Подорожувати світом можна і без грошей

Подорожувати світом можна і без грошей

Виявляється, 77% українців ніколи не бували за кордоном, а 36% не виїжджали за межі рідного регіону. Такі дані оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології. Одна з основних причин: низькі доходи, а відтак — відсутність коштів на щось крім їжі та товарів першої необхідності.

Але мандрівка — це не привілей багатих. Подорожувати можна легко та дешево, і не лише Україною, але й іншими континентами. Юрко Шивала, український мандрівник і музикант львівського гурту «Хочу ЩЕ!», доводить це власним прикладом і дає ямпільчанам поради. Сподіваємося, що хтось із нашої молоді теж ризикне випробувати щось подібне на собі.

За п’ять років 27 країн

Марокко, США, Росія, Білорусь, Фінляндія, Швеція, Норвегія, Естонія, Литва, Латвія, Польща, Чехія, Словаччина, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Угорщина, Франція, Бельгія, Голландія, Ісландія, Греція, Данія… І це ще не всі країни, у яких побував Юрко. У його подорожньому списку таких країн назбиралося 27 лише за п’ять років. Вони на різних континентах і по різні боки екватору. Разом із друзями він зняв три фільми про подорожі та планує розвинути проект до рівня телепрограми.

Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала
Мандри світом, Мандрівник, Юрко Шивала

 

Почав подорожувати, щойно закінчив університет. Звісно, каже, можна було б і раніше:

— Але я, як типовий українець, думав, що все складно, дорого і дуже напряжно. Виявилося, що ні.

Перша далека подорож була аж у Америку. Юрко поїхав за програмою Work and Travel — це коли молодь їде на літо працювати у Штати. Розповідає, що саме ця мандрівка тривалістю чотири місяці стала його «бойовим хрещенням». Після того зрозумів, що можна їздити не тільки Європою, але й далі, і це не проблематично.

— Я завжди кажу, що мандри — це наркотик. Один раз спробував, і більше не можеш без цього.

От Юрко і мандрує. Причому він один із тих, для кого компанія не така вже й важлива. Він прихильник самостійних подорожей — все організовує собі сам. Це дозволяє не залежати від побажань інших людей, а тим паче — від туроператорів.

— У тебе свій темп, ти його дотримуєшся і не треба чекати на інших. Скажімо, я приїхав у якесь місто і мені вистачило години для того, аби побачити все, що збирався. Хочеться їхати далі. А комусь у компанії потрібно більше часу. Виникає незадоволення. Комусь доведеться поступитися і хтось обов’язково залишиться у програші: або ти затримаєшся довше там, де тобі вже нецікаво, або інша людина недоотримає задоволення.

А ще під час подорожей завжди лишається місце для імпровізацій: пригода найкраще відчувається тоді, коли не можеш усього передбачити.

Фільм Юрка Шивала про подорож в Норвегію:

Безкоштовна віза і транспорт

Проте не варто зовсім віддаватися на волю випадку. Слід заздалегідь зробити закордонний паспорт, візу. Якщо збираєтеся в Європу, то треба подавати документи до посольства тієї країни, через яку ви будете в’їжджати до ЄС. Найлегше зробити шенгенську візу через сусідні країни: Польщу, Словаччину, Румунію. Остання навіть скасувала візовий збір для українців, тож не доведеться нічого платити. До того ж туристична віза не вимагає надскладних зборів документів. Достатньо забронювати хостел, купити квитки, прописати маршрут. А після першого разу зробити наступні візи легше.

Коли віза в кишені, тобто в паспорті, варто продумати маршрут.

Оберіть міста і пам’ятки, які обов’язково хочете побачити. І вирушайте в подорож — скажімо, автостопом. І не тільки через те, що це безкоштовно.

— Автостоп дозволяє максимально заглибитися у спілкування з місцевими людьми. Це навіть правило етикету — поспілкуватися з водієм, коли їдеш у машині. Ти можеш розпитати купу всього про країну, місто, звичаї, — розказує Юрко.

Без знання англійської в таких подорожах буде тяжко: ні спілкування з місцевими, ні цікавих знайомств з іншими мандрівниками. Але поки будете «підтягувати» англійську, можна податися до Грузії, Вірменії, Азербайджану, де цілком достатньо знати російську.

Каучсерфінг — безкоштовна ночівля

За житло у подорожах можна не платити — це теж не міф. Для цього є каучсерфінг — платформа, де можна знайти у будь-якій точці світу людей, що готові прийняти мандрівників на ночівлю, та приїхати до них у гості.

— Реєструєшся на сайті, вибираєш місто, в яке їдеш, і знаходиш людей, які готові тебе прийняти, — пояснює Юрко. — Це хороший варіант для тих, хто лише починає подорожувати. Він дозволяє сповна насолодитися пригодою та поспілкуватися з місцевими. І, звісно, суттєво зменшити бюджет поїздки.

У курйозні ситуації, пов’язані з каучсерфінгом, не потрапляв ні Юрко, ні його друзі, які подорожують.

Існує стереотип, що це небезпечно — залишатися на ніч у незнайомців, яких знайшов по інтернету. Втім, Юрко каже, що на каучсерфінгу добре продумана система безпеки:

— Заходиш на сторінку людини і бачиш відгуки мандрівників, які вже зупинялися у неї. У дівчат часто виникає питання, чи буде безпечно зупинитися у незнайомого хлопця. Але все дуже просто: дивишся відгуки дівчат. Якщо там ніхто ні до кого не приставав, то їхати безпечно.

Місячна подорож за 600 євро

— Я зустрічав масу людей, які подорожують взагалі без гроша в кишені, — розповідає Юрко. — Тому що є закони Всесвіту: якщо ти віриш, що Всесвіт тобі допоможе, то він обов’язково допоможе. І ці люди мандрують не тиждень — вони вирушають, скажімо, на рік. Це вже серйозна авантюра: треба наважитися на деякий час покинути все, чим ти займаєшся у своїй країні. Ну або працювати дистанційно — зараз це популярно, наприклад, серед програмістів. Вони собі їдуть і в подорожах працюють.

Витрати на поїздку завжди різні і залежать від уміння економити.

На місячну подорож Європою Юрко витратив 600 євро. Каже, взагалі не відмовляв собі в розвагах. Відвідав дев’ять країн. Клуби, кафешки, музеї, сувеніри — гроші йшли переважно сюди. Автостоп і каучсерфінг дозволяли жити і їздити безкоштовно.

— Якщо захотіти, цю суму можна скоротити в кілька разів. І якість відпочинку не зміниться, — зізнається мандрівник.

Найдешевші з майже тридцяти країн, у яких побував хлопець, — це Словаччина, Польща і Литва. Тобто найближчі до нас. А найдорожчі — Норвегія, Швейцарія, Швеція, Данія та Ісландія.

Знімають фільми

Норвегія надихнула хлопця на те, щоб поділитися зі співвітчизниками досвідом власних подорожей. Так, за його словами, виникла ідея передачі про мандри:

— Ми збиралися компанією їхати в Норвегію, і тут я подумав, що в Україні немає жодної українськомовної передачі про подорожі. Є лише російськомовні, і, в принципі, люди просто розказують про країни в стилі «подивіться і позаздріть». Я вирішив, що було б класно зробити передачу, в якій людям не тільки допомогли б закохатися в конкретну країну, але й пояснили, як самостійно організувати подорож — підказали, як туди дістатися, що скільки коштує.

Другий фільм Юрка Шивала. Подорож до Ісландії:

Перший фільм зняли в Норвегії. Тоді ще не вдалося повністю реалізувати задум — було більше красивих картинок, ніж користі. Але вже в наступних фільмах, знятих у Марокко та Ісландії, додали потрібне: інформацію про те, як добратися, про внутрішній транспорт, поселення, харчування, розваги та місця, що користуються популярністю серед туристів.

— Ці перші три серії були пілотними, — пояснює Юрко. — Ми просто організовували групу людей, брали з них оргвнесок, щоб з нами поїхала знімальна група. Ми на цьому нічого не заробляли. Зараз є ідея продовжити проект, але виходити на рівень телебачення, бо він виявився доволі успішним. Ми робили презентації у Києві, Львові, Дніпрі, Одесі, Тернополі та Харкові. Приходило багато людей. Наприклад, на останню в столиці прийшло понад півтисячі гостей. Це показує, що треба рухатися далі в тій справі, яку ми почали. Виявилося, що людям це цікаво, корисно і потрібно.

 

Автор публикации

не в сети 1 год

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля