Подорожувати світом можна і без грошей
Виявляється, 77% українців ніколи не бували за кордоном, а 36% не виїжджали за межі рідного регіону. Такі дані оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології. Одна з основних причин: низькі доходи, а відтак — відсутність коштів на щось крім їжі та товарів першої необхідності.
Але мандрівка — це не привілей багатих. Подорожувати можна легко та дешево, і не лише Україною, але й іншими континентами. Юрко Шивала, український мандрівник і музикант львівського гурту «Хочу ЩЕ!», доводить це власним прикладом і дає ямпільчанам поради. Сподіваємося, що хтось із нашої молоді теж ризикне випробувати щось подібне на собі.
За п’ять років — 27 країн
Марокко, США, Росія, Білорусь, Фінляндія, Швеція, Норвегія, Естонія, Литва, Латвія, Польща, Чехія, Словаччина, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Угорщина, Франція, Бельгія, Голландія, Ісландія, Греція, Данія… І це ще не всі країни, у яких побував Юрко. У його подорожньому списку таких країн назбиралося 27 лише за п’ять років. Вони на різних континентах і по різні боки екватору. Разом із друзями він зняв три фільми про подорожі та планує розвинути проект до рівня телепрограми.
Почав подорожувати, щойно закінчив університет. Звісно, каже, можна було б і раніше:
— Але я, як типовий українець, думав, що все складно, дорого і дуже напряжно. Виявилося, що ні.
Перша далека подорож була аж у Америку. Юрко поїхав за програмою Work and Travel — це коли молодь їде на літо працювати у Штати. Розповідає, що саме ця мандрівка тривалістю чотири місяці стала його «бойовим хрещенням». Після того зрозумів, що можна їздити не тільки Європою, але й далі, і це не проблематично.
— Я завжди кажу, що мандри — це наркотик. Один раз спробував, і більше не можеш без цього.
От Юрко і мандрує. Причому він один із тих, для кого компанія не така вже й важлива. Він прихильник самостійних подорожей — все організовує собі сам. Це дозволяє не залежати від побажань інших людей, а тим паче — від туроператорів.
— У тебе свій темп, ти його дотримуєшся і не треба чекати на інших. Скажімо, я приїхав у якесь місто і мені вистачило години для того, аби побачити все, що збирався. Хочеться їхати далі. А комусь у компанії потрібно більше часу. Виникає незадоволення. Комусь доведеться поступитися і хтось обов’язково залишиться у програші: або ти затримаєшся довше там, де тобі вже нецікаво, або інша людина недоотримає задоволення.
А ще під час подорожей завжди лишається місце для імпровізацій: пригода найкраще відчувається тоді, коли не можеш усього передбачити.
Фільм Юрка Шивала про подорож в Норвегію:
Безкоштовна віза і транспорт
Проте не варто зовсім віддаватися на волю випадку. Слід заздалегідь зробити закордонний паспорт, візу. Якщо збираєтеся в Європу, то треба подавати документи до посольства тієї країни, через яку ви будете в’їжджати до ЄС. Найлегше зробити шенгенську візу через сусідні країни: Польщу, Словаччину, Румунію. Остання навіть скасувала візовий збір для українців, тож не доведеться нічого платити. До того ж туристична віза не вимагає надскладних зборів документів. Достатньо забронювати хостел, купити квитки, прописати маршрут. А після першого разу зробити наступні візи легше.
Коли віза в кишені, тобто в паспорті, варто продумати маршрут.
Оберіть міста і пам’ятки, які обов’язково хочете побачити. І вирушайте в подорож — скажімо, автостопом. І не тільки через те, що це безкоштовно.
— Автостоп дозволяє максимально заглибитися у спілкування з місцевими людьми. Це навіть правило етикету — поспілкуватися з водієм, коли їдеш у машині. Ти можеш розпитати купу всього про країну, місто, звичаї, — розказує Юрко.
Без знання англійської в таких подорожах буде тяжко: ні спілкування з місцевими, ні цікавих знайомств з іншими мандрівниками. Але поки будете «підтягувати» англійську, можна податися до Грузії, Вірменії, Азербайджану, де цілком достатньо знати російську.
Каучсерфінг — безкоштовна ночівля
За житло у подорожах можна не платити — це теж не міф. Для цього є каучсерфінг — платформа, де можна знайти у будь-якій точці світу людей, що готові прийняти мандрівників на ночівлю, та приїхати до них у гості.
— Реєструєшся на сайті, вибираєш місто, в яке їдеш, і знаходиш людей, які готові тебе прийняти, — пояснює Юрко. — Це хороший варіант для тих, хто лише починає подорожувати. Він дозволяє сповна насолодитися пригодою та поспілкуватися з місцевими. І, звісно, суттєво зменшити бюджет поїздки.
У курйозні ситуації, пов’язані з каучсерфінгом, не потрапляв ні Юрко, ні його друзі, які подорожують.
Існує стереотип, що це небезпечно — залишатися на ніч у незнайомців, яких знайшов по інтернету. Втім, Юрко каже, що на каучсерфінгу добре продумана система безпеки:
— Заходиш на сторінку людини і бачиш відгуки мандрівників, які вже зупинялися у неї. У дівчат часто виникає питання, чи буде безпечно зупинитися у незнайомого хлопця. Але все дуже просто: дивишся відгуки дівчат. Якщо там ніхто ні до кого не приставав, то їхати безпечно.
Місячна подорож за 600 євро
— Я зустрічав масу людей, які подорожують взагалі без гроша в кишені, — розповідає Юрко. — Тому що є закони Всесвіту: якщо ти віриш, що Всесвіт тобі допоможе, то він обов’язково допоможе. І ці люди мандрують не тиждень — вони вирушають, скажімо, на рік. Це вже серйозна авантюра: треба наважитися на деякий час покинути все, чим ти займаєшся у своїй країні. Ну або працювати дистанційно — зараз це популярно, наприклад, серед програмістів. Вони собі їдуть і в подорожах працюють.
Витрати на поїздку завжди різні і залежать від уміння економити.
На місячну подорож Європою Юрко витратив 600 євро. Каже, взагалі не відмовляв собі в розвагах. Відвідав дев’ять країн. Клуби, кафешки, музеї, сувеніри — гроші йшли переважно сюди. Автостоп і каучсерфінг дозволяли жити і їздити безкоштовно.
— Якщо захотіти, цю суму можна скоротити в кілька разів. І якість відпочинку не зміниться, — зізнається мандрівник.
Найдешевші з майже тридцяти країн, у яких побував хлопець, — це Словаччина, Польща і Литва. Тобто найближчі до нас. А найдорожчі — Норвегія, Швейцарія, Швеція, Данія та Ісландія.
Знімають фільми
Норвегія надихнула хлопця на те, щоб поділитися зі співвітчизниками досвідом власних подорожей. Так, за його словами, виникла ідея передачі про мандри:
— Ми збиралися компанією їхати в Норвегію, і тут я подумав, що в Україні немає жодної українськомовної передачі про подорожі. Є лише російськомовні, і, в принципі, люди просто розказують про країни в стилі «подивіться і позаздріть». Я вирішив, що було б класно зробити передачу, в якій людям не тільки допомогли б закохатися в конкретну країну, але й пояснили, як самостійно організувати подорож — підказали, як туди дістатися, що скільки коштує.
Другий фільм Юрка Шивала. Подорож до Ісландії:
Перший фільм зняли в Норвегії. Тоді ще не вдалося повністю реалізувати задум — було більше красивих картинок, ніж користі. Але вже в наступних фільмах, знятих у Марокко та Ісландії, додали потрібне: інформацію про те, як добратися, про внутрішній транспорт, поселення, харчування, розваги та місця, що користуються популярністю серед туристів.
— Ці перші три серії були пілотними, — пояснює Юрко. — Ми просто організовували групу людей, брали з них оргвнесок, щоб з нами поїхала знімальна група. Ми на цьому нічого не заробляли. Зараз є ідея продовжити проект, але виходити на рівень телебачення, бо він виявився доволі успішним. Ми робили презентації у Києві, Львові, Дніпрі, Одесі, Тернополі та Харкові. Приходило багато людей. Наприклад, на останню в столиці прийшло понад півтисячі гостей. Це показує, що треба рухатися далі в тій справі, яку ми почали. Виявилося, що людям це цікаво, корисно і потрібно.
Коментарі