Англійська у комп’ютері: як вивчити, не виходячи з кімнати
Ми регулярно розказуємо вам про волонтерські та освітні програми, подорожі та можливості за кордоном. Світ відкритий і готовий відкриватися всім, хто цього захоче. І хоч трошки постарається. Тобто хоча б вивчить англійську. Ми не розповідатимемо всоте, як важливо знати іноземні мови, а конструктивно розкажемо, де її вчити. Безкоштовно, весело, регулярно. Ну і нерегулярно.
В епоху інтернету не так і потрібно записуватися на дорогі курси, наймати репетиторів і їздити хтозна-куди, щоб поговорити з носіями мови. Нині достатньо мати комп’ютер чи смартфон, інтернет і мотивацію. Якщо з останньою проблем немає, то і з англійською не буде.
Слухати
Ідеальний варіант вивчення будь-якої іноземної мови — в середовищі, де нею говорять. І очевидно, що порадою поїхати у Великобританію на місяць, щоб підтягнути мову, переважно ніхто не користується. Але насправді мовне середовище можна створити і в домашніх ямпільських умовах. Скажімо, ненав’язливо вмикати собі радіо англійською. Для цього є платформа, де зібрано близько 100 тисяч іноземних радіостанцій.
Щоб не загубитися, є пошук: можна обрати музичне, новинне, спортивне, місцеве (наприклад, тільки лондонське) чи розмовне радіо.
Розмовне для вдосконалення англійської дуже знадобиться. Тут вже можна звузити пошук і обрати найцікавіше за темами: мистецтво і культура, ідеї, здоров’я, дім, бізнес, аудіокнижки, комедійні виступи, дитячі казки та розваги.
А якщо ви хочете слухати саме книжки, то можна зайти на LoyalBooks і завантажити одну із семи тисяч безкоштовних аудіокниг англійською. Ну і слухати десь дорогою з Ямполя до Вінниці.
Говорити
Важливо — з носіями мови. Їх теж без проблем можна знайти на спеціальних ресурсах. Є такі, де можна обрати собі платного репетитора і домовитися про заняття кілька разів на тиждень. Це непоганий варіант, якщо ви маєте на це гроші і хочете систематично переймати знання у педагога. Проте є і не менш цікаві безкоштовні альтернативи — сайти, де люди з усього світу шукають собі співрозмовників. Це щось на кшталт соціальних мереж, тільки вузькоспеціалізованих. І вони є досить популярними — скажімо, на сайті MyLanguageExchange вже зареєструвалося три мільйона людей зі 133 країн світу. Система працює так: спершу треба пройти коротку реєстрацію, де крім базових речей на кшталт імені та країни вказати, що саме ти хочеш вивчити і про що поговорити. Якщо з останнім визначитися важко, сайт пропонує власний перелік. Тут може виникнути логічне запитання — навіщо носіям мови витрачати свій час і зусилля, щоб вчити когось безкоштовно. Все просто: вчать вони — вчать їх. Це своєрідний мовний взаємообмін. А якщо ви не любите говорити по скайпу, можна переписуватися в текстовому чаті.
Ролик знятий в рамках соціальної кампанії «Україна speaking». Тут трохи гумору про те, чи потрібна взагалі англійська мова молодим українцям:
Вчити слова
Не завчаючи їх зі словників. Є ресурси, де нові слова не просто перекладають або дають їм визначення. Їх подають одразу в контексті, щоб можна було без пояснення зрозуміти сенс. Одним із таких ресурсів є fraze.it — сайт, де пошук будь-якого слова видає кількадесят результатів із реальними реченнями. Їх не вигадують, а беруть із відомих новинних видань на кшталт New York Times, The Economist та СNN. Все для того, щоб показати, як конкретні слова використовуються в реальному житті.
Ще є сайти та мобільні додатки, які перевірятимуть, наскільки ефективно ви засвоїли нову лексику.
Наприклад, Lingvaleo. Там не тільки лексика – є і граматика, і купа ігор та вправ. Зрештою, це один із найпопулярніших мовних додатків. Але найважливіше — що він вимагає регулярних занять. І якщо ви пропускаєте, набридливо нагадує про це сповіщеннями. А ще він постійно дає пройдений матеріал, тож шансу забути вивчені вчора слова нема.
Можна вчити слова, слухаючи музику і дивлячись кліпи. Для цього є сайт Lyricstraining. Працює все так: спершу обираєш пісню і свій приблизний мовний рівень. Музичний кліп супроводжують субтитри, куди треба вписувати пропущені слова. Тобто тренується сприйняття на слух.
Дивитися
Можна скільки завгодно вчити слова, але якщо ви не можете їх розпізнати в живому мовленні, то який сенс. Для цього потрібно дивитися якомога більше фільмів та серіалів англійською. Спершу можна із субтитрами. Ви паралельно запам’ятовуватимете, як пишуться слова і будуються речення.
Готуватися до іспитів
Йдеться про міжнародні мовні іспити IELTS, TOEFL та інші. Вони необхідні для того, аби вчитися за кордоном, їздити на освітні та деякі волонтерські програми в інші країни. Оскільки кожен із них має свій перелік винятковостей, то і підготовка відрізняється. Скажімо, частина іспиту може бути усна — але говорити доведеться не з людиною, а з комп’ютером.
Ці міжнародні іспити платні і коштують від кількох тисяч гривень. Тож якщо не вдасться скласти з першого разу, доведеться платити ще раз і пробувати вдруге.
Якщо ви хочете вчити англійську саме для тесту, то в нагоді стане ExamEnglish. Там немає нічого зайвого — тільки те, що потрібне для конкретного іспиту (який можна одразу обрати в меню).
Британська рада теж має матеріали для кожної з іспитових частин: аудіювання, читання, граматика, лексика, письмове завдання.
Ролик «Сніданку з 1+1» про недержавну ініціативу GoGlobal. Однією з головних її цілей є зміна підходу до викладання англійської мови у середніх школах.
Перевіряти
Скажімо, якщо ви написали твір, виконали домашнє завдання або вирішили перекласти якийсь вірш Тараса Шевченка англійською, а показати немає кому. Для цього теж є спеціальні сайти. Наприклад, Lang8. Тут можна опублікувати свій текст англійською і віддати його на перевірку носіями мови. Вони виправлять помилки і, якщо пощастить, допишуть ще кілька порад і зауважень. Ще одним таким ресурсом є Write and Improve. Тільки крім ретельної перевірки тексту ви отримаєте ще й детальну рецензію на нього.
І вибрати собі найзручніший онлайн-курс
Тому що їх тисячі, а користуватися абсолютно всіма ресурсами немає ні можливості, ні часу, ні, в принципі, сенсу. Тому було би добре почати з чогось одного. Скажімо, обрати собі платформу, яка пропонуватиме системне та збалансоване вивчення англійської мови.
Наприклад:
Duolingo. По-перше, такий ігровий формат дуже затягує. Більшість вправ і завдань — у вигляді вікторин, за які дають бонуси. Спершу потрібно визначити власний темп роботи. Є, скажімо, опції по 5, 10, 15 і 20 хвилин, які ви обов’язково маєте витрачати на англійську сьогодні.
Перескакувати з рівня на рівень не вийде — уроки відкриваються поступово. Тому доведеться все вчити систематично і весело.
BBC. Це, в принципі, лідер з кількості корисних матеріалів для вивчення англійської. Традиційно сайт розділений на кілька категорій. Є звичні на кшталт граматики, лексики, ігор. А є і зовсім незвичні формати. Наприклад, аудіосеріал про пригоди п’ятірки сусідів і їхньої кицьки. Причому таких серій більше двох сотень (вони невеличкі, по хвилині). До серіалу є перевіркові завдання, вікторини, лексичні роз’яснення.
Британська Рада. Тексти, відео, ігри, граматика, практика, лексика, підбірки фільмів, тести, ігри. Не завадить підписатися і на їхню сторінку у фейсбуці — там регулярно з’являються корисні посилання і навчальні матеріали. На сайті ж є окремі розділи з курсами, підготовкою до іспитів і цікавими ресурсами. Наприклад, рубрика You’r tired, де англійською розповідають секрети успішної кар’єри: як пройти співбесіду, знайти бажану роботу. А в розділі How to — як правильно поводитися у різних ситуаціях. Наприклад, знайомитися, перепрошувати, хвалити і робити компліменти.
Коментарі