Виростила в кімнаті 400 сортів фіалок

Виростила в кімнаті 400 сортів фіалок

У головній кімнаті будинку родини Довгалюків у Ямполі росте 400 сортів фіалок. Вночі для них тут день під яскравими лампами, вдень — у них ніч за закритими шторами. Так треба, бо родина поставила двозонний лічильник і в темну пору дня електрика дешевша.

— Звичайно, для квітів краще нормальний природний режим, але вони мусять підстраюватись під наші обставини, — каже Людмила Довгалюк, яка і виростила у себе вдома одну з найбільших колекцій фіалок в області.

Її чоловік Олександр тримає велику пасіку. Головний сімейний бізнес — магазин «Бджільництво». Син Назарій, якому зараз 12, вирощує перепелів. Донька — студентка-медик, виготовляє мило ручної роботи.

Але крім дітей у Людмили є ще «дєтки», так вона називає паростки фіалок.

Ті що розцвіли — на нижню полицю

Завітавши до Людмили одразу опиняєшся серед квітів. На її подвір’ї ростуть спірея японська, еремуси, петунії, сульфінії, троянди та інші.

Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль

 

А фіалки живуть у будинку. Там чотири кімнати і в центральній з них — квіти. Стоять на трьох стелажах, на кожному з яких п’ять полиць. Всі заставлені горщиками з фіалками. На нижніх ярусах — ті що квітнуть.

— Там прохолодніше. Квітка протримається довше, — пояснює Людмила.

Кожну рослину вона вирощує фактично з нуля. Треба чекати приблизно рік поки з листочка вийде квітка. Є такі сорти, що зацвітають за 9-10 місяців. Є й такі, що по півтора і два роки доводиться чекати.

Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль

 

На питання про улюблену квітку жінка відповіла, що, як і у всіх колекціонерів, в неї найулюбленіша рослина та, яка ще не квітнула:

— От ти ростиш її з листочка і чекаєш тої першої квітки, яка має розкритись. Чекаєш, чи вона правильно зацвіте, бо буває забарвлення не збігається з описом.

70-100 гривень за листочок

Жінка розказує, що її захоплення фіалками почалося десь у 2005, коли сестра чоловіка привезла їй з Києва кілька саджанців. Посадила — і закохалася. У 2008 в неї було вже 20 сортів. Пам’ятає це, бо під час потопу залило стіл з рослинами.

Чому обрала для себе саме фіалки Людмилі пояснити важко. Мабуть через те, що їх є дуже багато. Тисячі сортів. Ці рослини різняться між собою не лише формою і забарвленням квіток, але й розмірами, листочками, умовами, яких потребують. Є де розгулятися, так би мовити.

Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль
Квіти, Ямпіль

 

— Потім ще захотіла собі стрептокарпусів. Це одне й теж саме сімейство з фіалками. Купила насіння, посадила, виросло багато, навіть зайві були. Дочка придумала виносити їх на базар і з першого разу продала кілька штук. А потім я вже сама стала ними торгувати.

На виставки квіткарів Людмила  їздить з 2012. Про те, що у Вінниці такі проводяться їй також розповіла донька.

— Кажу до чоловіка, що хочу поїхати. А він мені: «То їдь, ти цим займаєшся, тобі це подобається, тим паче вже почала продавати».

З першої своєї виставки Людмила привезла у Ямпіль близько 80 нових сортів. Більше листочками брала, бо так дешевше, ніж купувати рослину. Виходило в середньому по 10 гривень за один.

— Таку ціну зараз рідко знайдеш, від 15 починається. Новіші сорти — дорожчі. Зараз ось замовила кілька по 70 гривень за листочок.

Першими квітами у Людмили були прості оптімари, «голландки», як їх називають колекціонери.

А зараз вона добре знається на сортах. Кожна квітка підписана. Вже їздить на виставку не тільки подивитися, а й своє показати. Дебют Людмили був у 2014 на виставці «В гостях у Дюймовочки» у Вінниці. Вона присвячена мініатюрним сортам. Зараз їздить на неї щорічно.

— Ця виставка в жовтні, а я готуюсь до неї починаючи з липня: пересаджую, кожного дня поливаю, гортаю.

На виставки квіткарів у Київ, Львів, Одесу та інші міста ямпільчанка ще не їздила. Каже на великих виставках все складніше, за метровий столик треба десь по 800 гривень платити. Але в майбутньому таких поїздок для себе не виключає. Бо ж виставки це не тільки цікаве спілкування, а й підзаробіток. Так на одній з них Людмила взяла найбільшу ціну за одну фіалку — 200 гривень.

Фіалки, Ямпіль
Фіалки, Ямпіль
Фіалки, Ямпіль
Фіалки, Ямпіль
Фіалки, Ямпіль
Фіалки, Ямпіль
Фіалки, Ямпіль
Фіалки, Ямпіль

 

Продавати свої рослини жінка виходить і на ямпільський базар. Просить по 20 гривень за «дєтку», і 60 за квітучу рослину. Місяць назад торгувала у Вінниці. Там просила за «дєтку» по 25 і 85 — за дорослу.

Каже, що в Ямполі в середньому вторговує по 100 гривень за один вихід. Іноді — більше, часто — менше.

Щоб вивести новий сорт треба років з п’ять

Людмила говорить, що в неї є фіалки «Саша», «Сашенька», «Алекс». Бо ж чоловік — Олександр. Є двоюрідна сестра — Діана, і сорт «Діана» теж в наявності. Немало новинок, непоширених сортів. Рідкісних нема, хіба що старі сорти, які мало хто вирощує.

Більшість квітів Людмила купляє у Вінниці, найдорожчі обійшлися їй в 70-100 гривень за листок. Вона спілкується з дівчатами клубу «Сенполія-Центр». Вони зустрічаються на виставках, дзвонять одна одній, пишуть у соцмережах. Людмила каже, що у Ямполі є ще близько десятка людей, які також розводять фіалки, але не в таких масштабах як вона.

А от найбільша колекція в області — у голови клубу «Сенполія-Центр» Валентини Тарасюк з Вінниці — понад 700 сортів.

Відео з виставки фіалок у Вінниці:

На запитання, чи мріє Людмила вивести свій власний сорт, каже, що поки про це майже не думала.

— Це дуже кропітка робота. Насіннєва коробочка достигає від півроку до восьми місяців. З неї виходить десь триста насінин і кожна дає малесенький всхід. З усіх росточків, що вийдуть новим сортом можуть стати тільки один-два сіянці. Але їх ще треба перевіряти протягом трьох-п’яти років, садити від них листочки і дивитись — чи зберігаються сортові риси. Це не такий малий труд. Тому той листочок і коштує такі гроші.


 

Фіалки. Кілька цікавих фактів

Фіалки не пахнуть. Більш того, деякі з них містять такі сполуки, що роблять носові рецептори тимчасово нечутливими.

Фіалки поділяються на «хлопчиків» та «дівчаток»: у рослин «дівчаток» на верхній стороні у основі листка є світла пляма, у сортів групи «хлопчики» листя повністю зелене.

У 1984-1990 роках один грам насінин сенполій виконав 30 тисяч обертів у космосі на борту американського космічного корабля «Колумбія». Мета експерименту — встановити, як змінюється спадковість у рослин в умовах невагомості та інтенсивного космічного опромінення. В результаті з’явилася космічна серія сортів з приставкою Ever: Optimara EverGrace, Optimara EverHarmony, Optimara EverLove, Optimara EverPraise.

У деяких областях Франції досі існує звичай вішати букетик з фіалок під вікном у дівчини, чий наречений пішов на війну або поїхав на довгий час. Цей букетик має постійно нагадувати їй про коханого.

Фіалка була улюбленою квіткою Шекспіра

Німці відмічають свято фіалок у першу неділю березня

 

Автор публикации

не в сети 2 года

Вишнева Діана

Комментарии: 0Публикации: 58Регистрация: 12-05-2016
Знайти схожі статті:,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля