Яким кандидати в мери бачать розвиток Ямполя?
Що можуть запропонувати місту кандидати на посаду мера? Яким вони бачать його розвиток? Щоб дізнатись це, кожному кандидату, який погодився на розмову, ми задали однаковий перелік питань. Ось ці питання:
1. Що в Ямполі треба змінити в першу чергу?
2. Як вирішити проблеми доріг та освітлення вулиць?
3. Як підняти доходи ямпільчан? Що міська влада може для цього зробити? Як ви привабили б інвесторів?
4. В Ямполя чимало проектів-«довгобудів»: міст через Дністер, газифікація, створення осередку післяшкільної освіти. Що з цього дійсно потрібне? Що треба, щоб нарешті це втілити?
5. Багато молодих ямпільчан скаржаться, що у вільний час у місті ніде себе подіти. Із розваг доступно лише посидіти в барі за келихом пива чи чогось міцнішого. Що б ви зробили в цьому напрямку?
6. Як спонукати молодь залишатись у Ямполі?
7. Що Ямпіль у перспективі міг би дати Україні та регіону? Прикладом чого міг би стати?
Поговорити вдалось із п’ятьма кандидатами. Наскільки повні, доречні й реалістичні відповіді претендентів на посаду очільника Ямполя — вирішувати вам.
Володимир Волошин:
1. Мене не влаштовує більшість речей, які зараз є в місті. Починаючи з роботи комунальних служб: виконуючи вказівки керівництва міста, вони працюють лише в центрі, а так бути не повинно.
Усе треба робити масштабно й системно, а зараз це примітивно, за інерцією робиться.
2. Варто економити електроенергію в світлий час доби, вимикати ліхтарі вдень. У нас дуже застаріле обладнання використовується. Якщо модернізувати його, вийде і вулиці освітлювати, й витрачати менше, ніж зараз. Щодо доріг, то варто враховувати й ініціативу місцевих мешканців. Наприклад, ще коли я був головою райадміністрації, до мене звернулись жителі вулиці Мічуріна. Там пагорбиста місцевість, дорогу постійно розмивало. Люди й кажуть: дайте нам гравію та піску, а решту ми самі зробимо. Після досить тривалого діалогу з міською радою ці матеріали завезли, і люди своїми силами досить непогано облаштували дорогу.
3. Треба залучити більше людей до комунального господарства. На території Ямпільського комунгоспу є значні виробничі площі, варто виробляти там і тротуарну плитку, й бордюри, і лавки, й урни для сміття.
Треба боротись за гранти — як Вінниччини, так і Єврорегіону «Дністер». Тоді можна буде залучити в місто додаткові кошти.
4. Нам було б вигідно провести газифікацію через Молдову. 2008 року в бюджеті було передбачено для цього 2,7 мільйони гривень. Але спершу сталась повінь, яка змінила плани. А потім помінявся один уряд, тоді другий — і все.
Щодо мосту, то треба відновити діяльність гранітного кар’єру, який нині затоплено водою. Це тисячі кубометрів матеріалу, який використовувався б для будівництва мосту. Дошкуляє, що в Молдові вже все газифікували, і документи для будівництва мосту всі готові, а в нас — ні.
5, 6. Варто створити для молоді wi-fi—зону. В центрі інтернет має бути доступним обов’язково. Доцільно також створити клуб для молоді, диско—клуб, який мав би естетичний вигляд. Варто максимально популяризувати здоровий спосіб життя, що мажливо через підтримку клубів «Барс», «Тирас», «Олімп», школи естетичного виховання. І добре було б, якби до нашого міста приїжджали цікаві музиканти, актори.
7. Ми маємо привабливу ситуацію в плані розвитку зеленого туризму, але для цього треба створювати нормальні готелі, заклади харчування, заклади культури. Має бути чітка система, план розвитку, як надати нашому місту європейське обличчя.
Микола Кафтанатій:
1. Насамперед треба повернути повагу до місцевої влади. Щоб містяни почали довіряти своїм керівникам. А щоб цю довіру повернути, треба виконувати усі свої обіцянки.
2. Проблеми освітлення й доріг можна вирішити. Можна придумати багато різних енергозберігаючих проектів, щоб освітлення було стабільним і без високих затрат для місцевого бюджету. Можливо зробити й дороги. Залучити спонсорів, брати участь у проектах.
Інколи буває, що бюджетні гроші, які місто може витратити, повертаються невикористаними в казну. А можна було б пустити їх на важливу справу.
3. Дійсно, якщо, за статистикою, середня зарплата в Україні — 3 тисячі гривень, то в Ямполі люди отримують 1,5 тисячі. Треба підвищувати рівень зарплат, залучати інвесторів. У нас же є проекти міні—заводів. Але треба, передовсім, створити умови, щоб інвестори захотіли цей бізнес відкрити. В України є проблема з бюрократією, то міська рада може надати юриста, який допомагав би інвесторам розбиратись у паперах, підказав би, як зменшити податкове навантаження на перший час.
4. Не обіцятиму будівництво мосту чи газифікацію міста, бо це не можливості міського голови. Це державна програма, міст має транскордонне значення. На газифікацію теж треба багато дозволів. Я можу пообіцяти зробити дороги, тротуари, освітлення. Звичайно, я писатиму звернення і в облраду, і в Кабмін, але голослівних обіцянок не даватиму.
5. Дітям, які виграють олімпіади та конкурси, варто видавати премії. Так стимулюватимемо їх до навчання. Маємо футбольний клуб «Тирас», вони грали у обласній аматорські лізі, а зараз притихли. Треба їх підтримати. Також маю план із забезпечення центру міста безкоштовним wi—fi, щоб діти в позашкільний час могли знайти для себе електронні підручники, матеріали, довідники. Планую зайнятись відродженням гуртків із моделювання й картингу.
В парку над Дністром варто відновити зону відпочинку й картодром, аби молодь залучалась до техніки і більше працювала.
6. Зараз спостерігається урбанізація і молодь виїжджає до великих міст. Але, якщо вийде залучити інвесторів і підвищити зарплати, це частково вирішить питання працевлаштування молоді в Ямполі, а відтак допоможе залишити людей тут. Варто поспілкуватись із місцевими підприємцями: можливо, вони захочуть створити фонд для обдарованої молоді, щоб можна було втілювати проекти молодих людей, які закінчили навчання.
7. Ямпіль багатий на історичні пам’ятки: в нашій церкві вінчався син Богдана Хмельницького Тиміш, є Царська долина, яку назвали у честь відвідин міста Петром І. Можна розвинути зелений туризм, розробити маршрути. Взяти з пленеру каменотесів, який проходить у Буші, вироби з каменю й створити музей під вікритим небом.
Людмила Кінзерська:
1—4. Я б хотіла, щоб це інтерв’ю було в присутності усіх 12—ти кандидатів за круглим столом. Щоб усі були відкриті один перед одним, щоб кожен розказав свою програму, і ніхто ні в кого нічого не списував. Дороги й освітлення треба просто робити, а не «профукувати» гроші, як це щороку робиться.
Більше не розкажу нічого: у мене вже був випадок, коли я йшла чесно, то мою програму відкрили і перечитали, списали все собі.
У мене є свій план і дуже гарна молода команда, де зібрано людей від простих до фахівців із вищою юридичною чи педагогічною освітою.
Хто знає мене за два скликання у райраді, то скаже, що без влади, без нічого я зробила багато. Завдячуючи нашому скликанню, в лікарні сьогодні є рентген апарат, який ми вибили. Завдячуючи тому, що я є депутатом, є апарат УЗД, і його можуть пройти всі жінки району — при тому, що в області такого немає. Кардіограф, який стоїть у реанімації, та дві медичні машини в Дзигівці та Великій Кісниці — усе це завдяки мені.
5, 6. Проблеми молоді — болючі, але не нам із вами їх вирішувати. Треба збирати ініціативну молодь, і давати їм право керувати. Хоче молода людина собі підприємницьку справу — треба дати кращі умови їй, а не дядькам, які сидять у владних кабінетах сидять. У нас в Ямполі чудова молодь, просто її не хочуть бачити.
7. Ми прикордонні зона, найпрекрасніший край, треба просто закачати рукава, і, як інвестори приходять, не класти від них собі в кишеню, а сказати: «Працюй!» І обов’язково погодити все з людьми, якщо щось робиться на території міста.
Марія Лупол:
1, 2. У першу чергу треба зробити так, аби влада й народ були єдині.
Коли будуть взаємні повага й розуміння — тоді будуть чисті вулиці, порядок у місті, не крастимуть і не битимуть лампочки чи лавки.
Гравію чи піску попід ворітьми вже тоді не буде. Народ хоче, щоб його прислухались і поважали.
3. Думаю, Ямпіль є туристично привабливим. Треба розвинути туристичну інфраструктуру, зацікавити туристичні фірми. Що більше народу до нас приїжджатиме, то краще буде в ямпільчан із доходами.
Треба розвивати малий і середній бізнес, адже підприємці тримають на собі всю економічну систему району. Варто шукати нові ринки збуту.
Наприклад, є в нас підприємці, які печуть хліб і булочки — треба цей товар розвозити, зайнятись дистрибуцією, створити мережу точок продажу.
Іще для всіх буде краще, якщо люди об’єднаються в кооперативи.
4. Не буде в Ямполі ні мосту, ні газу. Чому? Пояснюю. Справа не в місцевій владі. Щоб збудувати міст, треба багато чого зробити. Нам колись уже обіцяли, мовляв, буде міст, буде газ — голосуйте за нас. Але нічого не здійснилось. Тому це вилами по воді писане.
5, 6. Що більше молоді залишиться, то кращим буде місто. Я б хотіла працювати з молодими фахівцями. Також хочу звернутись до всіх підприємців, аби створити гарний, якісний диско—клуб. За приклад можна взяти вінницьку «Амагаму». Там все є: і боулінг, і теніс, ресторан, дискотека, тенісний корт. Треба розвинути в місті спорт, дати молоді більше можливостей ним займатися.
Протягом року молодь дуже багато зробила. Але хочу сказати, що наші люди не зрозуміли прагнень дітей і тому в першу чергу все має робитись разом. Ямпільчанам варто не боятись іти на схід містян. Я б воліла, щоб кожна людина приходила туди.
7. —
Олександр Ткач:
1. У першу чергу планую зміцнити комунальне господарство — а не руйнувати його, як це було раніше. Сильне міське комунальне підприємство — це робочі місця, це благоустрій міста.
Так сталось, що в нас нема цивілізованого продуктового ринку, де люди могли би продавати вирощену своїми руками продукцію. Тому після обрання планую зустрітись із підприємцями для узгодження спільних дій та впорядкування торгівлі.
2. Проблеми доріг та освітлення вирішуватиму за допомогою спеціалізованих організацій та міського комунального підприємства.
Ремонтувати треба не лише дороги, а й тротуари. А взимку — вчасно прибирати звідти сніг, щоб не псувалось покриття.
По освітленню треба регулярно контролювати справність наявних мереж, вчасно замінювати освітлювальні лампи, які вийдуть із ладу. І прокладати нові мережі освітлення.
3. Хоч низький реальний рівень доходів і зумовлено рядом зовнішніх факторів (зміцнення долара й ріст цін при незмінних зарплатах), намагатимусь робити все для того, щоб у місто прийшли нові інвестори, з’явились робочі місця.
Створюватиму сприятливі умови для місцевих підприємців, сільгоспвиробників та промисловців. А то в нас так склалось, що більше сприяння отримують підприємці з інших міст. Завдяки спеціалістам Ямпільської райадміністрації та Фонду соціальних інвестицій у Ямпільський район за неповні два роки залучено близько 10 мільйонів гривень для ремонту об’єктів соціальної сфери. Але всі роботи виконували немісцеві компанії, хоча це цілком могли зробити й міське чи районне комунальні підприємства: у них достатньо і техніки, й фахівців. Це дало б і робочі місця, і ріст доходів ямпільчан, пішли б податки до міського бюджету.
Колись Ямпіль приймав багато відпочивальників. Зараз туристи з усієї України їдуть в історичне село Буша.
Треба розвивати туризм і в Ямполі, об’єднавши його в один туристичний маршрут із Бушею. В нас же також є, що показати і про що розповісти.
Це підштовхне до розвитку інфраструктури, підприємств, закладів харчування, сфер послуг та торгівлі.
Працюватиму з великими інвесторами. Намагатимусь створити їм сприятливі умови для ведення бізнесу та виробництва. Вони ж, у відповідь, створять у місті нові робочі місця.
4. —
5, 6. Спонукати молодь залишатись у Ямполі — важке й складне завдання, багато років цим ніхто не займався. Треба починати виховувати патріотизм не лише державний, а й вивчати історію свого міста, здобутки відомих мешканців, розвивати любов до нашого міста — щоб молодь пишалась тим, що вона народилась та виросла в Ямполі. Я сприятиму проведенню дитячо—юнацьких заходів. Планую створити молодіжний парламент з обранням молодіжного мера, щоб молодь навчилась приймати самостійні й колективні рішення. А відтак залучатиму її до роботи Ямпільської міської ради.
7. Ямпіль не лише в перспективі, а й зараз дає Вінниччині та всій Україні прекрасну, освічену, виховану, працелюбну молодь, з якої виростають кваліфіковані спеціалісти в різних галузях. Завдяки роботі ДЮСШ та різних спортивних секцій маємо призерів чемпіонатів Європи, учасників Олімпійських ігор. Завдяки цьому про нас чують за межами області. У подальшому я максимально підтримуватиму роботу різних секцій та гуртків.
Але більш цікавим для мене є те, що Вінниччина та Україна можуть дати Ямполю.
Нагадаємо, вчора «Дирижабль» опублікував інтерв’ю з чинним мером міста й також кандидатом на посаду міського голови Олександром Кульбабою, в якому він розповів про поточну ситуацію з міськими проектами та свій погляд на розвиток Ямполя.
Кандидати вже не обіцяють, а говорять що треба зробити, але чи зроблять?