«Трояндова? Там що, будуть троянди? Та там будяки одні!»
На першу в новому році зустріч, присвячену перейменуванню вулиць із «комуністичними» назвами, зібрались близько півсотні ямпільчан. Деякі варіанти людей відверто обурювали, якісь смішили, а щось викликало повне нерозуміння. Ми відібрали найгостріші й найцікавіші моменти дискусії.
— Навіть ті, хто ніколи не брав участі в житті громади, прийшли з криками й возмущеніями. А хтось, навпаки, з посмішкою і проханням врахувати його думку, — оптимістично почав розмову міський голова Анатолій Юрченко і взявся зачитувати пропозиції від ямпільчан і влади. Кілька десятків варіантів подали самі містяни, ще 107 назв зібрав і передав до міськради «Дирижабль».
— Пропонується… ой багато. Замість Комсомольська — вулиця Жадана. Хто це такий — не знаю (Сергій Жадан — один із найвідоміших сучасних українських поетів — «Дирижабль»). Ще — Ліни Костенко, Поперечна, Перпендикулярна, Прогулянкова, Спортсменів, Спортивна, Духовна, Церковна, Елітна… Ці жителі Комсомольської, бачте, дуже активні люди.
Найбільш романтичні пропозиції для перейменування дісталися вулиці Чорноморця: люди зажадали жити на вулиці Осінніх Туманів, Зимових Світанків, Долинній, Міжрічній, Річковій.
— Мабуть, якась вчителька пропонувала, — виголошує вердикт мер. Насправді ж ці назви вигадав ямпільчанин і мандрівник Денис Смірнов. І пояснив нам, що його надихнуло.
Юрченко доходить до вулиці Конєва, радянського воєначальника. Її наші читачі пропонували назвати Абрикосовою, але мер згадує лише назву Горіхова. Подібним нейтральним назвам — а їх можуть отримати щонайменше 18 вулиць — дісталось чимало критики.
— Трояндова? Там що, буяють троянди? Та там будяки одні! Жасмінова? Що, жасміни чути аж на Ленінську? Незалежності… Та подивіться, що там за сараями твориться — мусор кругом. Треба не Пелюстковими і Трояндовими називати, а з розумом підійти, — обурюється хтось у залі.
Хоч були й ті, кого прості назви цілком влаштовували.
— Давайте зробимо, як в Америці: центральна вулиця — Перша. І далі всі по номерах. Бо в нас через 10 років влада зміниться, і знову доведеться все перейменовувати.
Ця пропозиція, втім, особливої підтримки не знайшла. Натомість щодо перейменування центральної вулиці запропонували дещо інше:
— Ми маємо дорогими іменами називати вулиці. Каштанова — це ні про що. Це значить, що в людей наших нема героїв ніяких.
Визначитись, кого ж таки вважати героями, виявилось непросто. Так, вулицю Піонерську пропонували назвати вулицею Сковороди, Котигорошка чи Степана Бандери. Проте пов’язаним із УПА та ОУН прізвищам ямпільчани явно не раді.
— Та шо ж ви робите, люди?! — жінка із залу намагається перекричати галасливу юрбу, яка активно протестує. Переповідають чутки, що вояки української повстанської армії до 50-х сиділи у вінницьких лісах і воювали проти місцевих.
Слухання перетікають у суперечку про те, чи не зміниться історія за 10 років, які назви вигадувати потім, скільки коштуватиме перейменування для пересічних містян (ніскільки: жодних документів жителям перейменованих вулиць змінювати не доведеться), кому заважав Ленін, чи називати вулиці іменами не українців, а, скажімо, ймовірного засновника Ямполя, поляка Яна Замойського.
— Тому ми й не хочемо називати вулиці якимись іменами. Ми називаємо нейтрально, — намагається заспокоїти містян мер.
— А яку ж історію тоді наші діти будуть вчити?, — обурюється хтось, і дискусія йде по колу.
Якщо вулиця буде «імені Героїв АТО», це може спровокувати проблеми вже за рік, коли назву «АТО» змінять на «війна». Тоді, міркують ямпільчани, доведеться робити ще одну вулицю — Героїв війни. Або ж перейменовувати ту, яка про АТО. А що робити з героями інших воєн, у яких брали участь українці: Другої світової, афганської? Дійшли висновку, що найкраще — присвятити вулицю учасникам всіх війн загалом. Тож у місті буде вулиця Героїв, без зайвих уточнень.
На громадських слуханнях ямпільчани вирішили далеко не всі всі суперечливі питання. Для компромісу ще є час до кінця січня. Потім треба буде для кожної вулиці обрати назву, яка влаштувала би всіх її мешканців — і надати її на розгляд міськради. Шукати ці ідеальні варіанти й домовлятись із містянами мають закріплені за відповідними вулицями депутати. Якщо ж вони не впораються з завданням, наприкінці січня назви для усіх вулиць обере голова Вінницької обласної адміністрації Валерій Коровій.
Фото Влада Савицького.
Коментарі