Людина тижня

Олена Чеботар

Стала багато мандрувати після того, як захворіла

Чому саме ця людина?

Я тут, у Ямполі, народилася, тут і живу. Коли закінчила школу №2 із золотою медаллю, вступила до Вінницького педагогічного інституту, а закінчувала вже Вінницький педагогічний університет, бо якраз тоді відбулася реорганізація. За фахом я вчитель всесвітньої історії та правознавства. Свою кар’єру починала з села Добрянка, недалеко від Ямполя. Я викладала історію, право, малювання, англійську мову. Село малесеньке — все, що могла, те й викладала. Коли школу реорганізували в початкову, я змушена була стати на облік у центрі зайнятості — десь на півроку.

У 2005 році мене запросили стати завідувачкою краєзнавчого відділу в Музеї образотворчого мистецтва. Я спочатку вагалася, тому що вчительська зарплатня була більшою. До того ж я не знала, що маю робити на новій посаді. Але мене вмовляли, тоді якраз наближалася 60-та річниця Перемоги, треба було робити в залі ремонт і нову експозицію. Врешті погодилася. Довелося пройти «курс молодого бійця», тому що кошти виділяли мізерні. Ми зібралися разом із працівниками музичної школи і Будинку культури. Щодня до десятої чи й одинадцятої години вечора працювали, а все-таки 8 травня музей відкрили.

Після такої інтенсивної практики я почала потихеньку входити в курс музейної справи, їздила у Вінницю навчатися. Я — історик, тому екскурсії вести було легко: просто треба знати, про який період що розповідати. Коли приходять маленькі дітки, їм розкажеш легенди — і більше нічого не треба. Вони у все вірять.

Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор

 

У 2006 році я пішла в декрет. Повернулася на роботу, а в нас тут переполох з картинами, відомий на всю Україну. Давали їх в оренду — а повернули нам підробки. Ця справа вже дев’ять років тягнеться. Суд виніс рішення: п’ять років позбавлення волі з конфіскацією майна, але ті подали апеляцію. Засідання суду було в Крижополі, тепер перенесли в Ямпіль, але нас туди навіть не запрошують. Щороку ми подаємо перед звітом лист у військову прокуратуру, яка займається цією справою. Нам присилають відповідь: картини зберігаються там-то, слідство триває. Вплинути на слідство ми не можемо. А там 20 полотен. Кажуть, що і підробки, і оригінали зберігаються в Умані. Коли слідство закінчиться, нас повідомлять, і ми зможемо їх забрати.

Коли попередній директор музею пішла на пенсію, посаду запропонували мені. Отак з 2009 року я тут і працюю. Взагалі за 11 років роботи в музеї я вивчила все напам’ять, знаю всіх майстрів і художників нашого краю, та й не тільки.

Відколи стала працювати тут, у школу повертатися перехотілося. Мене ось «сватають» ще англійську викладати. У початкові класи, може, ще й пішла б, а так… Це ж треба мати час повторити все, і програма щороку міняється.

У музеї цікавіше. Тут, по-перше, працюють творчі люди. Я й сама — творча особистість, але не знала цього, поки не почала працювати в музеї. Тут дівчата вишивають, малюють, в’яжуть, обереги виготовляють. Причому всі — у мене немає працівника, який би чимось таким не займався. Тут я відкрила нову свою грань.

Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор

 

У 2014 році я захворіла на рак. З того часу дуже багато переосмислила. Обдумала все, що робила в житті не так. Це мене сильно змінило. Стала ставитися до життя по-філософськи. Не знаю, скільки мені відведено: може, 60 років, а може, 90. Зараз лікарі кажуть, що я видужала. Тільки після пухлини залишився рубець. І ще організму треба відійти від променевої терапії.

Коли людина стикається з такою хворобою, вона спочатку впадає у відчай. Рукоділля мене виводило зі стану депресії.  Вишивала, в’язала, писала писанки. Творчість, колеги і мої мандрівки вернули мене до життя. Я зрозуміла, що не варто жити тільки для роботи чи для дітей. Треба жити і для себе, тому що життя проходить мимо. Отож я почала подорожувати — у відпустці, на вихідні. Поки що їжджу по Україні. У липні тиждень побула в Закарпатті, повернулася — і відразу в Умань.

Я незаміжня. Можливо, тому в мене руки й розв’язані. Я така активна людина, бо маю на це час. Для чоловіка готувати не треба. Син мій в Одесі працює, йому 19 років. Доньці скоро буде десять. Коли треба кудись поїхати — залишаю її з бабусею. Моя родина мене підтримує, з ними я забуваю про свої хвороби, я здорова жінка.

Колеги теж підтримують. На роботі я ніколи ні на кого не крикнула. Треба виставку розвісити — ми встали і зробили це.

Ми все робимо разом. Зараз у нас шестеро працівників, дуже гарний колектив.

Хочемо пропагувати наших майстрів: шукаємо їх, домовляємося з ними. Буває — через знайомих, буває — поїдемо на якусь виставку, познайомимося, налагодимо контакти — і вже просимо шофера, щоб зекономив трохи бензину і ми могли якісь картини привезти.

Коли робимо виставку робіт майстра, не беремо з нього орендну плату, а просто просимо подарувати у фонд картину чи дві. І йому добре, і нам. Маємо у фонді картини не лише художників Поділля, а й з усієї України. Є багато картин на воєнну тематику, картини у стилі соціалістичного реалізму. Представлені також графіка, кераміка, різьба. Є вироби з лози.

У нас музей так влаштований, що люди спочатку дивляться виставку, а потім підходять, щоб заплатити гроші. І дехто інколи не хоче ті дві гривні віддавати. А хтось прийде і сто гривень дасть — на розвиток.

У 2010 році мені спало на думку зробити рушник району. Я поїхала у Вінницю, купила тканину, доклала свої гроші. Придумали, як воно має бути. Кожен клаптик вишивала територіальна громада при сільській раді, і ми його змережували гачком. Рушник вийшов майже 11 метрів завдовжки. Складається він із 19 різних композицій.

Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор
Музей, Ямпіль, Директор

 

Моя робота мені дуже подобається. Директор — це завгосп, звісно. Він повинен турбуватися, щоб, приміром, дах не протікав. Вже давно просимо районну раду виділити кошти — обіцяють, але побачимо. Певні кошти вони виділяють: на комп’ютери, на якусь канцелярію, на косметичний ремонт, але коли тече дах — у косметичному ремонті немає сенсу.

Цього року ми робили проектно-кошторисну документацію на ремонт усього музею. Там вийшла чимала сума. Якщо нам виділять гроші (а треба більше мільйона гривень), мабуть, поміняємо дах, бо геть прогнив. Чекаємо — може, якраз щось дадуть. Хотілося б не лише зробити ремонт, а ще й поновити експозицію.

Літом до нас в основному приїжджі заходять. Хто з дітками, хто без. Молдовани, поляки. Є і наші.

Після того як я захворіла, я дуже багато мандрую і постійно пробую щось нове. От минулого року навіть пішла на вибори, стала депутатом міської ради.

Добре, якби було більше ініціативи від пересічних громадян. Ось треба розробити туристичні маршрути — це скинули на музей, але одна людина не може всього встигнути. Всі екскурсії побудовані на легендах. У нас тут їх вистачає, але ще парочку гарних придумати — і побачите, як буде розвиватися зелений туризм.

Я завжди хотіла бути вчителькою. Коли гарно вчишся у школі, хочеться бути вчителькою, перевіряти зошити, працювати з дітками. Ти й не підозрюєш, яка це важка праця. Ніколи не думала, що пов’яжу свою долю з музеєм, але не шкодую. На своїй роботі я відпочиваю. Не кожен має такий шанс — у перерві на роботі подивитися на полотна, розглянути їх як слід. Часто вдається поспілкуватися з цікавими людьми, поїздити на виставки — я постійно у русі.

Хочу ще почати малювати — може, взимку руки до цього дійдуть.

Фото Миколи Муковоза

Автор публикации

не в сети 2 года

Вікторія Корнійчук

Комментарии: 0Публикации: 4Регистрация: 10-08-2016
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля