ВІЛ можна знищити у перші 48 годин після інфікування

ВІЛ можна знищити у перші 48 годин після інфікування

 

Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначають щороку 1 грудня. Одна з найвідоміших жертв цієї хвороби — британський рок-співак Фредді Мерк’юрі. Загалом у світі вірус імунодефіциту забрав понад 25 мільйонів життів. А в Ямпільському районі торік від СНІДу померло п’ятеро жителів.

Ситуація з ВІЛ/СНІД в Україні одна з найгірших у Європі. За даними Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами, у 2015 році  в нашій країні зареєстрували майже 16 тисяч нових хворих з ВІЛ-інфекцією. А починаючи з 1987 року — майже 300 тисяч. Понад 40 тисяч інфікованих уже померло.

Щоб дізнатися, яка ситуація з ВІЛ/СНІД у Ямпільському районі і поговорити про саму хворобу, ми зустрілися з головним лікарем обласного СНІД-центру Ігорем Матковським. Подібна установа є в кожній області. У Вінниці центр знаходиться на п’ятому кілометрі Барського шосе. Там на околиці селища Березина розташоване медмістечко. Досить похмуре місце. Але у самому СНІД-центрі затишно і чисто. Тут люди з ВІЛ отримують увесь спектр послуг, якого потребують у зв’язку з хворобою. Безкоштовно і анонімно. Можна пройти перевірку навіть не називаючи свого прізвища. На рік тут роблять 70 тисяч аналізів.

 

Ігор Матковський розповів, що у світі останнім часом зникає страх перед ВІЛ. І це проблема. Знаючи про ефективність сучасної терапії, яка дозволяє продовжувати повноцінне життя і дожити до старості, деякі люди навіть готові інфікуватись.

Яка ситуація зараз із ВІЛ в області?

Трохи зменшилася кількість нових випадків захворювань. Але зростає загальна кількість хворих на ВІЛ. По нашій області останні шість-сім років ми щороку реєструємо 300-350 нових хворих з ВІЛ. Але реальна кількість у два-три рази більша.

Як відбувається обстеження на ВІЛ-інфекцію?

Є люди, які приходять на обстеження добровільно. У нас є постійні клієнти. Третину обстежень ініціюють медпрацівники. Тобто лікар бачить симптоми, які можуть бути схожі на ВІЛ чи СНІД, і направляє на обстеження. Певний відсоток дає обстеження вагітних жінок: із 17-18 тисяч вагітних за рік десь у півсотні знаходять вірус. Невеликий відсоток — донори крові, за рік у 20-30 з них знаходять ВІЛ. І наркоспоживачі, але доля цієї групи поступово зменшується.

На яких стадіях, як правило, ви знаходите у людей ВІЛ?

У більше ніж половині випадків — це стара ВІЛ-інфекція, більше десяти років. На ранніх стадіях, на превеликий жаль, дуже мало.

Де, окрім вашого центру, можна пройти обстеження на ВІЛ у Вінницькій області?

Здати аналіз на ВІЛ можна в будь-якому закладі охорони здоров’я області, все одно ця кров буде доставлена до нас. Якщо в людини є підозри, вона оцінила свою ризиковану поведінку чи помітила схожі симптоми, то краще приїхати до нас. Звідсіля інформація нікуди не піде. А сьогодні все ж таки є ризики, що не ті люди будуть знати в районі.

Журналіст Дирижабля, перебуваючи у СНІД-центрі здав аналізи на ВІЛ. Їх роблять в тому числі анонімно — це за бажанням.

 

Якщо в людини знайшли ВІЛ, чи дізнаються про це в районній лікарні?

Велика кількість людей перебуває на обліку тільки у нас. Зараз таких пацієнтів 880. Більше ніхто не знає про їхній статус.

Є швидкі тести на ВІЛ, які дають результат через 10 хвилин. Чи можливо їх купити в аптеці і використати самостійно?

Купити можна. Коштує 70-80 гривень. Продаються без рецепта, але є не в кожній аптеці. Вони дають досить точні результати, втім, використовувати їх самостійно я б не радив. Краще купити такий тест і прийти з ним до того медичного працівника, якому довіряєш.

Яка смертність від ВІЛ в області?

Щороку це дуже стала цифра: помирає близько 80 людей з ВІЛ-інфекцією. Але вони входять у цю статистику і в тому випадку, якщо гинуть, наприклад, у ДТП. А від самого СНІДу помирає 50 людей. І ця цифра також стала останні сім років.

Ці люди помирають, в тому числі, і у вашому центрі?

Відсотків 40 помирають у нас. Тут комфортні умови і максимальна безпека для тих, хто доглядає. Родичі дякують за те, що ми беремо на себе турботу. Наша головна мета — полегшити участь, зокрема, і близьким хворих. Торік тут у стаціонарі померло 22 людини.

Який основний шлях зараження ВІЛ?

Якщо не враховувати новонароджених дітей, то 85% випадків зараження — небезпечний секс, 15% — небезпечне вживання наркотиків.

Дослідження крові на ВІЛ-інфекцію повністю автоматизований процес. Результати показують на моніторі: червоним кольором позначають результати проб, в яких знайшли вірус.

 

Який розподіл між зараженням при гетеросексуальних та гомосексуальних стосунках?

На сьогодні ми не маємо цієї статистики. Всієї правди не знаємо. Але кожні два роки проводиться епіднагляд у трьох ключових групах: наркоспоживачі, працівники та працівниці комерційного сексу і чоловіки, які мають секс із чоловіками. У гомосексуальній групі стабільний відсоток інфікованості складає 4-6%. Тобто кожен 20-й. Але найбільшу небезпеку у розповсюдженні хвороби становлять бісексуали. Вони є містком для ВІЛ у гетеросексуальне середовище.

Який шанс підхопити ВІЛ через побутовий шлях?

Нуль.

Навіть якщо людина живе в одному помешканні з ВІЛ-інфікованим?

Ну, лише в тому випадку, якщо у них спільних набір для гоління.

Який шанс підхопити ВІЛ, якщо людина має гетеросексуальний інтимний контакт без презерватива з ВІЛ-інфікованим?

У такому випадку ризик зараження коливається в межах 1%. Нібито не так і небезпечно. Але, враховуючи кількість контактів, ризик великий. Є також фактори, які підвищують імовірність. Серед найбільш серйозних — травматизація слизової або шкіри. Тому принаймні варто використовувати лубриканти, вони значно зменшують ризик зараження. Їх варто використовувати навіть під час сексу з презервативом, якщо він триває довше п’яти хвилин. Ну і ризик зараження вищий у приймаючого партнера. Тобто у жінок під час традиційного сексу більше шансів інфікуватися.

Через який час інфікована людина сама стає розповсюджувачем інфекції?

Через дві-три доби.

Через який час після зараження можна діагностувати вірус?

Місяць. Ми використовуємо високочутливі тест-системи. Але все одно декларуємо, що точна діагностика можлива через три місяці.

Так виглядає швидкий тест на ВІЛ. Придбати його можна в аптеці, але спеціалісти не радять використовувати його самостійно. Результат відображається, як у тесті на вагітність: якщо одна смужка — інфекції немає, якщо дві — є.

 

Якщо після сексу людина боїться, що підхопила ВІЛ, що їй робити?

Інфікування можна припинити в перші 48 годин після після небезпечного контакту. Для цього потрібно приїхати до нас, у будь-який день і в будь-який час, і отримати препарати. Безкоштовно. Таких випадків у нас на рік 15-16. Дуже люблю спостерігати час після свят, коли молодняк сюди тягнеться.

Які прогнози зараз на тривалість життя у ВІЛ-інфікованих, які проходять лікування?

Гарні: 50-55 років. Завдяки високоефективній антиретровірусній терапії. Загалом нині вірус забирає в людей п’ять років. Тобто якщо людина має прожити 85 років, то проживе 80.

Скільки пігулок в день приймають ВІЛ-інфіковані?

У нас є схема з однією пігулкою на день. Але є й інші схеми: п’ять пігулок на день. Колись було і 15. Прогрес. Людина приїжджає до нас раз на три місяці чи навіть раз на півроку, отримує ліки, здає аналізи — і все, ми жити їй не заважаємо. Лікування для пацієнтів безкоштовне.

Скільки коштує лікування ВІЛ-інфікованої людини? І хто за нього платить?

Вартість більшості річних курсів складає 600 доларів. Тобто 50 доларів на місяць. Але є у нас і схеми, які набагато дорожчі. Все залежить від того, який стан у людини. Половина медикаментів забезпечується за рахунок держави, чверть дає міжнародний Глобальний фонд, ще чверть — американський президентський фонд PEPFAR.

 

Автор публикации

не в сети 2 года

admin

Комментарии: 0Публикации: 382Регистрация: 06-08-2015
Знайти схожі статті:, ,
У нас ще багато нерозказаних історій про Ямпіль та ямпільчан. Але без вашої підтримки ми не зможемо розповісти їх.

Коментарі

Надіслати

Оголошення

Авторизация
*
*
Регистрация
*
*
*
Пароль не введен
*
Генерация пароля