Автопарк оновлюють. Але старими автобусами

Автопарк оновлюють. Але старими автобусами

Ямпільське автотранспортне підприємство (АТП) оновлює автопарк. Про це Дирижабль дізнався після того, як один зі щойно придбаних автобусів зламався дорогою до Вінниці. Його швидко полагодили і знову пустили на маршрут. Тепер до обласного центру ходять уже три «м’яких» автобуси, в яких можна відкинути спинку сидіння і не підпирати голову колінами. Планують докупити ще.

Аби більше дізнатися про плани АТП, ми зустрілися з керівництвом підприємства. З початку вересня його наглядову раду очолює Володимир Волошин, який вісім років був головою райадміністрації. Він розповів, що раніше АТП було державним підприємством. У 90-х його перетворили на акціонерне товариство. Тоді тут працювало 800 людей і було 300 одиниць техніки: автобуси, вантажівки, легкові авто. Від колишніх масштабів нічого не залишилося. Нині в АТП близько 40 працівників. Машин — два десятки, і це з урахуванням нещодавно придбаних.

Оновлення парку — спроба АТП повернути собі колишні позиції. Ще кілька років тому підприємство було головним перевізником з Ямполя до Вінниці, мало 14 рейсів у день, нині — лише чотири-п’ять.

Автовокзал, Автобус, Ямпіль
Автовокзал, Автобус, Ямпіль
Автовокзал, Автобус, Ямпіль
Автовокзал, Автобус, Ямпіль

 

Решту рейсів перебрали на себе інші компанії, переважно не ямпільські. Рейс до Києва АТП теж втратило. Йому лишилися тільки маршрути до сіл, у Вапнярку, Могилів-Подільський та Вінницю.

— Сподіваємося, що зможемо бодай частково повернути собі втрачені позиції уже за найближчі рік-два, — каже Волошин.

Подивитися, коли по розкладу буде їхати м’який автобус, можна на інтернет-табло автовокзалу.

Автобуси за 300 тисяч

MAN на 50 місць і Setra на 45 місць ямпільське АТП придбало наприкінці літа. Обом автобусам уже більше 20 років. Кожен коштував близько 300 тисяч гривень. Ще один м’який автобус — «Мерседес» — перевізник орендує. Купівля старої техніки — єдина доступна для АТП можливість оновити парк, запевняє Волошин.

— Новий «Еталон» коштує 1,5 мільйона. А старий імпортний автобус може бути зручнішим для пасажирів і рідше буде ламатися, — каже він.

Щоправда, той же MAN зламався дорогою до Вінниці через кілька днів після придбання. Виникли проблеми зі зчепленням, димом затягнуло салон. Пасажирам довелося добиратися далі іншими автобусами. В АТП тоді запевнили, що це випадковість і таке могло статися з будь-яким автомобілем.

Крім «м’яких» автобусів, компанія купила також чотири ПАЗи. Їм по десять років. Їх пустять приміськими маршрутами — до сіл. Нині там курсують в основному ЛАЗи.

— Але в ЛАЗа колесо коштує п’ять тисяч гривень, а у ПАЗа — дві. А дороги в нас такі, що кожного тижня одне колесо точно треба міняти, — пояснює Володимир Волошин.

Підвищення вартості проїзду

До кінця року АТП планує купити ще два автобуси з м’якими сидіннями, які будуть ходити до Вінниці, і кілька ПАЗів — для приміських маршрутів. Нині підприємство намагається отримати кредити на придбання нової техніки. Нарікають, що перевезення пасажирів стає все менше рентабельним бізнесом.

— Вартість квитків на переглядалася вже два роки, а вартість пального і запчастин постійно зростає. Думаю, цього року ціна на квитки не підвищиться, якщо не буде різкого стрибка цін на бензин. Але питання актуальне, — говорить  Володимир Волошин.

Скільки може коштувати квиток після підвищення цін, підприємець сказати не готовий.

Розцінки встановлюються обласними адміністраціями для всіх перевізників. Нині вартість проїзду складає 0,54 гривні з пасажира за кожен кілометр, плюс ПДВ, страховий збір і врахування завантаженості автобусів.

— У нас завантаженість невисока. До Вінниці в середньому 60 %, з Вінниці — 50 %.

Три проблеми АТП

Дороги, нелегальні перевезення і пільговики — це три головні проблеми ямпільського автоперевізника. З першою все зрозуміло: чим більше ям на трасі, тим частіше доводиться ремонтувати автобуси. Друга проблема, за словами Володимира Волошина, має в Ямпільському районі величезні масштаби.

— Пасажирів возять люди без жодних ліцензій — і по селах, і до інших міст. Вони відбивають пасажирів у легальних перевізників. Але «нелегали» не можуть забезпечити нормальної якості послуг і не платять податків.

З пільговиками ситуація така: їх у Ямпільському районі 12 тисяч, тобто кожний четвертий житель може вимагати безкоштовного проїзду на приміських маршрутах.

Раніше витрати перевізникам компенсували з державного бюджету, але з січня цього року це зобов’язання переклали на місцеві бюджети. Тому в багатьох районах скасували безкоштовний проїзд для пенсіонерів. Ямпільський район пільги лишив, але гроші перевізникам не повертають.

— Нам уже винні 600 тисяч гривень, — каже Волошин.

На останній сесії районної ради депутати прийняли програму погашення боргу, так що АТП сподівається отримати кошти найближчими місяцями.

Фото Влада Савицького

Автор публикации

не в сети 1 год

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля