Серед тих, хто порушує спокій пішохідної зони, найбільше підлітків.
— Дуже незадоволена тим, що скутери їздять по «стометрівці», — каже інша мама, 27-річна Тетяна Побережна. — Це ж єдине місце, де ми можемо погуляти з дітьми. Ми пробували просити підлітків не їздити по тротуарах. Дівчата ще слухають, а хлопці — ні, ще й посилають далеко.
Убезпечили, як могли
Ще два чи три роки тому дорогу на «стометрівці» перекрили бетонними блоками. Мер Анатолій Юрченко каже, що встановлювати додаткові елементи безпеки на кшталт лежачих поліцейських не вважає можливим. Це буде заважати мамам із колясками.
— Проблема є, і я говорив з начальником поліції про те, щоб провести якийсь рейд, — говорить мер. — Але це в першу чергу проблема виховання. Тут батьки винні. Молодь є молодь. Але навіщо дорослі купляють дітям скутери? Вони ж їх наражають на небезпеку.
Найдешевший скутер придбати можна за 2,5 тисячі гривень. Новий і більш-менш нормальний коштуватиме не менше 10-15 тисяч. Одна із продавчинь скутерів у нашому місті, Христина Мельник каже, що в місяць реалізує десь один-два. Середня ціна — вісім тисяч гривень.
— Покупці пояснюють, що купляють для своїх дітей-підлітків, — каже вона.
Сім аварій за рік
За українськими законами, керувати скутером підлітки можуть лише після 16 років. І для цього вони мають пройти курси в автошколі та скласти іспити на водійські права категорії А1. Крім того, будь-який скутер чи моторолер треба поставити на облік, отримати номерні знаки. Але в Ямполі все це не працює. Тут за кермом двоколісних можна побачити навіть десятирічних дітей. Увечері містом ганяють цілі компанії скутеристів. Їздять без шоломів, часто по двоє. Номерні знаки майже у всіх відсутні. Штрафувати за таке мали б на 170—600 гривень.
Мер Ямполя розповідає, що в середині липня сам став свідком того, як у центрі міста на перехресті зіштовхнулися підлітки на скутерах. Обидва впали. Отримали травми, але легкі. Їм викликали швидку.
У поліції кажуть, що за цей рік вони зареєстрували в районі лише сім ДТП з мотоциклами, скутерами і моторолерами, у трьох випадках хтось із учасників потрапляв до лікарні. Але правоохоронці пояснюють: про велику кількість аварій вони просто не дізнаються. Скутеристи, що їздять на незареєстрованому транспорті чи без прав, намагаються при легких ДТП обійтися без поліції.
Поліція без прав
— А ми фактично нічого не можемо зробити, — пояснює Олександр Тимчук, колишній начальник ДАІ Ямпільщини. Нині він у поліції начальник сектору і відповідає за безпеку дорожнього руху відразу в п’яти районах: Могилів-Подільському, Ямпільському, Чернівецькому, Томашпільському і Мурованокуриловецькому.
Кожен підліток до 16 років на скутері — порушник, каже Тимчук. Старші також часто їздять без прав чи реєстрації. Але навіть якщо скутерист грубо порушив правила на очах у поліцейського, за ним ніхто не поженеться. Хіба що у надзвичайних випадках. Наздоганяючи скутер, особливо якщо за кермом сидить дитина, можна легко спровокувати ДТП.
— Але Ямпіль — місто маленьке. Якщо бачимо, що син знайомих неадекватно поводився на дорозі, можемо зателефонувати батькам. Це ж у першу чергу відповідальність дорослих. Вони мають думати, що роблять, коли купують дитині скутер, — говорить Олександр Тимчук.
Поліція має право заарештовувати скутери без номерних знаків. Але в місті немає евакуатора, який необхідний для того, щоб цю процедуру провести законно.
— Потрібен підприємець з евакуатором, який підпише з поліцією договір про співпрацю, — пояснює Тимчук. Але він сумнівається, що така людина знайдеться, бо подібний бізнес нерентабельний.
За безпеку дорожнього руху по всьому Ямпільському району відповідають лише два працівники, один із яких зараз у відпустці. Олександр Тимчук припускає, що в майбутньому штат може розширитися. Тоді вони матимуть можливість проводити рейди проти скутеристів-порушників. Але впевнений, що це розізлить і налаштує проти поліції велику частину містян.
Позиція скутеристів
П’ятнадцятирічний ямпільчанин Ігор має скутер і їздить на ньому по місту. Каже, що перед тим, як уперше виїхати в місто, півтора року катався на картодромі. Тож запевняє, що почувається на дорозі впевнено. Через «стометрівку» проїжджав не раз.
— Але якщо поряд діти, я завжди зупиняюся, — запевняє Ігор.
Об’їжджати «стометрівку» означає проїжджати зайвих 150-200 метрів, а їхати тротуаром не дуже зручно. Якби для двоколісного транспорту в пішохідній зоні виділили доріжку — це був би ідеальний варіант, вважає хлопець.
Інший скутерист, 40-річний Віктор, знайомий із ситуацією з обох боків. У нього самого є п’ятирічний син, і вони часто гуляють на «стометрівці».
— Раніше, коли дорога не була перекрита, ми туди не виходили, — каже Віктор. — Тепер це нібито пішохідна зона, там діти на роликах катаються, у мого сина теж є ролики. І дуже небезпечно, коли на дорогу вилітають підлітки на скутерах і їдуть, часто навіть не зменшуючи швидкість.
Скутер для Віктора — основний вид транспорту. Переконує, що відтоді як перекрили «стометрівку», він на неї жодного разу не виїжджав.
— З цією пішохідною зоною треба щось робити. У Вінниці чи в інших містах нема ж такого, щоб по скверах скутери гасали. Треба збирати міську раду, поліцію і вирішувати питання. Якби одного-двох порушників покарали суворо, для інших це стало б прикладом, — вважає чоловік.
Скутеристи та їхні батьки у суді
У документах ямпільського районного суду, що викладені на сайті реєстру судових рішень, можна знайти кілька справ, пов’язаних із керуванням скутерами. Серед них є дві, в яких батьків звинувачують у неналежному вихованні дітей — саме через те, що дітлахи їздили на скутерах. В обох випадках поліція затримала дітей у центрі міста — і обидві справи закінчилися тим, що батьки отримали від судді лише попередження.
Є ще цікава справа про дрібне хуліганство, пов’язана зі скутерами. Увечері 10 квітня чоловік біля АТБ схопив за одяг і стягнув з мопеда неповнолітнього. Перед тим він їхав на велосипеді і зробив компанії на скутерах зауваження. Ті стали погрожувати йому, виникла суперечка. Суд визнав чоловіка винним і оштрафував на 51 гривню.
Найбільше справ у реєстрі пов’язані з водінням скутерів у нетверезому стані. Більшість із них суд закрив через брак доказів. Троє водіїв були покарані: один отримав штраф у 3,4 тисячі гривень, інший — сім діб адміністративного арешту, третьому заборонили 20 місяців керувати будь-яким транспортом. У жодному з випадків скутер не конфісковували.
Фото Миколи Муковоза
Коментарі