Десять проблем ямпільської лікарні та як їх вирішують

Десять проблем ямпільської лікарні та як їх вирішують

Лікарня — не те місце, куди хочеться потрапити. Але варто знати, як справи у цього закладу в твоєму місті. «Дирижабль» зустрівся з головним лікарем Ямпільської центральної районної лікарні Костянтином Ліваковським, щоб розпитати, з якими труднощами, окрім хвороб пацієнтів, стикаються ямпільські медики. І як вони ці труднощі вирішують.

Ліваковський очолює заклад уже п’ять років. Каже, радий, що вдалося зберегти лікарню як багатопрофільну установу. Мовляв, тут є все, що має бути в головному медичному центрі району. Персонал кваліфікований, місцева влада допомагає. Але проблеми все ж є, і він чесно про них розповів.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

1. Молодь не приходить працювати у лікарню
З часом це стане проблемою номер один для Ямполя. Після шести років навчання в університеті та кількох років інтернатури молоді лікарі не бажають пов’язувати життя з лікарнями райцентрів. Це невигідно фінансово: зарплата лікаря-початківця — 1867 гривень, а вартість навчання у тому ж Вінницькому медичному університеті — близько 16 тисяч гривень за рік, і це не враховуючи решти поточних витрат.
— Якщо взяти зарплату і можливості районного центру, то на житло потрібно буде робити все життя, — каже Ліваковський. З молодих спеціалістів, які таки прижилися в ямпільській лікарні, він називає Анатолія Пахольченка. Йому 37 років, але для завідувача хірургічного відділення це вважається юним віком.
— Він постійно підвищує свою майстерність. Чітко ставить діагнози. Нещодавно успішно оперували ножове поранення в шию. А це таке місце, що трохи схибив — і смерть або інвалідність.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

2. Не вистачає лікарів
— З кадрами серйозна проблема, — зізнається головний лікар.
Власне, ця проблема витікає з попередньої. Нині у лікарні є сім вакантних місць. Потрібні ендокринолог, гінеколог, офтальмолог, хірург, уролог, лікар з невідкладних станів, реаніматолог. Ще 23 місця зайняті сумісниками — тобто один лікар займає одразу кілька посад. Є лікарі, яким уже давно час на пенсію, але вони працюють, бо немає ким їх замінити. Приміром, ямпільському офтальмологу вже далеко за 70 років.
— У нього досить великі черги, оскільки він теж суміщає дві посади і просто фізично не встигає прийняти всіх. Часто хворіє, так. Але ж вік поважний. І замінити зараз немає ким, — пояснює Ліваковський. Каже, що нещодавно з Вінниці на співбесіду приїжджав інтерн-офтальмолог. Є надія, що візьметься за роботу.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

3. Низькі зарплати
В середньому лікарі отримують три тисячі гривень. Молоді — менше двох, з високою категорією і вислугою — можуть мати близько шести тисяч. Медсестри мають дві тисячі гривень, санітарки — десь тисячу двісті. Зрозуміло, що спеціалісти хочуть отримувати більше, і дехто отримує — за рахунок неофіційної плати від пацієнтів. Головний лікар каже, що з цим важко боротися і неможливо відстежити. Періодично проводить виховні бесіди з підлеглими. Але серйозних скандалів, зі звільненнями чи притягненням до кримінальної відповідальністі, у лікарні не було.

 

4. Потрібно оновити апаратуру
Ця проблема не критична, бо вся необхідна апаратура у лікарні є. Однак багато приладів застаріли. Найповажніший вік у рентгенівського апарата.
— Він 65-го року випуску. Мене ще тоді не було. Працює безвідмовно, але більш сучасні дозволяють краще ставити діагнози. Думали купити новий на грантові кошти, але не виграли конкурс.
Серед техніки, яку бажано докупити, Ліваковський називає лапароскопічну стійку в хірургію, апарати штучної вентиляції легень, нові кардіомонітори. Не завадить оновити апарати УЗД, додавши на них датчики, що дозволяють діагностувати проблеми з серцем та щитовидкою.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

5. Благодійні внески
Офіційної плати за лікування у ямпільській лікарні немає, бо 49 стаття Конституції гарантує українцям безкоштовну медицину. Але лікарня бере благодійні внески, як і будь-який інший медичний заклад країни. Ці гроші потрапляють у Міжнародний фонд допомоги хворим з наслідками травм та захворювань, а потім ідуть на фінансування тієї лікарні, з якої надійшли. Схема законна і об’єктивно вимушена: грошей лікарні не вистачає. Головний лікар запевняє: платять лише ті, хто може.Каже, що із задоволенням відмовився б від благодійних внесків, бо йому самому це не дуже подобається, але альтернативи поки що немає. За рік завдяки пожертвам ямпільчан лікарня отримує близько 200 тисяч гривень.
— Ці гроші ми спрямовуємо на відділення невідкладної допомоги та на покращення умов у лікарні: купівлю лампочок, сантехніки, миючих і дезинфікуючих засобів.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

6. Не вистачає нових авто
На балансі лікарні є дев’ять машин, з них два — санітарні автомобілі: «Тойота» та «Газель». Обом років по п’ятнадцять. Їх використовують для перевезення хворих, приміром, коли потрібно доставити їх у Вінницю. Але це не реанімобілі, тому в особливо важких випадках просять допомоги або у колег зі швидкої, або в центрі медицини катастроф.
— Кілька років тому навіть перевозили пацієнта у Вінницю гелікоптером. Це була дитина з інвалідністю.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

7. Ліки є лише для невідкладної допомоги
Лікарня повністю забезпечена тільки тими медикаментами, які необхідні для надання невідкладної допомоги. Щоправда, під час зимової епідемії грипу проблеми були і з ними: тоді для тих, хто звертався з пневмонією, ліків не вистачало. Нині їх запаси поповнили. Але решти медикаментів бракує.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

8. Люди приходять із запущеними хворобами
Це всеукраїнська проблема. Лікуватись дорого, люди економлять на здоров’ї. Затягують з хворобами, не проходять обстеження. П’ють знеболювальні, намагаються не звертати увагу на симптоми. Через це лікарі часто вимушені мати справу з запущеними випадками. Немає нормально налагодженої системи медичних оглядів.
— Останнім часом наші хірурги все частіше мають справу з ургентними операціями (стан пацієнта запущений, є небезпека життю. — «Дирижабль»). Хоча в ідеалі хірургія має бути плановою.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

9. Пацієнти не звикли до сімейних лікарів
Після реформи медичної системи на базі поліклініки з’явився центр первинної медико-санітарної допомоги. Там приймають сімейні лікарі. Тепер пацієнти мають звертатися спершу до них, і лише при потребі звідти йди до вузькопрофільних фахівців.
— Насправді ж люди й досі йдуть напряму до лора, якщо у них болить вухо. Ми мали б відправляти їх до сімейних лікарів, але так не робимо. Це лише збільшить невдоволення. Люди хочуть пошвидше вирішити всі справи у лікарні, тому й пропускають один кабінет.

Лікарня, Ямпіль Проблеми

 

10. Приміщення потребують ремонту
Найновішій споруді на території лікарні 23 роки, це центральний п’ятиповерховий корпус. Найстаршим — понад століття.
— Ми постійно щось ремонтуємо. Торік перекрили в головному корпусі дах, який протікав років десять. Нещодавно відремонтували пологове відділення. Там навіть стелю довелося піднімати, бо колись за нормативам вона мала бути висотою тільки 2,1 м. Роботи стільки, що ремонтна бригада навіть зарахована у штат лікарні. Це дешевше, ніж постійно наймати людей зі сторони. Гроші на роботи виділяють з районного бюджету, допомагають також благодійники і приватні підприємства.
Наприкінці травня почали ремонт інфекційного відділення. Хворих звідти перевели у хірургічний корпус, ізолювали їх від інших. Одночасно з цим ремонтують стерилізаційну. Ремонту також потребують дитяче та неврологічне відділення. Але поки що на це немає грошей.

P.S. Якщо у вас є історії про медицину у Ямполі чи скарги на неї, телефонуйте і розповідайте нашим журналістам (067)4459209


 

 

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля