Медіашкола #FreedomUkraine у Ямполі: цифри, факти і подробиці

Дирижабль

Події

Медіашкола #FreedomUkraine у Ямполі: цифри, факти і подробиці

Два дні 18 молодих ямпільчан – школярів і студентів – слухали майстер-класи від українських журналістів. А тоді отримали змогу одразу використати нові знання: за всього лиш 24 години діти мали зробити власний журналістський проект. Ним виявився великий матеріал із текстом, фото, відео й навіть малюнком – про те, як облаштувати в Ямполі громадський простір.

Абикого на медіашколу не брали. Щоб потрапити туди, треба було написати есей – розповісти, чого бракує Ямполю і що можна змінити в місті.

– Планували запросити лише 15 дітей, але в останній момент взяли ще трьох менших дівчаток – 12-річну Катю Борис та 11-річних Єву Кісельову й Ангеліну Ібрагімову. Вони наважились податися на конкурс, хоч і знали, що за умовами не проходять, адже ми набирали не молодших за 14 років. Дівчат це не зупинило, а ініціативних та сміливих ми поважаємо, – каже Лєра Лауда, координатор медіашколи #FreedomUkraine.

«Ми, Єва і Ангеліна, не проходимо до медіашколи, бо нам всього по 11 років. Ми просто шлемо вам свою роботу про те, як можна змінити Ямпіль на краще. Писати нам допомагала мама, але ідеї, фото і інтерв’ю ми робили самі», – уривок із листа дівчат до редакції «Дирижабля».

– Ролик для конкурсу перероблювала разів 15-20! – згадує учасниця медіашколи Юлія Царюк, яка єдина надіслала на конкурс відеоесей. – Постійно глючила програма для монтажу, доводилось перезапускати її та починати все спочатку. Витратила на це хтозна скільки годин… Коли ж нарешті впоралася, вдома зник інтернет. Мусила бігти до подруги, і з її комп’ютера надсилати ролик.

– Якщо чесно, я не збиралась подавати заявку, бо думала, що не пройду. Знайомі теж казали, мовляв, дурна затія. Тому відкладала до останнього. Але в останній момент, о першій ночі, з температурою таки сіла за есе. Коли писала, було страшно: а раптом журі здасться, що я написала дурницю? Тому швидко відправила текст, аби не передумати, – згадує Настя Чустра.

Молодіжні медіашколи #FreedomUkraine – це проект програми MYMEDIA й Міністерства закордонних справ Данії. Вже другий рік поспіль їх проводять у різних містах України, але вперше організатори дісталися у таке маленьке містечко, як Ямпіль. Доїхали сюди завдяки зусиллям «Дирижабля» та громадської організації «Фонд розвитку ЗМІ», яка нині ним опікується.

На кожну школу запрошують відомих журналістів. Вони розповідають, як влаштовані медіа і що означає бути журналістом, як відрізняти якісну інформацію від фейків.

Гостями ямпільської медіашколи стали Андрій Баштовий, співзасновник Hromadske.TV, і Антон Семиженко, журналіст інтернет-видання Insider, а віднедавна – головний редактор проекту «Дирижабль». Також приїхали троє студентів і випускників Школи журналістики Українського католицького університету (УКУ).

За два дні учасники прослухали шість майстер-класів: про те, як писати тексти і знімати відео, як опрацьовувати фото, робити інтерв’ю та репортажі. Почуту теорію діти відразу ж закріплювали на практиці.

Їхнім першим завданням стало інтерв’ю з директорами ямпільських шкіл. Наступним – розмова з Андрієм Баштовим (обидва матеріали невдовзі вийдуть на «Дирижаблі»).

Далі – більше: майстер-клас із репортажу, завдання піти в місто та зробити власні репортажні замальовки. Місця, теми та героїв діти мали знайти самостійно. В результаті принесли історії про ямпільське весілля, яке пишно святкувалось в самому центрі міста, і про роботу пекарні.

– Довго сперечалися, куди ж іти. Тоді Нікіта запропонував пекарню. Відчували, що буде цікаво – але й подумати не могли, що нас пустять аж на кухню! Пустили й розказали усе: як печуть хліб, де зберігають, показали печі й склади, – згадує Катерина Борис, учасниця медіашколи.

Що зробили

Після такого інтенсиву учасники нарешті взялися за роботу над власним журналістським проектом. Спершу створили редакцію, де кожен отримав посаду в одному з трьох відділів – журналістському, фоторепортерському чи операторському.

Про що саме готувати матеріал, вирішили швидко.

– У багатьох есеях учасники жалілися, що у Ямполі бракує місця, де б молодь могла проводити вільний час, – каже Оксана Піддубна, випускниця Школи журналістики Українського католицького університету і одна з лекторок медіашколи. – Тому вирішили: пишемо про те, як подібне місце створити у Ямполі створити, і яким воно має бути.

За приклад взяли київські та львівські креативні простори. Це місця, де можна попрацювати, подивитись фільм чи пограти в настільні ігри, організувати концерт, майстер-клас, геймерський турнір – або просто посидіти з друзями за чашкою чаю.

Діти дослідили, як такі заклади працюють в інших містах. Розпитали ямпільчан, чи треба їм щось подібне. Потім зв’язались із засновниками Львівської медіатеки та попросили порад для облаштування такого місця в Ямполі.

– У маленькому місті створити медіатеку ще простіше. Перше, що можна спробувати – шукати гранти, тобто фінансування з-за кордону. Друге – спілкуватись з місцевою владою, щоб вона виділила приміщення, допомогла зробити ремонт, – запевнила Софія Оліферчук, арт-директор Львівської медіатеки.

Учасники медіашколи порадою скористались і напросилися на інтерв’ю до міського голови Ямполя Олександра Кульбаби. Перед тим серйозно готувались: дослідили, які приміщення в місті не використовуються і найліпше підійшли б для облаштування креативного простору.

Зупинились на трьох локаціях – Ямпільський будинок культури, школа №2, чи кімната на другому поверсі у будинку РАГСу. Усі варіанти озвучили меру. Один із них він таки схвалив, ми ж записали це записали на камеру.

Де саме в Ямполі може бути створено громадський простір – дізнавайтеся з матеріалу учасників школи. Всі відео, фото й тексти діти готували самостійно. І самі ж збирали усе це докупи, опанувавши сервіс для створення мультимедійних матеріалів, яким користуються чимало “серйозних” ЗМІ.

Медіашкола #FreedomUkraine у Ямполі: коротко в цифрах

25 ямпільчан опитали учасники медіашколи, відмову отримали 16 разів
Понад 100 світлин зробили під час підготовки матеріалу
40 хвилин тривала розмова з міським головою Ямполя, і лише 1 хвилина ввійшла до сюжету
Близько 30 інтерв’ю взяли за час медіашколи
4 години пішло на вивчення основ відеомонтажу
Понад 4 години малювала ілюстрацію до матеріалу Анастасія Камінська
3 локації розглядали учасники в якості місця майбутнього громадського простору
2 помилки зробили учасники в прізвищі та імені героя матеріалу, після чого кожне прізвище перевіряли тричі
Близько 20 слів-штампів і виразів, які не можна вживати у текстах, вивчили учасники
Понад 6000 знаків, 3 відеоролики, 9 авторських фотографій та 1 ілюстрація увійшли до фінального матеріалу.

Фото і відео — Олександра Чернова, Оксана Піддубна

Медіашколу #FreedomUkraine організовано інтернет-виданням «Дирижабль» і громадською організацією «Фонд розвитку ЗМІ» за підтримки програми MYMEDIA та Міністерства закордонних справ Данії (DANIDA)

Автор публикации

не в сети 2 года

Ганна Цупко

Комментарии: 0Публикации: 132Регистрация: 10-09-2015
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля