Чи збудують міст Ямпіль-Косеуць
Побудова мосту через Дністер в районі нашого міста і молдавських Косеуць — шанс і для Ямпільського, і для Сороцького району дати поштовх місцевим економікам. Про міст говорять давно. В інтернеті знаходимо статті різних років, де про його зведення пишуть, як про вже визначену перспективу найближчого часу. Змінюються лише прізвища чиновників.
Ми вирішили поцікавитись, якою ж є ситуація нині.
Для початку звернулися до Сергія Татусяка, голови міжнародної організації Єврорегіон «Дністер», яка об’єднує шість районів Молдови і Вінницьку область. Її мета — розвиток цих територій за рахунок залучення інвестицій з Євросоюзу. Побудова ж мосту є одним з пріоритетних завдань. По-перше, це покращить економіку регіону. По-друге, є пряма зацікавленість ЄС, адже міст скоротить відстань між Прибалтикою і Балканами майже на 400 кілометрів.
Проект мосту презентували в Брюсселі ще до початку війни в Україні. Тоді з керівництвом «Єврорегіону» зв’язалися одразу три західні фірми. Сказали, що готові братися за будівництво і навіть знайдуть ресурси, розповідає Сергій Татусяк. Втім, все ускладнила війна.
— Для запуску цих процесів від України найбільше потрібна політична воля. Зараз будувати міст більше хочуть у Молдові, ніж у Києві.
У березні цього року процес знову активізувався. Почала роботу україно-молдавська робоча група.
За основу взяли проект мосту, який кілька років тому розробила чеська фірми Valbek. Вона пропонує будувати міст на чотири автосмуги в районі села Ульянівка, що за два кілометри від Ямполя. Попередня вартість робіт — 60 мільйонів доларів.
— Є пропозиції зменшити вартість до 16 чи й навіть 10 мільйонів. Тоді це буде міст на дві автосмуги, — каже голова Ямпільської райадміністрації Михайло Вдовцов, який теж є учасником робочої групи.
Додає, найбільша перепона — велика кількість документів, які потрібно зібрати лише для того, аби перейти до пошуку інвесторів.
— Ми написали звернення в Міністерство закордонних справ. Попросили розписали алгоритм дій і список документів, які потрібні. Коли ми зберемо їх, подамо в Кабмін. Далі вони йдуть у Верховну раду, яка має ратифікувати угоду про політичну волю на будівництво мосту. Потім потрібен підпис президента. І лише після цього ми можемо почати залучити інвесторів.
Про бодай приблизні строки початку будівництва Вдовцов говорити не хоче. Каже лише, що до кінця року планують зібрати усі документи. Паралельно шукатимуть гроші.
— Фактично єдиним прийнятним і для нас, і для Молдови варіантом, є той, коли фірма будує його за власні кошти.
За це вони отримують міст у користування на певний термін, скажімо років на 10. А вже потім передають споруду в державну власність. Окупити міст себе може й за п’ять років, — прогнозує керівник райадміністрації.
Коментарі