Шахраї в соцмережах виманюють у ямпільчан гроші

Шахраї в соцмережах виманюють у ямпільчан гроші

«Привіт! Можеш виручити? У мене двоюрідний брат в АТО, просив рахунок на мобільному поповнити йому гривень на 150, там немає терміналів, ти і так знаєш…» Повідомлення з таким змістом в останні тижні у своїх соцмережах отримали десятки ямпільчан. Отримували нібито від друзів чи знайомих — тих, із якими дружили в сомцережі. Часто люди переймались і перераховували гроші. Щоб потім виявити, що ніякого двоюрідного брата в того знайомого немає. Також траплялись прохання перерахувати на лікування мами чи на особисті потреби. У всіх випадках гроші надходили шахраям, які отримали доступ до соцмереж ямпільчан.

kiberzlochynci-1


Учасники команди «Дирижабля» й самі стали жертвами злочинців. Ми довідались, чи можна в таких випадках повернути свої гроші, а також як взагалі захистити свої сторінки в соцмережах.

Ми «влетіли» на 50 гривень. Коли стало ясно, що це шахрайство, згадали, що лишився доказ оплати — банківська квитанція з даними про поповнення рахунку мобільного оператора «Київстар». Номер телефона центру обслуговування абонентів оператора — 466. Ми набрали його, і після введення інформації про номер мобільного й тарифний план із нами зв’язалась оператор кол-центру. Дівчина пояснила: навіть маючи на руках чек, скасувати операцію не можна. Такої функції «Київстар» просто не має. Натомість, можна подати заяву про шахрайство, навіть у телефонному режимі. Ми продиктували телефонний номер, на який просили перерахувати гроші. Операторка порадила звернутись із цим питанням до правоохоронців, а також додала:

«Всі, кого так ошукали, мають теж подзвонити оператору. Після отримання певного числа скарг мобільний номер шахраїв заблокують».

На жаль, це й усе, що зможе зробити мобільний оператор.

— Жодна соціальна мережа не захищена від зламу сторінок. Із такою проблемою стикається і «Вконтакте», і Facebook, і Twitter, — каже. експертка з онлайн-безпеки Надія Баловсяк. — Способи й цілі зламу бувають різні. Наприклад, зламану сторінку можуть використати як базу для зламу інших сторінок — тих, які належать друзям постраждалого власника. Для цього їм розсилаються вірусні посилання.

kiberzlochynci-2

Це було поширеним явищем у Facebook. На сторінці «захопленого» користувача з’являлось сумнівне відео, на якому було позначено кількадесят друзів. Коли позначені люди переглядали відео, то зловмисники отримували доступ і до їхніх сторінок. Тоді продовжували кібератаки.

Більш відвертим шахрайством є прохання перерахувати гроші, як-от у випадку з атаками на сторінки ямпільчан:

— У цьому випадку зловмисники прикидаються справжніми людьми. Вони справедливо вважають, що довіра до знайомих, навіть якщо це друзі з соцмережі, доволі висока. І шансів, що їхні прохання виконають, більше, — каже Баловсяк.

Як захиститись? Перш за все, важливо підібрати неочевидний і досить довгий пароль, який не повторював би паролі на інших сервісах. По-друге, варто бути обережним, встановлюючи собі в соцмережу сторонні додатки: ігри, тести й так далі. Вони можуть бути небезпечними.

kiberzlochynci-3

Різні соціальні мережі мають різні рівні захисту. Скажімо, у «Вконтакте» ці механізми не найкращі, пояснює викладач Києво-Могилянської академії Михайло Кольцов.

Щоб захиститись від зловмисників, Кольцов радить запам’ятати кілька загальних правил:

1. Використовуйте інтернет-браузери Mozilla Firefox чи Google Chrome. Обидва браузери регулярно оновлюються, покращуючи захист від шахраїв. Про всяк випадок переконайтесь, що використовуєте останню версію.

2. Користуйтесь антивірусом Avast: навіть у безкоштовній версії він має функції перевірки додатків до браузерів та відслідковування оновлень основних програм.

3. Завантажте додаток Adblock Plus. Для Google Chrome — тільки звідси. Він прибере зі сторінок більшість реклами, що дозволить вам не натиснути на шкідливий контент випадково.

4. Ретельно налаштуйте свої сторінки в соцмережах. У Facebook тут більше можливостей, ніж у «Вконтакте». Наприклад, такі:

— у меню «Безпека» можна увімкнути опцію «Повідомлення про вхід». Так ви будете знати, якщо хтось спробує скористатись вашим логіном та паролем. Як додаток до паролю варто використовувати свій телефон. Якщо він у вас простий, налаштуйте надсилання коду через СМС. Якщо маєте смартфон, скористайтесь програмою Google Authenticator. Обов’язково відвідайте посилання «Де ви вже залогінені». Там побачите, з яких пристроїв заходили на вашу сторінку.

— у меню «Приватність» обов’язково оберіть опцію «Перевіряти всі записи, де вас позначено».

— у вкладці «Таймлайн та позначення» вкажіть, що на своїй стіні можете робити записи тільки ви. Тут також можна ввімкнути попередню перевірку записів, на яких вас позначають.

Крім того, не варто користуватись додатками Facebook (окрім випадків, коли використовуєте обліковий запис для входу на інші, надійні сайти). Часом їх використовують для крадіжки персональних даних. Аби вимкнути цю можливість, треба перейти на вкладку «Додатки» та вимкнути «Платформу додатків».

Також експерт запевняє:

«не варто натискати на посилання, які пропонують розширити функціональність соцмережі: додати кнопку «Не подобається», новий набір смайликів, подивитись відео зі сценами жорстокості чи «вкрадений у чергової знаменитості запис», тести на зразок «Яка ви квітка?» або «Хто ви з героїв серіалу». Не варто поширювати й записи про безкоштовну роздачу сучасної техніки «у зв’язку з переїздом» за репост».

Усе це може бути використане зловмисниками для збору даних про вас і ваших друзів у соцмережі.

kiberzlochynci-4

— Довіряйте лише перевіреним джерелам і ніколи не відгукуйтесь на прохання перерахувати гроші, якщо такі прохання мають оманливу форму, в стилі «застряг в аеропорту, термінво треба гроші», — додає Кольцов.

Якщо ж ви ще якось отримаєте повідомлення від знайомого з проханням скинути гроші — найпростіше перевірити, чи це не злодій, можна в діалозі.

Якщо до вас звернувся користувач і ви підозрюєте, що його сторінку зламали— не припиняйте розмову з відправником. Наприклад, пригадайте вашу останню зустріч, або поставте запитання, відповідь на яке знатиме лише справжній власник сторінки, каже Надія Баловсяк.

— А якщо є можливість зв’язатись із власником підозрілої сторінки в інший спосіб (наприклад, подзвонити йому), це буде найкращий спосіб зрозуміти, чи це дійсно ваш знайомий хоче від вас грошей, чи хтось інший.

Усі скріншоти опубліковано зі згоди людей, які на них фігурують.

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля