Ажіотаж довкола електронних декларацій. Що відбувається (ОНОВЛЕНО)
Цей текст вийшов 31 жовтня. 3 листопада ми оновили відповіді на деякі питання, оскільки з’явилася нова інформація.
До 30 жовтня державні службовці (ямпільські теж), мали оприлюднити декларації про доходи та власність — свої та найближчих родичів. Усі декларації зібрані на сайті public.nazk.gov.ua. Тож тепер будь-хто за хвилину може дізнатися, якою була зарплата у конкретного чиновника, його дружини і дітей, скільки у кожного машин, квартир, земельних ділянок, на які суми рахунки у банках і кредити.
Дирижабль проаналізував декларації усіх ямпільських чиновників і поступово публікує результати. Поки ж пропонуємо розібратися, що взагалі відбувається. Чому про декларації так багато говорять. І чи правда, що купу посадовців можуть звільнити або кинути за ґрати. Якщо так, то коли? Ми маємо відповіді на ці й десяток інших питань.
Навіщо нам це знати
Для запобігання корупції і хабарям. Державні службовці отримують зарплату з бюджету. Єдиним додатковим джерелом прибутку для них може стати робота за сумісництвом, але лише викладачем, лікарем, творчим співробітником, науковцем, спортивним інструктором або суддею. Займатися бізнесом, напряму або через довірених осіб, вони права не мають.
Тож якщо чиновник має дорогі авто і маєтки, вартість яких у рази перевищує задекларовані доходи, виникають питання у його чесності.
Але ж це втручання в особисте
Дійсно, за законом, інформація про майно і кошти є конфіденційною — розголошувати її не можна. Але державних службовців ця норма не стосується, тому що їхні статки є важливою для суспільства інформацією. Конституційний суд 2012 року назвав таку публічність чиновників «додатковим правовим обтяженням», до якого слід бути готовим, йдучи на державну службу. Незалежно від того, є ти президентом чи сільським головою.
В Європі теж так роблять
Так, першою оприлюднювати декларації почала Великобританія — ще 1974 року. Через кілька років — США і більшість європейських країн. В Радянському союзі цього не робили, а в незалежній Україні почали з 1993 року. Хоча насправді система запрацювала лише 1997-го, коли затвердили бланк для декларацій.
То чиновники подавали декларації і раніше
Так, але декларації були паперовими. Їх публікували лише на сайті органу, в якому працював чиновник. Якщо сайту не було, то в місцевій газеті. Також декларацію можна було отримати за письмовим запитом. Його розглядали протягом 5 днів.
Що змінилося
Тепер декларації електронні, тобто подаються лише через інтернет. Усі вони зібрані на єдиному сайті. Доступ до нього відкритий. А для того, аби знайти декларацію будь-якого чиновника, знадобиться не більше хвилини.
Збільшилася кількість розділів у декларації: тепер їх 16 замість шести. Потрібно декларувати нерухомість, яку тільки будують, автомобілі, які коштують більше за 137 тисяч гривень, готівку більшу за 69 тисяч, такі ж позики, об’єкти інтелектуальної вартості. Крім того, потрібно вказувати дату купівлі і вартість майна, щоб можна було перевірити, чи міг міністр купити таку дорогу віллу в рік, коли мав не надто велику зарплату.
Непомітно переписати всі автомобілі на дружину тепер не вийде — треба декларувати й доходи та власність членів сім’ї. А ще те майно, яке офіційно може належати сторонній людині, а користується ним сам чиновник.
Суворішою стала і відповідальність за неправдиву інформацію. Раніше все, що могла спровокувати нечесність — це адміністративний штраф. Причому тільки за несвоєчасне заповнення папірців.
Що буде за брехню тепер
Якщо різниця з правдою до 137 тисяч, то взагалі нічого не буде. Якщо ж більше 345 тисяч — штраф від 42,5 до 51 тисячі гривень. Або громадські роботи від 150 до 240 годин. Або навіть тюрма до двох років з бонусом — подальша трирічна заборона займати посаду. Все залежить від того, на яку суму заважить брехня. Раніше за неї жодного покарання не було.
Отже можна «відкупитися»
Теоретично, так. Якщо посадовець приховав мільйон гривень, а заплатив штраф 51 тисячу, то він «у виграші». Але не все так просто: його мають право звільнити, заборонити займати посади чи навіть ув’язнити. Тож навряд це можна назвати відкупом.
Хто перевіряє правдивість декларацій
Цим займається нещодавно створене Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Воно має перевірити на достовірність усі декларації— їх подали 103 тисячі. У першу чергу візьмуться за верхівку влади, депутатів, суддів і прокурорів. А також тих, чиї декларації викликають найбільше питань.
Скільки часу піде на перевірку (ДОДАНО)
Поки не беруться казати. Обіцяють за рік впоратися. Щоправда, для цього у НАЗК є лише 56 співробітників. Взагалі ж законом терміни перевірки визначені як час перебування на державній службі плюс ще три роки.
Тобто місцевих чиновників навряд перевірять
За законом, мусять. Питання лиш в тому, коли. Пришвидшити процес можуть місцеві ЗМІ та громадські організації. Якщо вони виявлять очевидні порушення у деклараціях місцевих посадовців і повідомлять про них НАЗК, то шанси на їхню оперативну перевірку зростуть.
Як саме будуть перевіряти декларації
Чиновників будуть перевіряти за усіма існуючими державними реєстрами — транспорту, нерухомості, землі (і ще кількома десятками інших), вишукуючи те, що вони або їхні рідні не вказали у деклараціях. За допомогою податкової будуть встановлювати походження коштів. І використовуватимуть «логічний та арифметичний контроль», як сказано у документі: якщо чиновник витратив за рік мільйон гривень, а задекларував двісті тисяч, то невідповідність очевидна. Звертатимуть увагу на повідомлення в ЗМІ. Якщо журналісти зловлятьчиновника на купівлі наддорогих речей, це стане приводом для розслідування. Поки НАЗК не визначився лише з тим, як перевіряти суми, які зберігаються у готівці. А вони шалені.
А коли почнуть це робити (ДОДАНО)
Процедури перевірки НАЗК розробили, тепер їх має затвердити Мін’юст. Без його дозволу почати не можна. Перший час звіряти декларації з реєстрами будуть вручну. А з наступного року має запрацювати автоматизована система, яка матиме доступ до потрібних реєстрів і сама виявлятиме невідповідності у деклараціях.
Більшість посадовців доведеться звільнити (ОНОВЛЕНО)
Тут думки розділилися. Віталій Шабунін, керівник Центру протидії корупції, 30 жовтня в програмі ТСН заявив: усе, що нажите до 2015 року, перевірятися не буде. Навіть якщо очевидні корупційні схеми його отримання. Тож цьогорічні декларації фактично узаконять нинішні статки посадовців і стануть «нульовою точкою відліку». За його версією, до відповідальності притягнуть лише тих, у кого знайдуть розбіжності у прибутках і витратах за 2015 рік або не внесене у декларацію майно.
Сергій Маштабей, експерт з питань е-декларування, переконує, що ситуація інакша.
Закон цілком дозволяє і навіть вимагає притягати до відповідальності за корупційно нажиті до 2015 року статки.
Генпрокурор України Юрій Луценко теж заявив, що ГПУ перевірятиме всіх посадовців, хто задекларував більше $100 тисяч готівкою, або на банківських рахунках, а також має подарунки вартістю понад $10 тисяч.
Що буде насправді, покаже лиш час. Але варто розуміти, що розслідування НАЗК, інших антикорупційних органів і прокуратури по кожному окремому випадку розтягнуться на місяці.
А якщо декларацію не подати
НАЗК надішле нагадування про декларацію. Чиновник має десять днів, аби виправити ситуацію і пояснити причину. Якщо вона не є поважною, його оштрафують на 750-1700 гривень.
Якщо звільнитися, декларацію можна не оприлюднювати
Ні. Перед звільненням чиновник обов’язково має подати декларацію. Так, як це зробив екс-голова Ямпільського районного суду Віктор Головін: у вересні він звільнився, але його декларація на сайті є.
Можна не вказувати вартість машин і будинків
Потрібно зазначити вартість нерухомості, транспорту або землі на момент покупки і при останній оцінці вартості, якщо така була. Теоретично можна написати «Вартість невідома». Але це лиш приверне увагу НАЗК. Воно може почати розслідування, вимагати документи покупки і пояснення того, чому інформацію приховують. Зрозуміло, що купуючи щось, людина знає, скільки вона за це платить.
Якщо щось дісталося у спадок чи було подароване, то вартість дійсно може бути невідомою. Саме для таких випадків у декларації лишили поле «Вартість невідома».
Чи можна виправити декларацію після публікації
Так, є тиждень, аби додати чи видалити якусь інформацію з власної декларації — наприклад, якщо хтось із нардепів забув вказати квартиру в Італії. Можна без санкцій відізвати попередню і подати нову.
Здається, у серпні був скандал довкола онлайн-декларацій
Ну як скандал. Були проблеми. Система раптово припиняла працювати і всіма силами не хотіла нічого декларувати. До того ж депутати намагалися внести зміни до закону. Наприклад, депутатка Тетяна Донець від «Народного фронту» пропонувала не декларувати нерухомість (мовляв, цю інформацію можна знайти в Державному реєстрі), не вказувати її вартість, не повідомляти про позики, цінні папери і подарунки і ще з десяток пом’якшень нинішнього закону.
Зрештою, хотіли навіть не публікувати декларацію — залишити тільки витяг з неї.
Викристалізувалося дві версії зриву електронного декларування: технічна і законодавча. Але на початку жовтня Європейський Союз офіційно попередив Верховну Раду, що знає про бажання українських депутатів все зірвати. Тоді електронну систему реанімували. А пропозиції змінити закон зависли у повітрі.
Отже це вимога ЄС
Так, електронне декларування — вимога Європейського союзу. Це останній із законів, які потрібно було запровадити для отримання безвізового режиму з ЄС.
Квитки у космос і вино по 15 тисяч доларів за пляшку
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков задекларував вісімсот пляшок вина, деякі з яких коштують по 15 тисяч доларів. Депутат від «Народного фронту» Ігор Котвіцький розказав, що має куртку за 174 тисячі гривень, а Олесь Довгий та Мустафа Найєм — торгові марки імені себе. Мер Харкова Геннадій Кернес зміг орендувати житловий будинок площею сім квадратних метрів. А мер Дніпра Борис Філатов задекларував квиток у космос за 200 тисяч доларів. Першим українським туристом у космосі він хотів стати ще сім років тому. Рейтинг курйозних цінностей цілком може очолити депутат від «Блоку Петра Порошенка» Анатолій Матвієнко. У його власності — приміщення храму Пресвятої Богородиці площею 41 квадратний метр у Вінницькій області.
Коментарі