Ямпіль може лишитися без води з 28 червня
Нині з восьми водних свердловин у місті працюють тільки три. Інші відключені через 156 тисяч гривень боргу за електрику, яку водоканал має перед «Вінницяобленерго». Мер Ямполя і начальник водоканалу обіцяють вирішити проблему до кінця тижня.
Якщо це їм не вдасться, вода зникне в тисячах ямпільських осель. А поки що заручниками ситуації стали мешканці близько 50 дворів. У п’ятницю, 17 червня, щезла вода на вулицях Дачній та Виноградній. У вівторок, 21 червня, — на вулиці Тимошенка.
Всього відключили п’ять свердловин, які виконували резервну функцію. Залишилося ще три — основні.
Якщо з енергетиками не розрахуються — 22 червня відключать одну з них. Тоді без води залишиться майже третина міста.
Про який борг йдеться
З енергетиками домовилися, що вони будуть вимикати одну свердловину в день, аж поки борг перед ними не буде повністю погашений, пояснює мер міста Анатолій Юрченко.
— Графік відключення свердловин обленерго узгодило з начальником водоканалу, — запевняє директор Ямпільських електромереж Валерій Попов.
Начальниця водоканалу Олена Кіловата зобов’язалася повністю розрахуватися до 28 червня. Про це йдеться у гарантійному листі, який вона надіслала у «Вінницяобленерго».
— Там сказано, що до 23 червня водоканал зобов’язується сплатити 100 тисяч гривень, до 27 червня — ще 56 тисяч. Коли вони розрахуються, люди знову будуть з водою, — каже директор електромереж.
Олена Кіловата пояснює, звідки взявся борг: третина, 56 тисяч гривень — це борг держави, компенсація субсидій. Ще 100 тисяч — заборгованість населення і збитки через тариф, у який закладена стара ціна на електроенергію.
За її словами, цього тижня з водоканалом мають розрахуватися за всі роботи з ремонту мережі водопостачання у місті. Субсидії також компенсують. Якщо все це станеться — борг перед «Вінницяобленерго» погасять.
Оголошення не розклеювали
Тим часом жителі Дачної та Виноградної вже четвертий день сидять без води. Їхні будинки стоять на узвишші. До найближчої криниці треба йти 15-20 хвилин, а потім ще довше підніматися під горбок з повними відрами.
Євгенія Скорохід, пенсіонерка з Виноградної, каже, що про відключення вона дізналася за кілька годин до того, як вода зникла. Сказав сусід, який працює на водоканалі. Води встигли набрати, але не дуже багато. Через спеку цих запасів ледве вистачило на два дні дуже економного використання.
— Хочеться попити, та й помитися потрібно, собаку треба напоїти, курей,— каже вона. — Ми з чоловіком пішли до криниці, ледве принесли по відру. Старі вже. Добре, що зять допоміг — привіз на тачці цілий бідон.
Начальник водоканалу переконує, що люди були попереджені десь за добу до відключення:
— Туди підходили наші співробітники, казали людям, щоб запасались водою. Просили передати іншим.
Тобто попереджували усно — оголошення не розклеювали.
Мешканка вулиці Дачної Інна Солотинська розповідає, що дізналася про відключення запізно:
— Навіть напитися собі не встигли набрати.
Всього на Дачній знаходиться шість будинків. На вулиці звикли до нестачі питної води. Водопостачання отримали лише три роки назад.
— Насос водоканалу качає з глибини 130 метрів, вода хороша і смачна, — говорить Інна Солотинська.
За роки люди тут пристосувалися до специфічних умов. До найближчої криниці йти далеко, тому для технічних потреб використовують дощову воду — приміром, у ній перуть речі. Так, у подвір’ї Наталії Колісник стоїть великий бак, куди збирається дощова вода, по трубах вона потрапляє до меншого баку в оселі. А до нього вже підключена пральна машина.
Але залишається проблема з питною водою, особливо відчутна через спеку.
— Нам у водоканалі пообіцяли, що будуть підвозити воду на цей період, — каже Наталя Колісник.
Водовоз дійсно приїхав — у вівторок, на четвертий день після відключення.
Будуть підвищувати тарифи
Одна з причин виникнення боргу — застарілі тарифи. На кожному кубометрі води підприємство має 48 копійок збитків.
— Коли ці тарифи встановлювали, вони забезпечували нульову дохідність, — каже Олена Кіловата. — А тепер стали збитковими, бо в них закладена ціна за кіловат-годину 1,2 гривні, а на сьогодні вона складає вже 1,6 гривні.
Зараз у Ямполі платять сім гривень за кубометр води і дев’ять гривень — за кубометр стоків.
Найближчим часом ці тарифи будуть підвищувати.
— Але процедура складна і займе близько двох місяців, — пояснює керівниця водоканалу.
Коментарі