Освіта для всіх: де в інтернеті шукати якісні знання
В інтернеті можна навчитись багатьох корисних речей. Чесно. Треба лиш знати, де шукати. Для тих, хто не закінчує навчатись, вийшовши за поріг школи, ми зібрали інформацію про якісні пізнавальні курси, безкоштовно доступні в мережі.
Просвітницький проект «Арзамас» охоплює десятки курсів на теми від соціології до музики. Теми цих курсів навіть називаються ненудно: «Візантія для початківців», «Як слухати класичну музику», «Повсякденне життя Парижа», «Як зрозуміти Японію», «Антропологія комуналки» та «Правда й вигадки про циган».
Кожен курс — це серія відеолекцій та цілий пакет супутніх матеріалів: текстів, фотографій чи ілюстрацій, карт і навіть тестів.
З їх допомогою навіть курс про театр епохи Відродження зацікавить більшість людей — адже там серед додаткових матеріалів є, наприклад, таблиця мови жестів XVII століття. Хочете дізнатись, як долонею сказати «запевняю» чи «захищаю»? Заходьте на arzamas.academy. Вся інформація там російською: це проект московських незалежних журналістів та викладачів.
Подібний проект є й в Україні, це — Prometheus. Утім, наші просвітяни сповідують серйозний підхід: це справжні університетські курси, адаптовані для інтернет-аудиторії. Розробники ресурсу хочуть зробити якісну освіту доступною всім українцям, незалежно від їхніх статків, місця проживання чи віку. Тож тепер не треба бути студентом Київського політехнічного інституту, аби навчитися програмувати з його викладачами. Або вступати до Києво-Могилянської бізнес-школи, щоб від її лекторів дізнатися, чому одні країни, або ж люди стають фінансово успішними, а інші — ні.
На сайті вже є під 30 курсів, які поділено на дві групи: «Підприємництво» та «Громадянська освіта». Перші вчать створювати свій бізнес і технологічні стартапи, другі — запускати громадські проекти.
А 1 лютого на Prometheus почнуть готувати до ЗНО з математики, фізики та хімії. Читатимуть курси викладачі одеських вишів та досвідчені шкільні вчителі. Уже невдовзі з’являться курси з української мови, літератури та історії.
Все, що потрібно для навчання — комп’ютер, доступ до інтернету та вольове рішення щотижня виділяти на заняття по 5-6 годин.
Кращі науковці, бізнесмени, програмісти, художники та активісти світу діляться досвідом на конференціях TED. Вони розказують про ідеї, винаходи і проекти, які змінюють на краще маленькі містечка, цілі країни і окремі життя.
Це не так лекції, як промови. Вони геть різні, але завжди пізнавальні та надихаючі. Наприклад, на сайті можна дізнатись, як спілкуються бактерії, про що думають малюки й коли з’явиться асфальт, який сам себе відновлює. З більш приземленого — чому ми закохуємось і зраджуємо та як подолати лінь, із більш прикладного — як отримати максимум від онлайн-освіти й не прогоріти з бізнесом.
Введіть у пошуку будь-яку цікаву вам тему — і ви точно знайдете кілька доречних лекцій. Колекція на сайті — величезна, там понад дві тисячі відео.
І більше половини перекладено українською. Серед них і найпопулярніше за всю історію проекта TED відео — промова британського експерта з освіти Кена Робінсона про те, як школа знищує креативність. Вона набрала майже 37 мільйонів переглядів. При всій повазі до шкіл, радимо обов’язково подивитись це відео. Особливо вчителям.
Кожен виступ TED триває не довше 18 хвилин, тож їх перегляд не забере багато часу. Візьміть за звичку дивитись бодай одне відео на день. Так у вас щодня буде, що розповісти друзям.
— онлайн-курси Coursera;
— академія Khan;
— база навчальних курсів Class Central;
— конференції BIL (те ж, що й TED, тільки менше за масштабом);
— лекційний проект «Теории и практики».
Коментарі