Пригоди Дирижабля у Берліні

Дирижабль

Пригоди Дирижабля у Берліні

Кінець вересня. Просторий зал у будівлі в діловому центрі Берліна. Він повен гостей, їх тут понад 150, майже всі — українці. Вони різного віку, з абсолютно різних куточків України, але усіх їх об’єднує одне: вони так звані соціальні інноватори. Це люди, які вирішили змінювати простір довкола себе власноруч, а не чекати допомоги з неба, зміни влади чи ще чогось. Є серед них і член команди Дирижабля.

У Німеччину їх запросили на форум «Поліфонія активізму», який український проект «Інша освіта» організував спільно з німецькою організацією MitOst.

Учасників відбирали на конкурсній основі: треба було розповісти про свій проект і про те, чим він корисний громаді. У Берліні ж вони мали перезнайомитися, обмінятися досвідом і вигадати нові проекти.

— Слухай, а я купувала у вас сережки. І сумку, — кажу дівчині, яку звати Анна Уварова і яка виявляється засновницею благодійного магазину «Ласка», де я часто буваю. Магазин 40% свого прибутку віддає на добрі справи: допомогу хворим дітям, лікарням, притулкам для тварин. А ще сюди можна віддати одяг, який не носиш: не підійшов розмір, фасон, просто перестав подобатися. Його відправляють у дитячі будинки або продають, а виручені кошти витрачають на благодійність. За кілька років «Ласка» зібрала на ці цілі півмільйони гривень і понад 150 тисяч кілограмів одягу.

Ось так, у нових знайомствах, проходить увесь форум. Ти переходиш від однієї людини до іншої, розпитуєш про її проект, розповідаєш про свій. І так постійно і скрізь: на спільних для всіх учасників заходах, у перервах між лекціями, на презентаціях, під час сніданку та обіду, після вечірки, в метро, дорогою до готелю. Кількість друзів на Фейсбуці та візитівок у кишені стрімко зростає.

Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»

 

— Займаюся форум-театром. Ми приїздимо в місто, проводимо семінар. Його учасники розповідають про проблеми, з якими стикаються. Потім самі ж пишуть сценарій для міні-вистави. В ній показують проблеми та їх наслідки… — починає розповідати Оксана Потапова про проект «Театр для діалогу». Подивитися виставу запрошують мешканців міста, і тоді починається найцікавіше: під час показу актори та глядачі шукають варіанти вирішення проблем. Глядачі можуть у будь-який момент зупинити виставу, прокоментувати те, що відбувається на сцені чи замінити актора і показати, як інакше можна було б розіграти ситуацію. Зароджується громадське обговорення, діалог, бо люди бачать проблему і зсередини, і очима інших.

Кожну розповідь про проект чи підхід до роботи з громадою автоматично приміряєш на Ямпіль. Форум-театр — гарний формат, думаєш. Напевне, школярі сприйняли б його на ура. Можна влаштувати виставу про шкільну освіту, запросити вчителів і батьків. Але цікаво, як «Театр для діалогу» залучає дорослих?

Складно уявити, як би ми вмовили зіграти у виставі продавчиню ринку, працівника комунгоспу або мерії, медсестру чи іншого пересічного дорослого ямпільчанина. Хочеш запитати про це у Оксани, але не встигаєш, бо тебе втягує в розмову інший учасник форуму.

Влітку ми провели у Запоріжжі фестиваль супергероїв, — натхненно розповідає Марія Насєдкіна, керівник проекту «Дивовижні», а ти вже подумки малюєш такий фестиваль у Ямполі. — Хотіли довести, що кожен з нас може бути супергероєм і змінювати місто на краще, навіть простими кроками: посадити клумбу або пофарбувати лавки.

Для цього в парку вони розбили супергеройське містечко і вигадали більше 20 занять для гостей. Дітей вчили робити коробки для збору батарейок, ліпити з еко-глини, для дорослих влаштували квест із благоустрою і читали міні-лекції про те, навіщо потрібні місцеві депутати і чого від них вимагати.

Наприкінці форуму у тебе в запасі вже десятки цікавих ідей для Ямполя. Є контактні дані команд, які могли б приїхати в місто і допомогти з організацією. Уже зрозуміло, які фонди можуть підтримати ці заходи фінансово. І ти сповнений натхнення робити щось для міста, але все впирається у стіну: людський ресурс. Тобто дорослих ямпільчан, які взялися б за реалізацію проектів. Не безкоштовно.

Звісно, в основі кожної соціальної ініціативи лежить ідея і бажання щось змінювати. Але створення громадської організації означає ще й появу у Ямполі робочих місць із заробітними платами, які можуть бути на порядок вищими від середніх по місту.

Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»
Берлін, Дирижабль, Форум, «Поліфонія активізму»

 

Є десятки напрямків, у яких можна розвивати Ямпіль: проекти для дитячих садків і шкіл, електронне врядування, благоустрій, розвиток територіальних громад чи соціального підприємництва, культура, туризм, екологія, медицина.

Є десятки людей та організацій, готових вкладати кошти в це.

Є контакти з ними і безкоштовна консультаційна підтримка, яку активістам готовий надати Дирижабль.

Потрібні лише ямпільчани, готові робити щось корисне для рідного міста і отримувати за це достойні зарплати. А ще — безкоштовно подорожувати, вчитися, професійно зростати, заводити знайомства. Адже у громадських активістів є десятки таких можливостей. І ця поїздка Дирижабля у Берлін — лиш один із таких прикладів. Організатори оплатили все: проїзд, проживання, харчування, пересування та екскурсії по Берліну. Програма була гіпернасиченою — лекції, дискусії, постійні зустрічі з німецькими підприємцями й активістами, концерти і вечірки опісля.

— Маю правило: на всіх заходах знайомитися зі всіма. Цього разу не встигла, забагато людей, — скаже вже в останній, четвертий день форуму Софія Анжелюк, яка в рідному місті Коломия організовує мистецькі події.

Особисто я не встигла познайомитися навіть з половиною. Але приємно було бачити цей величезний натовп і усвідомлювати, що всі ці люди є, їх так багато і кожен робить щось для свого міста. Всюди. По всій Україні.

Дуже хочеться, аби таких активістів стало більше в Ямполі. І Дирижабль готовий своїми контактами, зв’язками і знаннями всіляко їм допомагати. Тож якщо надумаєте відкрити в Ямполі соціальний магазин, влаштувати форум-театр, акцію з благоустрою чи будь-яку іншу соціальну ініціативу — звертайтеся в редакцію: (096)118-10-61.

Фото: Тарас Ковальчук, UkraineLab

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

  1. Тільки от проблема, Дирижабль як правило виставляє в поганому світлі людей які намагаються, щось зробити для свого міста. Зводячи все до банальних речей, тому і не хочуть вони мати справи з Дирижаблем.

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля