Ямпільчани розповіли, як давали хабарі

Ямпільчани розповіли, як давали хабарі

У листопаді Transparency International, найбільша міжнародна організація, яка бореться з корупцією, опублікувала дослідження — Барометр світової корупції. Його проводили в Україні та ще 41 країні. В ньому взяло участь 60 тисяч людей. Усіх їх запитували, чи давали вони хабарі, в яких сферах і чи готові викривати факти корупції.

Виявилося, що 9% українців готові повідомляти відповідні органи, якщо у них будуть вимагали хабар.

А от 42% не вважають за потрібне це робити, адже 16% з них —  переконані, що це нічого не змінить, а 14% бояться наслідків такого викриття.

koruptsia_info1_845x600

2013 року ситуація була значно гіршою. Тоді 74% українців не збиралися викривати корупцію, бо 63% вважали, що це ні на що не вплине, а 24% боялися наслідків.

Є ще одна цікава зміна: три роки тому найбільше хабарів давали правоохоронцям — у цьому зізналося 49% опитаних. А тепер перші місця посідають сфери освіти (38%) та медицини (33%).

Ми теж вирішили розпитати у ямпільчан, як часто вони зіштовхувалися з корупцією. Історій назбиралося чимало, але жодна людина не захотіла розкривати своє прізвище. Просили анонімності.

І це нормально. Навіть закон дозволяє повідомляти про хабарі анонімно і гарантує викривачам захист. Контакти телефонів, за якими можна звертатися — шукайте наприкінці статті. Скаргу мають перевірити протягом 15-30 днів і вжити заходів. Але за зумисне надання неправдивих свідчень вас можуть притягнути до відповідальності.  

А ще віднедавна в Ямполі з’явився орган, в який можна повідомляти про факти хабарництва — відділ запобіганню корупції. Він вже півроку діє при райадміністрації.

Його керівник, 61-річний Анатолій Розумик, і сам зізнався, що йому доводилося платити хабарі за навчання дітей у вузі. А ось, що нам розповіли інші ямпільчани.

Владислав, 16 років:

Мені тільки шістнадцять, а я вже знаю, що таке корупція. У школі один вчитель часто натякав, що хоче в подарунок від мене один дорогий вазон. Згодом я помітив, що попри мої хороші знання, навпроти мого прізвища почали з’являтися дуже погані оцінки, а ставлення вчителя стало більш упередженим.

Коли я запитав, чому він так себе поводить, почув вражаючу відповідь: «Ти такий скупий, а від мене щедрості вимагаєш».

В мене такі люди розвивають хронічну неприязнь, а моя принциповість і доволі впертий характер не дозволяли мені піти на компроміс. Я за кожну оцінку вимагав пояснення, і вчитель зрозумів, що вимагання вазону немає сенсу. Планую на випуск подарувати йому цілих два вазони.

Леся, 27 років:

Ніколи в житті не давала хабарів. Корупція — це важливий елемент нашого «совкового» суспільства, і аби викорінити її, потрібно знищити пів держави. Корупція — це не тільки підкупність і продажність державних та громадських діячів, це ще й лицемірство звичайних людей, які обіцяють не давати грошей, але сунуть.

Володимир, 42 роки:

В минулому доводилось давати хабарі лікарям. В медицині це настільки прижилось, що за хворим чи жінкою, яка народжує, навіть дивитись не хочуть, якщо не позолотиш руку. В університеті я хотів скласти іспит сам, бо добре підготувався. Викладач образився, і я кілька разів до нього підходив. Він відмовляв, допоки я не передав через іншого необхідну суму, щоб мені все зарахували. Подолати корупцію неможливо, тому що вона має ще іншу назву —  благодійні внески. Антикорупційне бюро, прокуратура та інші інстанції тримають на контролі дрібних чиновників, щоб не дай Бог ті не витратили зайву копійку з державного бюджету. А тим часом у верхах мільйони осідають в кишенях.

Вікторія, 14 років:

Реальних хабарів, з вимаганням грошей, в моєму житті ще не було. Але щось схоже на те траплялось в лікарні. Думаю, проблема в самому суспільстві, в тих же лікарнях усі звикли давати гроші чи якісь інші пакунки лікарям.

Спершу самим людям треба мінятись, а потім докучати президентам та кабміну.

Ніна, 37 років:

Мене з новонародженою дитиною не виписували з пологового будинку, допоки не заплатила  велику суму лікарям і медсестрам. Не знаю, як зараз, а тоді то були чітко визначені цифри. Все разом дорівнювало двом мінімальним зарплатам. Думаю, можна й не платити. Якби зараз трапилася така ситуація, то я б уже не давала ніякі додаткові гроші.

Богдан,  20 років:

Я часто зіштовхуюся з корупцією в університеті. Мені просто говорять, що без грошей нічого не здам. Тому доводиться платити. У школі я навчався на відмінно, тому намагаюсь тримати цю планку в університеті. Але в нашому університеті не поставлять «5» тільки за хороші знання. Бувало здаєш всі практичні роботи, лабораторні, але тобі не вистачає кількох балів.

Тоді доводиться добряче спустошити гаманець: 1 бал = 100 гривень. Я вважаю, що корупція – це нормальний процес. Всім легше заплатити і не паритись, а викладачам легше завалити студента і взяти гроші.

Олександр, 17 років:

У школі не бувало випадків, щоб хтось вимагав хабарі. Тому на навчання в університет я їхав із надіями, що в країна в цьому плані змінилася, все гарно, прогресивно і по-європейськи. Але протягом усього першого семестру серед переляканих першокурсників ходили чутки, що без хабарів їм сесію не пережити. І лиш під час самої сесії стало зрозуміло, що іспити можна і треба здавати самостійно. Що я і зробив. Більше того, серед моїх одногрупників не було випадків вимагання чи закриття іспиту завдяки хабарю. Тож моя віра в нове і прогресивне суспільство відновилася.


КУДИ МОЖНА ПОВІДОМЛЯТИ ПРО КОРУПЦІЮ

(0432) 35-00-59 — гаряча лінія Вінницької обласної прокуратури

(0432) 59-40-22 — приймальня МВС України у Вінницькій області

(0432) 53-13-09 — гаряча лінія СБУ в Вінницькій області

(044) 256-00-31 — пряма телефонна лінія Національного агентства з питань державної служби (якщо вам відомі випадки корупції серед державних службовців)

(044) 200-06-91 — гаряча лінія Національного агентства з протидії корупції

Автор публикации

не в сети 8 лет

Голішевська Анна

Комментарии: 0Публикации: 1Регистрация: 18-10-2015
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля