Чи вигідно мешканцям багатоповерхівок утримувати їх самостійно

Чи вигідно мешканцям багатоповерхівок утримувати їх самостійно

За два з половиною місяці «Комунгосп» втратить контроль над будинками. З 1 липня управляти своїм житлом будуть самі мешканці. Причому не тільки власними квартирами, але й сходами, подвір’ям, дахом, підвалами і всім, що має стосунок до їхнього дому.

Такі нововведення — наслідок нового закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках». І він вимагає активної участі власників квартир вже зараз — до 1 липня 2016 року треба визначитися, хто керуватиме будинком надалі.

У Ямполі таких об’єднань поки небагато, розповіли в міськраді. Лише два чи три.

Для багатьох абревіатура ОСББ вже знайома. Це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. По-людськи, це коли в під’їзді перегоріла лампочка і вирішувати проблему буде не ЖЕК (а у випадку Ямполя, не «Комунгосп»), а мешканці будинку. Власне, на них лежить вся відповідальність за стан будівлі, ремонт, двір біля під’їзду, вивезення сміття і прибирання території.

Об’єднання співвласників самостійно визначає квартплату і обирає, куди підуть гроші: на ремонт даху чи заміну дверей у під’їзд.

Тим, хто має субсидії, боятися не варто — їх не змусять платити більше, всі пільги зберігаються.

Людей, які обслуговують будинок,  теж призначатиме не «Комунгосп». Двірників, електриків, бухгалтерів, управителів, консьєржів обиратимуть собі мешканці самостійно. І встановлюватимуть їм заробітну плату. Аналогічна ситуація буде з фірмами: хто і за скільки робитиме ремонт, вивизитиме сміття, обслуговуватиме ліфт і так далі.

Галина Ткач, заступниця міського голови Ямполя, каже, що ніхто нікого ні до чого не змушуватиме:

— Якщо вас не влаштовує комунальне підприємство, то ми вас не силкуємо з ним працювати. Законодавством передбачено, що ви самі вирішуєте, хто надаватиме послуги. Чи ви самостійно, чи наше комунальне підприємство, чи будь-яке інше комунальне підприємство.

Може, є серед мешканців охочі займатися підприємницькою діяльністю. Тобто все в ваших руках.

Із усім варто визначитися до 1 липня (якщо, звісно, ОСББ досі не створено).  Тобто не розраховувати, що вирішать все згори.

— Якщо не виберуть форму правління, то Ямпільська міська рада буде змушена призначати їм управлінця самостійно, без їхньої згоди, — каже Галина Ткач. — Але в такому разі буде інша система: наприклад, тарифи обговорюватися не будуть, договори буде укладати не кожен мешканець, а голова міської ради з «Комунгоспом». Тобто люди не зможуть нічого вирішувати.

Для створення ОСББ спершу треба знайти та обрати трьох ентузіастів — тих власників квартир, які увійдуть до складу ініціативної групи. Ці люди мають проводити установчі збори, готувати документи і запити.

Словом, займатися організацією і трохи бюрократією. Наприклад, формувати реєстри співвласників. Це обов’язкова умова для створення ОСББ як юридичної особи.

Потім потрібно серйозно взятися за кошторис. Для цього — проаналізувати стан приміщень, тепло- і водопровідних мереж, підвалів, обладнання.

Виявити усі слабкі місця і порахувати, скільки потрібно грошей для ремонту.

А ще варто порівняти, чи реальні витрати на обслуговування будинку і території навколо покриваються комуналкою, яку сплачують мешканці. Якщо все нормально, то можна створювати ОСББ — люди не вийдуть в мінус і платити більше не доведеться.

Всю зібрану інформацію про мешканців дому потрібно принести на установчі збори, разом із статутом і протоколом. Причому провести збори потрібно не формально, а запросивши всіх мешканців. Якщо більше половини не проігнорують запрошення і прийдуть, то можна голосувати за створення ОСББ, обирати голову і членів правління. Якщо ніхто не проти (або принаймні 2/3 всіх присутніх), можна братися за реєстрацію.

Керівника ОСББ люди обирають самостійно. У нього буде офіційна зарплата, яку теж встановлюватимуть не «згори». Сума залежить від того, наскільки  платоспроможними є мешканці будинку. Хоча крім квартплати будинок може отримувати додатковий прибуток. Наприклад, здавати в оренду підвали, горища, розміщувати рекламу на фасадах.

Тобто якщо керівник талановитий менеджер, то і грошей на ремонт буде більше, і його зарплата зросте.

Натомість для простих мешканців бюрократії поменшає: всі ці довідки, документи на субсидії, прописку отримати буде простіше. А голова об’єднання навіть зможе сам завіряти довіреності на отримання пенсій і представляти інтереси будинку в держустановах чи судах.

Всі платежі йдуть на розрахунковий рахунок ОСББ, без посередників. Відповідно, ці ж гроші йдуть на ремонт. Те, що вони підуть саме на ремонт, а не на новий плазмовий телевізор управлінця, можна буде перевірити в бухгалтерському звіті. Він обов’язковий і відкритий для всіх мешканців.

І Україна не винайшла велосипед — такі ОСББ, тільки з цікавішою назвою «кондомініум», є в багатьох країнах світу. Тільки за кордоном такі об’єднання були обов’язковими від початку, про ЖЕКи (а у випадку Ямполя — «Комунгосп») мови не йшло.

Можливо, саме тому люди не гидять собі під вікна і не розбивають пляшки в своїх під’їздах — міфічний ЖЕК не буде прибирати.

Вся відповідальність за стан спільних територій лежить на мешканцях.  Натомість в Україні донедавна це було добровільно. Причому сприймалося з пересторогою. Мовляв, раніше все було безкоштовно: під’їзди і дахи ремонтували з бюджету, а не з кишені умовного сусіда з третього поверху.

Хоча бюджет — це теж кишеня, тільки звідти вже вкрали багато купюр і розкрадання продовжуються. Причому можливості контролю цих грошових потоків немає.

Натомість в ОСББ все відбувається напряму: внески одразу перетворюються на новий асфальт біля дому чи полатаний дах.

Нині в Україні таких об’єднань більше 15 тисяч.

Це фактично 20% загальної кількості всіх багатоповерхівок. І на першому місці, на диво, Вінниця. У Міністерстві житлово-комунального господарства додають, що квартплата у будинках, де створено ОСББ, менша за ту, яку сплачують в ЖЕК. Мінусуються адміністративні витрати і податки (бо це неприбуткова організація).

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля